10 otázek pro ... Martina Flaškára
JUDr. Martin Flaškár, působící v ROWAN LEGAL, se specializuje na veřejné investice, závazkové právní vztahy především v sektoru IT/ICT a právní problematiku v dopravě a logistice. V rámci své dlouholeté praxe se podílel na řadě projektů zahrnujících implementaci dopravně-telematických systémů, otázky autonomní mobility či inteligentních dopravních systémů. Zároveň se věnuje komplexnímu právnímu poradenství při přípravě složitých technologických a dopravně-logistických projektů ve veřejném sektoru.
Je spoluautorem komentáře k zákonu o zadávání veřejných zakázek a autorem řady odborných článků k otázkám v oblasti informačních technologií, práva duševního vlastnictví a veřejných zakázek. Věnuje se též lektorské a přednáškové činnosti.
1. Co máte na své práci nejraději?
Rozmanitost. Každý den je jiný, člověk si jej často nějak naplánuje a klienti pak všechny plány dokonale „překopou“. To mě baví velmi, neboť se mi potvrzuje, že s plánováním se to nemá zas tak přehánět. A pak samozřejmě flexibilitu. Když si řeknu, že venku je hezky a chci se jít projet na kole či sednout na pivo, zpravidla to jde. Člověk si pak sice ve dvě v noci říká, zda to volné odpoledne za to skutečně stálo, ale mít tu volbu je fajn.
2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Skvělí kolegové, zkušení právníci, které jsem během své kariéry potkal a kteří mi ukázali, že právo je disciplína skutečně komplexní, je třeba brát v potaz spoustu aspektů, právních i neprávních, a že pro klienta dobré řešení může být někdy i takové, o němž bych si to dříve nemyslel.
3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Takových je určitě více, pořád mě dokáže nemile překvapit snaha moderního zákonodárce poručit větru dešti. Řekl bych, že jistá zdrženlivost a úspornost by v legislativě nebyla na škodu.
4. Ideální dovolená?
Bez lidí. Ne, vážně. V práci se hodně potkávám s lidmi, nejen s klienty, ale i kolegy, člověk je hodně v komunikaci a interakci s jinými lidmi, no a někdy už toho má člověk plné zuby. Takže dovolená, kde jsem jen s mými blízkými a jinak je tam lidí minimum, se mi zamlouvá nejvíce.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejraději jsem měl právo duševního vlastnictví, zejména pak v pojetí, jak jsem se s tímto předmětem setkal během mých studií v Německu. No a nejméně pak asi právo sociálního zabezpečení. Už způsob jeho výuky na fakultě mi jako studentovi přišel poněkud zvláštní, navíc mi systematika tohoto právního odvětví poněkud uniká. Spíše si myslím, že pořádně žádná není, ale to je na jinou debatu.
6. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Jsem rád, že na tuto otázku odpovídám dnes, a ne třeba před rokem. Dlouho jsem měl dojem, že dnešním studentům a mladým kolegům pod vlivem mantry o work-life balance někdy uniká smysl právní praxe, že se jim pracovat vlastně moc nechce. Naštěstí náš tým v posledním roce doplnilo několik skvělých a šikovných kolegů, studentů, kteří mě svým přístupem přesvědčili, že to s tou mladou generací zas tak tragické nebude.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Těch důvodů bylo víc, ale když jsem zjistil, že na profesionálního fotbalistu mi toho talentu trochu chybí, na automobilového závodníka mi zas chybí zázemí a finance, tak mi bylo jasné, že se budu živit hlavou. A když mě k tomu bavila historie a společenské vědy, byla má volba poměrně jasná.
8. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Šikovní a chytří lidé, kterých jsem potkával a naštěstí i nadále potkávám celkem dost. Ať už to byl skvělý spolužák na gymnáziu či později na fakultě nebo v práci, rád se nechám motivovat lidmi, co mají správnou vůli a píli něčeho velkého dosáhnout.
9. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
To je zajímavá otázka. V podstatě jich moc není. Spíše tedy ty zákony staršího data. U těch novějších je hodně znát, že v době počítačové se slovy a počty znaků rozhodně nešetří. A nemyslím, že je to nutně dobře.
10. Ideální způsob relaxace?
Se svou rodinou, sklenkou dobrého vína a ideálně vypnutým zvoněním telefonu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz