10 otázek pro … Petra Tomana
JUDr. Petr Toman, LL.M. je místopředsedou České advokátní komory. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1984. Po složení advokátní zkoušky v roce 1987 vykonává nepřetržitě advokacii. Je společníkem a jednatelem AK TOMAN & PARTNEŘI. V roce 2014 se stal zakládajícím členem Unie obhájců ČR a je členem jejího prezidia. Od roku 2006 je předsedou redakční rady Bulletinu advokacie a spoluautorem knih Advokáti proti totalitě a Nestoři české advokacie.
1. Co máte na své práci nejraději?
Neuvěřitelné příběhy mých klientů. Kolegy advokáty, s nimiž je mohu konzultovat a vymýšlet jejich řešení. Pocit uspokojení, když se to nakonec podaří.
2. Největší pracovní úspěch?
Neposuzuji advokacii podle vyhraných a prohraných sporů. Pokud je klient spokojený, je to největší pracovní úspěch bez ohledu na výsledek sporu. Vzhledem k tomu, že se posledních deset let věnuji intenzivně i práci pro Českou advokátní komoru, pak mám radost především z projektu Advokáti proti totalitě, kterým se podařilo zviditelnit advokacii a hodnoty, které zastává, více jak kdy jindy. Vidět celý den v přímém přenosu České televize k 30. výročí listopadové revoluce Kaňkův palác s nápisem Advokáti proti totalitě bylo úžasné zadostiučinění za hodiny strávené s tímto projektem.
3. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Velmi často. Naposledy u jednoho z pražských obvodních soudů, který vydává předběžná opatření proti mé klientce v zásadě vždy, když je zákonná soudkyně na dovolené. To se ani po mnoha letech praxe nestačím divit, co je všechno možné.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Zrušil bych jich tisíce, zejména z posledních let. Jsou zcela zbytečné, omezují svobodu rozhodování a konání a vytvářejí podhoubí pro policejní stát, který - bude-li někdo chtít - na každého z nás vždycky něco najde. Dnes už je vyloučeno žít a neporušit alespoň jednou týdně nějaký zákon a nezbláznit se při tom. Trvat v této situaci na zásadě, že neznalost zákona neomlouvá, považuji za zcela nemravné.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Z knih pro odpočinek to byla napínavá detektivka Jeden z nás od Shari Lapeny. Z těch odbornějších pak Chyby se staly (ale ne mou vinou) od Carrol Tavrisové.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Odvaž se a pak se uvidí. On to sice řekl Napoleon Bonaparte, ale já bych to po něm zopakoval.
7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Zákon č. 94/2012 Sb. , který obsahuje jedinou větu: Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. A taky zákon č. 198/1993 Sb. , který jich sice obsahuje víc, ale pro mě je nejpodstatnější ta část, v níž stojí, že režim založený na komunistické ideologii, který rozhodoval o řízení státu a osudech občanů v Československu od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, byl zločinný, nelegitimní a je zavrženíhodný. Pokud by i další zákony byly takto stručné, jasné a přehledné, žilo by se nám všem lépe.
8. Kde se vidíte za 10 let?
V důchodu, který si budu zpestřovat zajímavými kauzami, psaním knih z dějin advokacie a procházkami se psy. Ovšem nezapomínám ani na úsloví, že chcete-li Pánaboha pobavit, řekněte mu o svých plánech. Takže stát se může cokoliv.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Advokacii.
10. Jací lidé Vás dokážou nejvíce rozčílit?
Blbci mezi soudci, státními zástupci a advokáty.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz