10 otázek pro ... Michala Kapitána
Michal Kapitán je advokátem, partnerem advokátní kanceláře endors a zároveň vyhledávaným odborníkem na emise korporátních dluhopisů pod dohledem ČNB či pro právo veřejných zakázek. Za svou práci v této oblasti získal několik ocenění. Má bohaté zkušenosti s poskytováním komplexních služeb českým i zahraničním klientům z řad společností všech velikostí. Pokud zrovna nepracuje, věnuje se sportovnímu rybaření a můžete jej též potkat na výšlapu za krásnou horskou vyhlídkou.
1. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Mnoho kolegů vědělo odmala, že chtějí být právníky, často i z důvodu rodinné právnické tradice. Já však takto přímočarou cestu k právnické profesi neměl. V závěru středoškolského studia mě však nejvíce zajímaly tři obory, a to právo, finance a IT. Při mém finálním rozhodování pak hrála rozhodující roli univerzálnost studia i právnické profese jako takové, poskytující všeobecný rozhled i široké možnosti praktického uplatnění. Tato kombinace mě přivedla k názoru (dopustím se nyní televizního plagiátorství), že právničina je ta správná volba.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Má odpověď je s mírnou nadsázkou každý den. Především kreativita soudů při jejich rozhodování představuje nekonečnou studnici překvapení. Dlužno říci, že ne vždy jsou to překvapení příjemná.
3. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Zapáleností pro věc a schopností nahlížet na řešený problém ze zcela jiného úhlu, než právní matadoři, zatížení řadou let zkušeností a vědomostí. A abych neříkal jen to hezké, často také tím, jak moc je třeba jim v rámci studentské právní praxe připomínat, že práce není škola. Aneb, že je třeba k ní přistupovat mnohem odpovědněji, jak co se týče docházky, tak plnění závazných termínů i odpovědnosti za výsledek.
4. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Má první rada je, dostaňte z hlavy všechny americké právnické seriály, které jste kdy viděli v televizi. Takto realita českého práva nevypadá. Má druhá rada je, uvažujte o právnické profesi, pokud máte rádi dynamické pracovní prostředí, kde na vás každý den bude čekat něco nového, nevadí vám práce pod tlakem, někdy i na úkor vašeho volného času a jste ochotni se učit v podstatě celý pracovní život. Pokud se vám tato kombinace nepozdává, vydejte se jiným směrem.
5. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Pro kvalitu zákonů mám jednoduché měřítko. Je jím počet a zásadnost novelizací v kontextu délky doby, po kterou je zákon součástí právního řádu. Odpověď tedy může být jen jediná, a to zákon směnečný a šekový.
6. Ideální způsob relaxace?
Sportovní rybaření u liduprázdné řeky či rybníku. Alternativně výšlap za krásnou horskou vyhlídkou.
7. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Doporučení nejmenovaného kolegy, který developerovi, na jehož pozemku určenému k výstavbě obchodního centra se krátce před plánovaným počátkem výstavby usídlil chráněný druh žáby a ekologové mu to dali patřičně pocítit, doporučil následující. Pozemek oplotit, zakoupit několik čápů a přistřihnout jim křídla, aby nemohli odletět. To vše se slovy, stačí chvíli počkat a příroda Váš problém vyřeší sama.
8. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Vždy mě zajímaly finance. Pokud bych nebyl právníkem, věnoval bych se tak právě tomuto oboru. Má volba by směřovala na oblast investičního bankovnictví či podnikovou ekonomiku a management.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Pouze to, co mě baví, nezatížen myšlenkou, že je potřeba vydělat na život jako takový. Spousta mých kamarádů i rodina tvrdí, že takový život by mě po čase začal nudit. A já vždy odpovídám, nemyslím si. Snad budu mít jednou příležitost ověřit, kdo z nás má pravdu.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Lidé, kteří věcem, které to objektivně vyžadují ani těm, jež sami považují za zásadní, nejsou schopni věnovat se naplno a dát jim pověstných 110 % svého úsilí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz