10 otázek pro ... Richarda Myslila
JUDr. Ing. Richard Myslil je advokát a řídící partner kanceláře Bubník Myslil & Partners. Vystudoval nejdříve Vysokou školu chemicko-techologickou, obor ekonomika a řízení, a v letech 1990-1995 Právnickou fakultu UK. Specializuje se na obchodní právo, spory a nemovitosti. Je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR a členem rozhodčí komise České golfové federace.
1. Co máte na své práci nejraději?
Nejradši mám to, že práce je pestrá, každý den je trochu jiný, nové problémy, nové záležitosti. Ráno čekám klidný den, ale pak je to už dopoledne úplně jinak.
2. Největší pracovní úspěch?
Zabývám se právními záležitostmi společností a nemovitostmi. Před devíti lety jsem zjistil, že bývalý spolužák z gymnázia se dostal do finanční krize a skončil ve vězení v Tokiu v Japonsku za převoz omamných látek. Rok a půl mi trval složitý proces uznání japonského rozsudku v ČR a dostat ho do českého vězení, vše v rámci pro bono. To je asi největší úspěch v trestním právu, které jsem do té doby prakticky nedělal.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Po 26 letech praxe mně už nepřekvapí vůbec nic.
4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Přišel jsem do kanceláře, kterou založil můj otec s Gerhardtem Bubníkem, oba výborní advokáti, pak jsem jim začal dělat managing partnera. Dále pak postgraduální studium v Birminghamu a kratší pobyty v zahraničních advokátních kancelářích v New Yorku, Birminghamu a Bruselu. V Londýně mi jednou řekli v jejich velké advokátní kanceláři, že mají více lidí v závodní kuchyni, než my advokátů v naší kanceláři.
5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Podle mého názoru by se měly zjednodušit všechny procesní předpisy. U soudů stále přetrvává tzv. „Rakousko-Uhersko“. Nechápu, proč se musí složitě nařizovat ústní jednání a podrobně odůvodňovat rozsudky, když žalovaná strana nic nepopírá a vůbec se soudem nekomunikuje.
6. Knížka, kterou jste četl naposled?
Český golf – historie od roku 1990. Úžasná nová 2 kg těžká kniha Andreje Halady se stovkami fotografií.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Můj otec byl advokát a matka soudkyně. Za minulého režimu jsem udělal úspěšně zkoušky na Právnickou fakultu v Praze a jeden soudruh z fakulty prohlásil, že kvůli politickému profilu rodičů a tety v emigraci tam já nikdy studovat nebudu. Tak jsem přišel v roce 1990 na zkoušky a udělal je. Za spolužáky jsem měl řadu inženýrů i už tehdy šéfa BIS Stanislava Devátého, všichni chtěli konečně studovat to, co dříve nemohli. Jednou jsme se přišli na sekretariát katedry zeptat, kdy nám bude nahrazena přednáška, která pro nemoc vyučujícího odpadla a sekretářka na nás nevěřícně koukala, to se jí do té doby nikdy nestalo.
8. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Ani ne tak zákon jako systém fungování obchodního rejstříku. Povinnost rozhodnout do 5 dnů udělala z dřívější praxe banánové republiky konečně normální fungování pro podnikatele. Už nemusíme vysvětlovat zahraničním klientům, proč řadu měsíců nelze zapsat jednoduchou změnu.
9. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Z poslední doby, když mi úspěšný podnikatel zavolal po týdnu od dokončení složité transakce a řekl: Moc Vám děkujeme. Bez Vás bychom to asi nedotáhli do úspěšného konce. Pak vidíte, že práce advokáta nebyla zbytečná.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Rozhodování je u právníka to nejtěžší. Je třeba dobře analyzovat všechny aspekty, pak je rozhodnutí jednodušší. Máte v rukou cizí peníze, budoucnost, štěstí, majetek, svobodu. Každá chyba může být nenávratná. Pracuji i jako rozhodce a tam je to ještě těžší – neexistuje možnost odvolání.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz