10 otázek pro … Kateřinu Demovou
JUDr. Kateřina Demová je advokátkou, která se v rámci kanceláře Eversheds Sutherland specializuje na pracovní právo a související problematiku. „Pracovní právo je beze sporu nejzajímavějším právním odvětvím. S ohledem na nekonečnou variabilitu lidských příběhů, které pracovněprávní případy ukrývají, nestačí k jejich dobrému řešení jen znalost právních norem a judikatury či dobrý business feeling. Člověk musí být do určité míry i trochu psycholog, a to mě na mé práci nikdy nepřestane bavit a fascinovat,“ říká advokátka, která v kanceláři Eversheds Sutherland (dříve Dvořák, Hager & Partners) působí od roku 2012.
1. Největší pracovní úspěch?
Za pracovní úspěch považuji každý úspěšně dokončený projekt. Největším zadostiučiněním je pocit z dobře odvedené práce, když je klient spokojen. Pomyslnou třešničku na dortu pak představuje, když se mi podaří vymyslet nějaké inovativní řešení.
2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
V rámci studia pražské právnické fakulty mě hodně ovlivnilo studium v Německu a lidé, které jsem tam měla tu čest potkat. Následně to byl manžel, který je také advokátem a kterého velmi obdivuji mimo jiné pro jeho odborné znalosti a přístup k práci. Byl to právě on, kdo mi před lety doporučil, abych zaslala životopis do Eversheds Sutherland (tehdy ještě Dvořák & spol.), že se mu zdají velmi nadějní. Pokud jde o pracovní právo, tak mě nejvíce ovlivnili bývalá kolegyně, advokátka Alice Mlýnková, a Tomáš Procházka, partner a vedoucí pracovněprávního týmu v Eversheds Sutherland, který mě naučil, že i v právu má své místo myslet out of the box.
3. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměla ráda vůbec?
Vždy jsem měla ráda cizí jazyky a předměty v cizích jazycích. Obecně jsem neměla ráda jakékoliv neinteraktivní semináře, ale myslím si, že je to svým způsobem i úkol studentů, aby byli více proaktivní a nechodili si školu jen „odsedět“. V poslední době mě také v rámci doktorského studia překvapilo, jak se člověku po letech praxe změní pohled na teorii práva, která najednou není zcela abstraktním předmětem, ale živou a funkční částí právní vědy.
4. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Studium práva je skvělá volba. S tímto oborem se můžete věnovat čemukoliv od kosmického práva, jehož základy mimochodem položil český právník JUDr. Vladimír Mandl, až po takové rakety, jako je například pracovní právo.
5. Kdo Vás v životě - tom pracovním i soukromém - nejvíce motivuje?
Nejvíce mě motivuje skvělý pocit z poctivě a dobře odvedené práce.
6. Jaký je Váš ideální způsob relaxace?
Koně, knihy, podcasty (třeba právnické Podcasty21 nebo zpravodajská Vinohradská 12).
7. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Bavilo by mě bádání a učení v rámci akademické sféry – ale to i v rámci práva.
8. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělala?
Nikdy jsem svou práci pro peníze nedělala, beru ji spíše jako povolání v pravém slova smyslu. Takže bych se v každém případě věnovala právu, protože mě baví a naplňuje.
9. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušila?
Zrušila bych speciální ustanovení zákoníku práce týkající se náhrady újmy na zdraví. Současná dvoukolejnost odškodňování újmy na zdraví v občanském zákoníku a zákoníku práce je z mého pohledu neudržitelná.
10. A Vaše ideální dovolená?
Příroda, čerstvý vzduch, rodina, přátelé a relax – nejlépe, pokud se podaří vše zároveň.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz