10 otázek pro ... Petra Lužného
Mgr. Petr Lužný absolvoval v roce 1999 Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a po roce stráveném v řadách Armády ČR nastoupil v roce 2000 na Městské státní zastupitelství v Brně, nejprve jako právní čekatel a od roku 2003 jako státní zástupce. Od roku 2005 působí na Krajském státním zastupitelství v Brně, kde je od roku 2010 náměstkem krajského státního zástupce. Je členem Unie státních zástupců a aktivním lektorem Justiční akademie.
1. Co máte na své práci nejraději?
Podíl na každodenním a postupném nalézání spravedlnosti ve společnosti. I když čím dál více zjišťuji, že spravedlnost si často nachází cestu i bez přičinění státních zástupců a někdy dokonce nedostane šanci vůbec.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Myslel jsem si, že v mém věku a po tolika zkušenostech v justici mě už nepřekvapí nic. V posledních letech mě však dokáží překvapit některá rozhodnutí Ústavního soudu, která poněkud naleptávají přísnou systematiku práva.
3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Nejraději bych zrušil trestní řád z roku 1961 a nahradil jej novým a moderním. Chápu však, že v dnešní rychlé a digitální době je vytvoření takto zásadní a rozsáhlé normy velmi složitým úkolem.
4. Ideální dovolená?
Dva týdny ve vysokých horách. Mám rád strmé štíty a jejich monumentalitu, pocit, když člověk dosáhne vrcholu některého z nich, a krásné výhledy. Bohužel zbytek mé rodiny preferuje spíše moře a pláž.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Ač nejsem úplným milovníkem historie, v nejlepším vzpomínám na pana profesora Vlčka, který svým poutavým výkladem dějin státu a práva dokázal každé páteční odpoledne zaplnit přednáškovou místnost. A samozřejmě trestní právo, které mě odjakživa přitahovalo, ač jsem z něj měl paradoxně horší hodnocení než z ostatních oborů. Neměl jsem rád obchodní právo, vždy mi přišlo hodně vzdálené.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Že pokud by jejich hlavní motivací byly peníze, tak ať se raději ohlédnou po jiné.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Vždy mě iritovaly různé druhy nespravedlnosti, tak to mám asi nějak v sobě. Ale zlomovým momentem byla debata studentů gymnázia s jednou suplující paní učitelkou, která mi řekla, že se na práva určitě nedostanu.
8. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Mí kolegové. Především ti, kteří jsou neustále svou prací pohlceni a snaží se ji dělat naplno, maximálně zodpovědně a odborně.
9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Kdyby šly události původním směrem a nedošlo k onomu zlomu na gymnáziu, zřejmě bych dnes pracoval v dopravním stavitelství, vždy mě fascinovaly dálnice, silnice, mosty, tunely, doprava ve velkých městech a zejména složité mimoúrovňové křižovatky. Kdybych si ale mohl vybrat, byl bych muzikantem, který vystupuje na velkých podiích. Hudbu miluju, hraju na několik hudebních nástrojů, rád vystupuji na veřejnosti.
10. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Doufám, že úplně to stejné, co nyní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz