10 otázek pro ... Pavla Říhu
Mgr. Pavel Říha je zakládajícím společníkem advokátní kanceláře FORLEX s dvacetiletou praxí v oboru. Specializuje se na oblast korporátního poradenství, transakcí v oblasti M&A, a věnuje se také řadě dalších oblastí včetně HR, nemovitostí, financování, a širokému spektru poradenství v oblasti obchodních transakcí, a nezřídka také sporů. FORLEX ze svých kanceláří v Ostravě a Brně poskytuje prostřednictvím týmu o 20 právnících každodenní poradenství středním a velkým podnikům, a transakční poradenství v mnoha oblastech domácím i zahraničním klientům po celé ČR a SR.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost a setkávání. Každý týden řešíme velké množství dotazů a složitějších případů týkajících se zejména různých sfér ekonomického života. K tomu se setkáváme a komunikujeme s řadou zajímavých lidí, kteří tyto záležitosti dávají do souvislostí. Ve svém mikrosvětě díky tomu můžeme sledovat množství trendů a problémů doma i v zahraničí, o kterých si pak denně můžete přečíst také v novinách. Myslím, že není tolik povolání, která člověku poskytují možnost tak širokého rozhledu po světě.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Velkých překvapení, tzn. zásadních a nečekaných změn, není tak mnoho. Ale povaha naší práce, kterou v podstatě je práce s lidmi, zaručuje, že žádný případ není stejný jako jakýkoli předchozí podobný případ. A tak různé překvapivé situace nastávají často a často je potřeba improvizovat a být tvůrčí. Řekl bych, že určitá nejistota doprovázející řešení většiny případů v naší praxi je jedním z hlavních důvodů, proč řada mladých právníků raději volí ostatní právnické obory mimo advokacii.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Většina lidí je profesně formována na začátku své pracovní kariéry. Já jsem se tehdy ocitnul uprostřed složitého transformačního procesu největších českých bank. Měl jsem jako mladý právník v bankovní skupině možnost nahlédnout do stovek docela významných „delikventních“ úvěrových kauz z 90. let, a účastnit se jejich řešení. Vedle řady právnických poznatků jsem měl možnost poznat široké spektrum českých podnikatelských příběhů a uvažovat nad tím, proč k nim došlo a jaké mohou mít řešení. Zjistil jsem, že většina z těch příběhů, které z pohledu věřitele byly problémem, není černobílá. Každá strana měla svou pravdu a logiku, kterou bylo třeba respektovat. Řešení často nespočívalo v bezhlavých právních bitvách. Mnohdy bylo lepší hledat nějakou transakční cestu, a v původním protivníkovi obchodního partnera. To je základ, s kterým pracuji dodnes.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Je řada předpisů, které jsou nastaveny špatně. Ale v první řadě bych rád „zrušil“ praxi neustálého rušení a změn stávajících předpisů z ne moc podstatných důvodů. Zejména se to týká soukromého práva.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Plutarchos: Životopisy slavných Řeků a Římanů. Inspirativní čtení, které dobře ukazuje, že lidé a politika se v historii nemění, jen se mění kulisy.
6. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Měl jsem rád obecné předměty, včetně například teorie práva, která jinak moc populární nebyla. Zajímaly mě také veškeré předměty týkající se základních právních odvětví, nebo předměty, které přinášely přesah do zahraničí (např. právní komparatistika) nebo do jiných oblastí než jen právo. To jsou obory, o kterých student od počátku ví, že se bez nich v budoucnu neobejde. Naopak jsem nerozuměl, proč za mých dob byly povinné i zcela partikulární předměty typu právo sociálního zabezpečení. Nevím, zda tomu tak je i dnes, ale pokud ano, myslím, že to je chyba.
7. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Hodně čtěte, buďte aktivní, studujte také v zahraničí a cestujte.
8. Kdo Vás v životě – tom pracovním – nejvíce motivuje?
Klienti.
9. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Dlouho jsem považoval za zdařilou naši Ústavu. Také díky ní máme po celou dobu od vzniku ČR do dnes poměrně stabilní politický i ekonomický systém. Samozřejmě, že to není jen zásluha dobře napsaného zákona, ale respekt k Ústavě je jedna z důležitých opor celého systému. Myslím, že tomuto respektu a stabilitě však neprospěl jeden významný zásah do Ústavy před asi 10 lety. Doufám, že se další významné změny budou v budoucnu vyskytovat co nejméně, a budou vždy odpovědně promyšlené.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Lidé, kteří se bojí vyslovit svůj názor.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz