10 otázek pro ... Petra Klementa
Petr Klement je státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství, kde se věnoval mezinárodní justiční spolupráci, kybernetické kriminalitě a ochraně finančních zájmů EU. Působil v zahraničí v jednotce Eurojust (2007), u mise EULEX v Kosovu (2010-2012) a následně v Albánii u projektu EU IPA 2010. V lednu 2017 byl zvolen do Dozorčího výboru úřadu OLAF. Jako Generální koordinátor EJTN léta působil ve vzdělávání státních zástupců a soudců. Dne 29. července 2020 byl jmenován evropským žalobcem.
1. Co máte na své práci nejraději?
Mezinárodní prostředí, unikátní právní otázky, souvislosti národního, evropského a mezinárodního práva a v neposlední řadě svůj tým, na který se můžu spolehnout. Líbí se mi rozmanitost úkolů, které každý den přichází, i jejich dynamika (kterou současně rád nemám, když je povinností nadmíru). V neposlední řadě je nesmírně zajímavé být od počátku u budování nové evropské instituce, snažit se nalézat vztahy mezi případy napříč Evropou a kazit plány nadnárodním zločineckým skupinám, které zkouší jeden modus operandi v jednom členském státě a pokud je úspěšný, zopakují ho v dalších.
2. Největší pracovní úspěch?
Příležitost být prvním evropským žalobcem z České republiky v historii.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Bez přehánění a doslova každý den. Při mé práci překvapení přichází s každou novou stranou, kterou otočím, což je logické, protože řešíme právní otázky, které doposud nikdy řešeny nebyly. Judikatura zatím neexistuje, ta národní se zatím dá použít spíše přiměřeně a Soudní dvůr EU o našich věcech zatím nerozhodoval. Také odborné literatury je pomálu, existuje pouze jediný komentář, jehož autoři sami přiznávají, že věci zatím nejsou zcela jasné. Velice si ale vážím toho, že nám autoři komentáře, zejména Hans-Holger Herrnfeld, v praxi pomáhají, byť se od jejich výkladu už nyní na několika místech odchylujeme.
4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Výchova ke slušnému chování, duch doby a starší kolegové, od kterých jsem se mohl učit. V neposlední řadě mě ovlivnilo zahraniční prostředí, ve kterém jsem se řadu let pohyboval.
5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Ze dvou fází českého přípravného trestního řízení bych udělal jedinou.
6. Knížka, kterou jste četl naposled?
Válečný deník 1914-1918 (Ernst Jünger). Bohužel, na opravdové čtení mám stále méně času, takže většinu knih „přečtu“ jako audioknihu ve sluchátkách po cestě do práce a zpět. Poslední dobou je pro mne hlavním kritériem výběru to, zda je čte Martin Stránský.
7. Ideální dovolená?
Momentálně jakákoliv bez telefonu, tabletu a notebooku. Na horách, u moře, na motorce…a ne příliš dlouho na jednom místě.
8. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Měl jsem rád obchodní právo a mezinárodní právo soukromé i veřejné. Na vysloveně neoblíbený předmět na fakultě si nevzpomínám, ale na gymnáziu to byla s jistotou matematika. Tehdy jsem s ní dost zápasil.
9. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Nedávno jsem jednoho chválil za skvělou expertní otázku týkající se kyberkriminality. Řekl mi „víte, já jsem soudní znalec“. Mezi studenty se teď dostanu zřídka, vždy mě ale překvapí svojí bezprostředností a svěžím přístupem.
10. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Že právo je umění dobrého a spravedlivého. Řekl bych, že se na to průběžně, často a někdy záměrně zapomíná.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz