10 otázek pro … Lenku Příkazskou
JUDr. Lenka Příkazská absolvovala magisterské studium na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Doktorát získala v roce 2001 na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V HSP & Partners pracuje na pozici advokáta, přičemž od roku 2001 je i jejím společníkem. Lenka Příkazská řídí pracovní tým, který se orientuje zejména na právo duševního a průmyslového vlastnictví a problematiku nemovitostí. Zabývá se litigacemi zvláště při vymáhání nároků souvisejících s porušením práva duševního vlastnictví, se zaměřením na průmyslové vlastnictví.
V rámci veřejného práva zastupuje klienty kanceláře zejména v oblasti veřejných zakázek, včetně zastupování klientů v řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. S oblastí veřejných zakázek úzce souvisí také další oblast, které se JUDr. Příkazská v rámci advokátní kanceláře HSP & Partners věnuje, a sice oblast hospodářské soutěže, včetně práva nekalosoutěžního. Další oblastí, na kterou se zaměřuje, je pracovní právo, zejména právní zastoupení klientů před soudy v pracovně-právních sporech. Je zapsána jako advokátka také ve Slovenské advokátní komoře. Své zkušenosti předává dále v rámci publikační a školící činnosti. Koncem roku 2020 zabodovala v prestižním žebříčku měsíčníku Právní rádce, který ji zařadil do seznamu významných právniček, tedy úspěšných žen s velkým vlivem na obor a své okolí.
1. Co máte na své práci nejraději?
Určitě je to pestrost a rozmanitost. Advokacie je práce, která Vás nenechá ustrnout na místě. Každý případ je jiný a má svá specifika. Zejména v oblasti průmyslových práv a práva duševního vlastnictví je třeba důkladně proniknout do čistě odborné problematiky, pochopit technickou stránku věci. Teprve detailní znalost a pochopení principu řešení totiž ukazuje správnou cestu řešení právních otázek. Je to vlastně jedno velké dobrodružství a neustálé rozšiřování si obzorů často v oblastech nebo oborech hodně vzdálených právu.
2. Největší pracovní úspěch?
Určitě úspěšné ukončení vleklého soudního sporu o částku přesahující 100 mil Kč jako údajné náhrady škody v rámci obchodního vztahu mezi klientem a jeho bývalým obchodním partnerem.
3. Zážitek v praxi, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Z poslední doby mě nesmírně potěšilo uznání klienta ve sporu o práva z užitného vzoru, který mi po absolvování několika ústních jednání u soudu vysekl poklonu právě nad pochopením technické stránky věci nabídkou na práci v jeho vývojovém oddělení, až mě advokacie jednou přestane bavit.
4. Knížka, kterou jste četla naposled?
Opět a určitě ne naposledy jsem si přečetla Příběh inženýra lidských duší od Josefa Škvoreckého, který je jedním z mých oblíbených autorů, a to především vypravěčským stylem, prací s jazykem a přesvědčivostí.
5. Ideální způsob relaxace?
To je velmi jednoduché: Modrá obloha, manšestrové sjezdovky, naostřené hrany na lyžích následované večerním posezením s knihou.
6. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč?
Již od druhé ročníku jsem byla na praxi v advokátní kanceláři, proto mě nejvíc bavily odborné předměty s případovými studiemi.
7. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Advokátkou jsem se chtěla stát od základní školy, kdy jsem přelouskala Perryho Masona. Takže by to nebylo jednoduché rozhodování, ale nejspíš veterinářkou. Láska ke zvířatům, zvláště psům, mě totiž provází od dětství.
8. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Překvapení přináší život prakticky denně a v právu tomu není jinak. Ať jsou to překvapivá soudní rozhodnutí, výsledky činnosti našich zákonodárců, nebo jen „právní oříšek“, se kterým klient přijde a stane se pro nás skutečnou výzvou.
9. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Že je to smysluplná práce, která je bude nutit především k neustálé práci na sobě samých, práce, jež je mnohdy časově náročná, ale zase přináší velké uspokojení a zadostiučinění. Je to také profese, která jim umožní nahlédnout do rozličných oborů a potkat zajímavé lidi a inspirativní příběhy.
10. Jací lidé Vás nejvíc dokáží rozčílit?
Lhostejní a bezohlední lidé, lidé, kteří postrádají mravní zásady a vydávají je za svou přednost.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz