10 otázek pro ... Marka Švehlíka
Marek Švehlík je ekonom a advokát se specializací na právo obchodních společností, corporate governance a restrukturalizace podniků, civilní a trestní řízení, daňové a soutěžní právo. Marek se během své dlouholeté praxe zúčastnil celé řady akvizic a restrukturalizací malých i velkých podniků. Vedle toho organizoval poskytování komplexního právního outsourcingu tuzemským a zahraničním klientům, zastupoval klienty ve významných sporech u civilních a rozhodčích soudů a v trestních řízeních. Je členem asociační rady Asociace inkasních agentur a zároveň také rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.
1. Co máte na své práci nejraději?
Přestože mám někdy pocit, že už jsem viděl v advokacii téměř vše, vždy mě překvapí, co lidé ještě vymyslí. Advokacie je práce s lidmi, kteří mají různé příběhy a kteří prožívají různé životní situace, a to mě nepřestává bavit.
2. Největší pracovní úspěch?
Až zhruba do finanční krize 2008 jsem pracoval v konkurenční poradenské společnosti a přesto, že jsem si vždy pohrával s myšlenkou na vlastní podnikání, vážně jsem si to nedovedl představit. Nakonec jsem se do podnikání pustil, dělám to dodnes a jsem rád, že jsem tento krok udělal. Dnes mám kolem sebe tým zkušených kolegů profesionálů, kterých si vážím, bez nich by SAMAK nebyl tam, kde dnes je. To považuji za největší pracovní úspěch.
3. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Během studia na gymnáziu probíhala ekonomická transformace a díky tomu jsem se začal zajímat o ekonomii, která se stala mou celoživotní vášní. Asi logicky jsem měl proto menší trpělivost s předměty jako sociologie.
4. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Byla to výzva, která se neodmítá, právníků s ekonomickým vzděláním moc není.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Advokacie je na jednu stranu krásné povolání, na druhou stranu je to řemeslo. Pokud chcete uspět, musíte ho milovat a dělat na 100 %.
6. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Vždy mě mile překvapí, když potkám studenty, kteří mají nový pohled na věc nezatížený praxí, mají chuť riskovat a učit se.
7. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Neřekl bych, že mě dokáže někdo rozčílit. Spíš mám malou trpělivost s lidmi bez vize a s klasickými lidskými slabostmi, jako je lenost, závist a chamtivost.
8. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Konstruktivní konflikt, a to i pracovní, považuju za běžnou formu komunikace, proto mi asi neutkvěl žádný hlouběji v paměti. Samozřejmě ne vždy je konflikt konstruktivní, např. když se strany neposlouchají, nepochybují o své pravdě nebo se jen jednoduše bojí vlastního selhání.
9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Ne, rozhodnutí musíte nakonec udělat vždy, i když si nejde jistí. Jistá je jen smrt a daně. Prakticky jde o to, abyste si vždy získali maximum informací, ty logicky vyhodnotili a byli připraveni na možnost, že se přesto pletete.
10. Ideální dovolená?
Ideální dovolená je v horách s rodinou a přáteli. I když moje děti si to asi nemyslí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz