10 otázek pro ... Marii Karfíkovou
prof. JUDr. Marie Karfíková, CSc. je profesorkou finančního práva a finanční vědy Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1975 se věnuje pedagogické a vědecké činnosti a působí na katedře finančního práva a finanční vědy PF UK a od roku 2012 je vedoucí této katedry. V současné době je členkou několika vědeckých rad Univerzit. V letech 1999 – 2006 byla členkou Legislativní rady vlády ČR. Od roku 2009 je členkou Prezidia Rady pro veřejný dohled nad auditem. V letech 2016 – 2020 byla předsedkyní Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR.
Dále je členkou Etického výboru České asociace pojišťoven, členkou kárného senátu Nejvyššího správního soudu pro řízení ve věcech soudců jako přísedící a dále je místopředsedkyní správní rady a členkou prezídia Nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“.
1. Proč jste se rozhodla být právníkem?
Byl to konec 60tých let minulého století, kdy se společnost začala zajímat o otázky právního státu atd. a chtěla jsem se na této „obrodě“ podílet.
2. Který předmět byl na studiích Váš nejoblíbenější?
Studium na právnické fakultě bylo pětileté, tj. deset semestrů a vždy se našel předmět, který mne zajímal více než ostatní, ale abych mohla říci, který předmět byl na studiích nejoblíbenější, to nemohu.
3. Co máte na své práci nejraději?
Práce na katedře finančního práva a finanční vědy, kde jsem vedoucí, mne naplňuje uspokojením. Je to jednak práce s mladými lidmi, práce v aktivním kolektivu, jednak jsou to mezinárodní konference, kde se setkávám s dlouholetými kolegy i s novou nastupující generací.
4. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Obor finančního práva je oborem dynamickým, kdy stát řídí ekonomické procesy hlavně přes daňovou politiku, a to ve svém důsledku má za následek časté novelizace. V rámci tohoto procesu se vždy objeví právní předpis, který mne překvapí.
5. Který předpis je nejčastěji novelizován?
Určitě se jedná o zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, který byl od roku 1993 více jak 150 x novelizován, např. v roce 1993 5x, v roce 2009 6x apod.
6. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
S ohledem na rychle se měnící předpisy obdivuji neměnící se předpisy jako je Ústava nebo Listina základních práv a svobod.
7. Je nějaký zákon, který byste zrušila?
I když jsem ctila, že zákonná úprava daně z převodu nemovitostí a následně z nabytí nemovitých věcí je „stálící“ daňové soustavy, podvědomě mi vadilo, že se zdaňují již jednou zdaněné příjmy, ale ani Ústavnímu soudu to nevadilo. Nyní, když došlo ke zrušení této daně, jsem vnitřně klidnější.
8. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Studenti jsou mladí lidé se všemi kladnými, tak i zápornými vlastnostmi. Vždy se těším, že se každý rok najde student nebo studentka, kteří mají opravdový zájem o studium a o obor finančního práva zvlášť.
9. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právnické profese jsou nejen soudci, advokáti, notáři, soudní exekutoři, ale nacházejí uplatnění i ve státní správě, příp. v korporátní sféře, tedy každý se může najít v určité profesi a je to práce zajímavá, vyžadující však celoživotní vzdělávání, protože kontinuální vývoj společenských vztahů nutně indukuje kontinuální změny právního řádu.
10. Ideální způsob relaxace?
Z výše uvedeného vyplývá, že mnoho času na relaxaci mi nezbývá a tak jsem ráda za každou chvilku s rodinou, zejména s vnoučaty.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz