10 otázek pro … Radima Miketu
JUDr. Radim Miketa, advokát, působící v Ostravě v Advokátní kanceláři Miketa a partneři, věnující se generální praxi. Místopředseda představenstva, předseda výboru pro výchovu a vzdělávání a předseda výboru regionálních představitelů ČAK. Působí rovněž jako zkušební komisař ČAK a rozhodce Fotbalové asociace ČR.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost a různorodost. Byť se jeví aspoň částečná specializace advokáta čím dál nevyhnutelnější, přesto výkon advokacie nabízí k řešení nepřeberné množství různých problémů a situací. Pokud budu opakovaně obhajovat ve věci stejného trestného činu, vždy půjde o něco nového, specifického a příběh klienta bude vždy jiný, včetně možností jeho obhajoby. Pokud se téhož dne zúčastním jednání s protistranou a navečer třeba připravím žalobu o zrušení služebnosti, pak jsem se v jednom dni setkal hned s několika příběhy a lidskými osudy. Také si mohu být jist tím, že se zítra setkám s osudy a příběhy novými.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Pokud člověk pracuje s lidmi tak, jak tomu v našem oboru je, pak o překvapení nebývá nouze. Bohužel negativně mne překvapí takřka každá další vydaná částka sbírky zákonů. Vlastně již ani není překvapením, že se z právních předpisů zcela vytrácí jakási vize a dlouhodobější směřování v té které oblasti. Zákonodárná činnost spíše připomíná urychlené látání děr a populistické nadbíhání voličům. Ač od roku 1990 slyším, že je třeba nových procesních řádů jak v občanskoprávním tak trestním řízení, zůstává pro mne překvapením, že i po více než 30 ti létech jednáme podle podivně poslepovaných a novelizovaných řádů, majících svůj původ v dobách reálného socialismu.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Cestu k nesvobodě Timothy Snydera. Tuto těžší a nijak optimistickou četbu jsem pak prokládal Čapkovými Anglickými listy. Návrat k nádherné češtině, k době, kdy nebylo nezbytné na vše reagovat obratem a čas plynul tak nějak přirozeněji, jsem si naordinoval jako určitou duševní terapii v této zvláštní době.
4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Nepochybně rodina a zejména otec, který vykonával advokacii takřka 60 let. O tom, že byl jeho vliv silný, svědčí i to, že v kanceláři nyní pracuji mimo jiné se svými 2 bratry a synovcem.
5. Ideální dovolená?
Tato otázka je v současné době snad až nepatřičná. Nicméně tak, jako oceňuji různorodost svého povolání, stejně tak rád měním i způsob a místa svých dovolených. Někdy je fajn se s kamarády potulovat po golfových hřištích, někdy se trmácet na kole, ale někdy se taky jen tak na pár dnů (ne víc) plácnout na lehátko a dohánět nekonečné resty ve své sečtělosti.
6. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Možná proto, že se událost stala nedávno, utkvěla mi v paměti paní poškozená při dopravní nehodě, kdy jsem hájil obžalovaného a která byla doslova zrazena svým zmocněncem. Ten se k hlavnímu líčení ani nedostavil a nárok na náhradu škody za poškozenou neuplatnil. Poškozená se po poměrně důrazných poučeních ze strany soudu na mne v jednací síní obrátila, s tím, zda bych ji s uvedeným nepomohl, neboť jsem s ní jednal a jednám slušně. Vyhovět jsem ji sice nemohl, ale s potěšením mohu konstatovat aspoň to, že oním zmocněncem nebyl advokát.
7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Netroufám si říct, zda je nejzdařilejší, ale nepochybně o kvalitě zákona směnečného a šekového hovoří jeho použitelnost po dlouhá desetiletí, a to se zcela minimálními a okrajovými novelizacemi. Do budoucna mu pak přeji, aby nikoho nenapadlo jej vylepšovat či kazuisticky zpřesňovat.
8. Kde se vidíte za 10 let?
Věřím, že ve stejné kanceláři a křesle, pouze o 10 let moudřejší. Také bych se rád viděl, jak si ráno pročítám noviny a neříkám si, proč žiji v zemi, kterou řídí trestně stíhaný populista s podporou komunistů a zatrpklého ješity. To je však bohužel spíše přání než reálné očekávání.
9. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Jan Werich mimo mnoha jiných mouder řekl, že nejhorší srážka je srážka s blbcem. Velikána bych si dovolil doplnit v tom, že taková srážka je eskalována, pokud je blbec arogantní a patřičně sebevědomý, což je kombinace bohužel velmi obvyklá. Byť se snažím, aby mne uvedené situace nerozčilovaly, často jde z mé strany o pouhou asertivní přetvářku. V takových situacích si připomínám další citát pana Wericha o tom, že hádá-li se člověk s blbcem více jak půl minuty, hádají se už blbci dva.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Nemyslím si, že by rozhodnost měla být zásadní, nejlepší a rozhodující vlastností dobrého právníka či advokáta. Vždy oceňuji rozhodnutí, které je učiněno po zralé úvaze, nejlépe se zhodnocením i oponentních názorů. Domnívám se, že v naší branži je méně potřeba rozhodnutí, které je třeba učinit ihned, než rozhodnutí, která jsou učiněna později a po zralé úvaze. Možná i proto jsem advokátem, nikoliv podnikatelem či manažerem, u kterých je mnohdy důležitější rozhodnout se ihned, byť ne nejlépe, než rozhodovat sice správně, avšak jak se říká s křížkem po funuse.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz