10 otázek pro ... Petru Vítkovou
JUDr. Petra Vítková působí v justici od roku 2003, nejprve jako státní zástupkyně na Okresním státním zastupitelství v Příbrami, poté na Krajském státním zastupitelství v Praze, od března 2021 je evropskou pověřenou žalobkyní u Úřadu evropského veřejného žalobce. Specializuje se na hospodářskou trestnou činnost, zvláště na zajišťování majetku v trestním řízení.[1] Je v Unii státních zástupců, aktuálně členkou výkonného výboru a předsedkyní vzdělávací komise. Je také lektorkou Justiční akademie.
1. Co máte na své práci nejraději?
Aktuálně působím jako evropská pověřená žalobkyně (EDP) u Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Jedná se o nový úřad, v němž spolu s kolegy zastáváme funkce, které dosud neexistovaly. Proto mě v tuhle chvíli nejvíce baví poznávání náplně mojí práce v celé šíři, těší mě její různorodost, inspiruje mě mezinárodní prostředí, mám radost z působení v novém týmu. Zároveň cítím velkou zodpovědnost, která je s počátkem činnosti EPPO spojena.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Poměrně často. S nadsázkou mohu zavzpomínat na své začátky v justici, kdy mě nejvíce překvapovalo, že starší kolegové občas neznali znění nových ustanovení v trestních předpisech. Dnes mě překvapuje, že mě na podobný nedostatek občas upozorní mladší kolegové. Ale vážněji: stále mě překvapuje rozmanitost problémů, se kterými se musím správně právně vypořádat. Stále mě překvapuje, jak moc se liší právo v praxi od práva v učebnicích. A stále mě překvapuje, na kolik právních otázek neznám odpovědi.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Je mnoho kolegů, kteří mě něčím inspirovali a kterých si velmi vážím, jmenovitě zmíním alespoň některé: JUDr. Yvetta Šachtová, okresní státní zástupkyně v Příbrami, byla mojí první „šéfovou“. Byla pro mě zosobněním toho, že se vedoucí funkce dá vykonávat s nadhledem a s porozuměním. Poskytla mi příležitost pracovně vyrůst. JUDr. Petr Jirát, tehdejší vedoucí oddělení na Krajském státním zastupitelství v Praze, byl mým velkým pracovním vzorem. Nejen pro rozsáhlé znalosti, které si udržoval až do svého odchodu do důchodu, nebo pro schopnost, s jakou uměl rozeznat podstatu problémů, ale zejména pro jeho ochotu podělit se o zkušenosti a poskytnout mi radu, kdykoli jsem o ni požádala. Dr. Luísa Sobral, vedoucí státního zastupitelství v Sintře, v Portugalsku, mi ukázala, jak silná a inspirativní osobnost dokáže pozitivně ovlivnit vnitřní atmosféru celého úřadu.
4. Ideální dovolená?
Léto, slunce, vysoké hory, batoh na zádech, vedle mě můj manžel. Pokud zůstanu u termínu ideální, přidaly by se k výšlapu i obě dcery.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměla ráda vůbec?
Nejoblíbenějším předmětem bylo nepřekvapivě trestní právo. Velmi mě zaujala pravidla trestního procesu, líbilo se mi nacházet v „neživých“ ustanoveních logiku a vzájemné souvislosti, fascinoval mě zákonem popsaný postup, který měl v praxi vést k odhalování trestných činů a k usvědčování jejich pachatelů. Nebavilo mě právo obchodní ani právo Evropské unie, úsměvným paradoxem je, že se nyní zabývám obojím, samozřejmě v intencích mého hlavního oboru.
6. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
O motivaci v pracovním životě už byla řeč. I v soukromém existuje celá řada pro mě inspirativních lidí. Ponechám-li stranou svoji rodinu (jejíž členové jsou mou největší motivací), zmíním poměrně nesourodou skupinu svých ženských kamarádek. Každá z nich má jiný životní příběh, jiné povolání, některá jiný rodinný stav. Všechny do jedné mi ukazují, že víc než na tom, co se komu děje, záleží na tom, jak se k tomu kdo postaví. Zároveň mi neumožňují propadnout sebeklamu vlastní důležitosti.
7. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Spisovatelkou. Zatím jsem nesebrala odvahu. Ale kdo ví, co přinese budoucnost.
8. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právo je široký pojem. Člověk má možnost si vybrat odvětví, které jej osloví, od trestního práva přes ochranu spotřebitelů po právo životního prostředí. Osobním zájmům je tak možné dobře přizpůsobit profesní zaměření – najít konkrétní oblast, v níž se budu cítit potřebná, a zároveň mě práce uspokojí. Právnická povolání jsou často spojena s posláním, s určitým přesahem nad samotným dosahováním výdělku. Zároveň právo představuje živý systém, který se neustále vyvíjí. Poskytuje tak příležitost se dlouhodobě vzdělávat a seberealizovat.
9. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Za svou silnou stránku považuji svoji komunikativnost, schopnost se srozumitelně vyjadřovat. Bojuji například s nevyjadřováním svého názoru v případech, kdy se mě na něj nikdo neptá.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Takoví, kteří „na první dobrou“ přejímají, co čtou nebo slyší, aniž by se pokusili byť minimálně samostatně přemýšlet.
[1] VÍTKOVÁ, P. Zajištění nástrojů trestné činnosti a výnosů z trestné činnosti a náhradní hodnoty podle § 79a až 79g trestního řádu. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2019, 228 s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz