10 otázek pro … Sebastiana Macha
Mgr. Sebastian Mach je řídícím partnerem české pobočky advokátní kanceláře GHS Legal, která mimo ČR působí i na Slovensku a v Rakousku. Sebastian se ve své praxi zaměřuje na spory, smluvní vyjednávání a strategické právní poradenství. Ve volném čase se věnuje rodině a sportu, nejčastěji míčovým hrám a lyžování.
1. Co máte na své práci nejraději?
Na činnosti partnera advokátní kanceláře mám nejraději to, že si mohu organizovat čas, jak zrovna potřebuji, a to jak pracovní, tak osobní. Pracovní vytížení je samozřejmě velmi vysoké, ovšem díky této možnosti flexibility mohu část činností vykonávat v noci a nemusím svým pracovním nasazením tolik omezovat rodinu.
2. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Dost často mě překvapí jak některé soudy a správní orgány berou svou činnost na lehkou váhu, řešeným případem se zabývají pouze povrchně a chybné rozhodnutí musí napravit až soudy či orgány vyšších stupňů. Ač se jedná o chybu lidského faktoru a ne vadu právního řádu, způsobuje tento přístup nedůvěru veřejnosti v právo obecně.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Řekl bych, že spojení s mými aktuálními společníky z kanceláře. Do té doby jsem byl samostatným advokátem se všemi obtížemi a radostmi, které s výkonem tohoto povolání souvisí. Spojení s Erikem Schwarczem a Pavolem Horňákem a následné přijetí naší první koncipientky Kláry Rücklové byl takový hlavní milník, který započal růst naší kanceláře s cílem založit one stop shop s právními službami pro podnikatele.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
I když se nejedná o zákon, ale vyhlášku, je načase, aby po dlouhé době došlo k aktualizaci advokátního tarifu. V současné době dobrého sporového advokáta platíte nejčastěji hodinově a sazba začíná na 3000,- Kč, po úspěšném ukončení sporu poté klient obdrží od protistrany náhradu nákladů vynaložených na advokáta, stanovenou podle advokátního tarifu ve několikanásobně nižší výši než před tím zaplatil. Tento stav způsobuje, že právní služby přestávají být dostupné pro širokou veřejnost, která si nemůže dovolit zaplatit odměnu advokáta a tito vzhledem k nízkým sazbám tarifu nejsou ochotni pracovat za přísudek.
5. Ideální dovolená?
S rodinou a přáteli někde v přírodě.
6. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nikdy jsem nebyl moc studijním typem, fakultou jsem spíše proplouval a bral jí jako jako nezbytné minimum pro možnost započíst praxi, ve které jsem se pohyboval už od prvního ročníku na právech. Když se nad tím tak zamyslím, nikdy jsem pořádně nepracoval jinde než v advokacii. Rád jsem chodil na volitelný předmět Právní úprava držení zbraní, protože se tam hodně mísila teorie s praxí a na semináře docházeli různí hostující lektoři. A neoblíbené předměty? Asi všechny, kde byla obligatorní osobní účast, ale v podstatě jsme tam jenom seděli a poslouchali výklad, což jsem již tenkrát považoval za ztrátu času.
7. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Zejména svým nasazením a zapálením. Studenti, kteří jsou nezbytnou součástí naší kanceláře a vykonávají u nás podpůrné právní činnosti - sepisují jednoduší podání a zpracovávají rešerše, jsou řekl bych na velmi dobré úrovni vybaveni teoretickými znalostmi. Praktické schopnosti jim přirozeně z důvodu nedostatku praxe chybí, ale jejich nedostatek nahrazují tím, že jsou schopni na věci pracovat i nad rámec pracovní doby a nikdo je o to nemusí extra žádat.
8. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Nekoukejte se na pozlátko, chcete-li být v této profesi úspěšní, vyžaduje to pot, slzy a trochu štěstí. A že konkurence je obrovská.
9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Správcem tenisových kurtů, to je činnost kterou si plánuji na důchod.
10. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Za svou silnou stránku považuji schopnost správně a rychle se rozhodnout. Slabou stránkou je určitě moje lenost, kterou musím každý den překonávat.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz