10 otázek pro ... Martina Hrodka
Martin Hrodek je vedoucím partnerem kanceláře Baker McKenzie v Praze se specializací na fúze a akvizice, řešení sporů a insolvence a také na pracovní právo. Již více než 20 let působí jako rozhodce, má také na starosti nábor studentů a právníků do pražské kanceláře.
1. Co máte na své práci nejraději?
Podstatou práce advokáta je práce s lidmi, na které mám nejraději její různorodost, nejen pokud se jedná o klienty a kolegy z různých zemí nebo oborů podnikání, ale také pokud jde o různé případy nebo transakce.
2. Největší pracovní úspěch?
Nejspíše to bylo vítězství v arbitráži vedené u rozhodčího soudu ICC v Paříži o částku 24 mld. Kč, což byl v té době nejvyšší nárok, který tento rozhodčí soud založený v roce 1923, posuzoval. Jednalo se o postakviziční arbitráž, byly podány i neúspěšné žaloby o zrušení rozhodčího nálezu v několika jurisdikcích.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Myslím, že to byl John Hewko, vedoucí partner naší kanceláře v době, kdy jsem nastoupil – byl nesmírně inteligentní, energický a přitom poskytoval mladším kolegům samostatnost, pracovat s ním byla opravdu radost. Velmi si také vážím právníků, kteří se vyšvihli nad rámec naší profese do vedoucích pozic ve velkých firmách.
4. Knížka, kterou jste četl naposled?
Útok na Ukrajinu mne přiměl si přečíst Akvárium, román od Vitalije Surovova o fungování sovětské vojenské rozvědky GRU.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejzajímavější byla teorie státu a práva, která ukazuje, že celý právní řád vychází z několika málo právních principů a v podstatě je jen dále rozvíjí, což pomůže při výkladu některých, na první pohled nesmyslných, zákonných ustanovení. Nejméně rád jsem měl právo sociálního zabezpečení, zdálo se mi zcela nezajímavé.
6. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Studenty zaměstnáváme a musím říci, že stejně jako absolventi jsou kreativní, bystří a pracovití, ale přesto často slýchám od svých vrstevníků, že mladá generace není ze stejného těsta, jako jsme bývali my. Samozřejmě že není, ale to je jen dobře.
7. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Vzkázal bych, že bez práva si nelze představit funkční spravedlivou lidskou společnost, ani jakýkoli pokrok. Praktikování práva je proto do určité míry posláním, má širší přesah, jakkoli to zní nadneseně. Široký nástup digitálních technologií na tom nic nezměnil a nezmění. Právníci mají také širší pole působnosti – mohou působit i v byznysu stejně jako ekonomové.
8. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Bylo to zejména z pragmatických důvodů, po sametové revoluci se stát právníkem bylo velkou příležitostí, ačkoli velké příležitosti byly i ve spoustě jiných oborů, snad kromě technických.
9. Ideální způsob relaxace?
Nejspíše vytrvalostní sport v přírodě, jako je cyklistika nebo běh na lyžích, nejenže prospívá fyzicky, ale pomáhá uvolňovat myšlenky a v poslední době plní i sociální funkci.
10. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Před nástupem na právnickou fakultu jsem uvažoval, že bych se mohl stát leteckým inženýrem, při jejím dokončování jsem ještě zvažoval studium psychologie. V každém případě jsem rád, že jsem se stal právníkem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz