10 otázek pro ... Juraje Szabó
JUDr. Juraj Szabó, Ph.D. je předsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky a dlouholetým rozhodcem. Přes 25 let pracoval na právnických a manažerských pozicích v nadnárodních bankách a posléze ve Skupině ČEZ, kde mj. založil a vedl útvar Corporate Compliance. Po opuštění korporátního prostředí se vedle rozhodčí agendy věnuje poradenství v oblasti podnikové etiky a řízení nefinančních rizik. Je spoluautorem Metodiky NSZ k hodnocení firemních compliance programů. Na toto téma přednáší v obchodní, akademické i justiční sféře.
Na Fakultě informatiky MU se podílí na výzkumných projektech se zaměřením na podnikovou bezpečnost a potírání kyberkriminality.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost agendy a potkávání se se zajímavými lidmi z různých prostředí. To mi pomáhá vnímat svět v širokém kontextu a nazírat na problémy z vícero perspektiv. Rád pracuji s mladými talentovanými lidmi a podporuji je v jejich cílech. Nejvíc mne těší, když vidím, jak rostou, profesně i lidsky.
2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Byla to souhra šťastných náhod a setkání. Po revoluci jsme jako absolventi měli otevřené dveře mnoha neopakovatelným příležitostem. K velkému businessu jsem přičichl v Komerční bance, kde jsem jako mladé ucho dostal na starost mezinárodní syndikované úvěry. To by už dnes snad ani nebylo možné. Naštěstí mne profesně vedli zkušení kolegové, již byli pro mne zároveň i morální autoritou a učili mne pokoře. Podobnou zkušenost jsem měl následně v Raiffeisenbank. Zcela zásadní pro mé pozdější zaměření na etiku podnikání však bylo setkání s firemní kulturou americké General Electric koncem devadesátých let. Tam jsem se v reálu naučil, jak důležité je pro úspěch firmy prosazování silné podnikové etiky.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Poslední dva roky čtu převážně filozofické texty, neboť aktuálně studuji aplikovanou etiku na KTF UK. Z knih, které jsem přečetl, mne jako právníka obzvláště zaujal titul Natural Right and History od jednoho z největších politických filozofů 20. století, Leo Strausse. Pojednává o podstatě a povaze přirozeného práva v dějinách a nabízí úvahy o jeho působení v současné pozitivistické doktríně. Jinak se ale rád rozptýlím vším od Jonase Jonassona.
4. Ideální dovolená?
Pouť, trek, poznávačka, hlavně pořád na cestě. A pokud by to bylo na kole, o to lépe.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právnická profese je povolání a svým způsobem poslání s velkou morální odpovědností. Právník má velký vliv na vnímání spravedlnosti ve společnosti. Mějte otevřenou mysl, učte se moudrosti, spravedlnosti, laskavosti a odvaze. A z čistě praktického hlediska je dobré umět i jiný obor, nebo alespoň jeho základy – informatiku, ekonomii, sociologii, ekologii, medicínu, podnikový management… Síla spočívá ve vzájemném propojení těchto expertíz.
6. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Přitahují mne společenské vědy, které se zabývají světem z filozofického pohledu. Baví mne hledání odpovědí na otázku, proč je svět a jak funguje. Co je morální a spravedlivé? A protože mám navíc rád umění a krásu a právo je uměním dobra a spravedlnosti, tak právnické vzdělání mi přišlo pro začátek této cesty smysluplné. Právo je velmi široký obor, který nabízí prostor pro nejrůznější uplatnění v mnoha odvětvích lidské činnosti.
7. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Měl jsem rád ty předměty, pro které nás uměl vyučující nadchnout. Třeba mne nejvíc zaujala teorie práva, kterou přednášel skvělý pan prof. Holländer. V ostatních předmětech mne nejvíc oslovovaly obecné základy jednotlivých právních odvětví, jejich principy a vzájemná provázanost. Přiznám se, že tehdy jsem opravdu neměl rád trestní právo, ale jak se ukázalo později, stalo se významnou součástí mé profesní praxe a jsem za toto vzájemné sblížení vděčen.
8. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Takový, který přečká zkoušku času – s trochou nadsázky je to v našem prostředí Starý a Nový zákon (Bible) a Zákon směnečný a šekový. Každopádně za zdařilou považuji Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Pravděpodobně totéž, co teď, jen možná v jiném prostředí. Nebo bych se naplno věnoval umění a filozofii s foťákem v ruce.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Rozčílit ne, spíše zklamat. Takoví lidé, kteří zneužívají své schopnosti či pozice k páchání zla. Kteří berou do rukou právo jako nástroj bez jakýchkoli morálních korektivů. Kteří nehledí cílů obecného dobra.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz