10 otázek pro ... Stanislava Servuse
Stanislav Servus je advokátem a partnerem advokátní kanceláře VALOUCH SERVUS, advokátní kancelář s.r.o. Zároveň je partnerem WARDENS GROUP. Ve své více než dvacetileté praxi se zaměřuje na oblast správy a ochrany rodinného majetku (tzv. private clients), oblast korporátních projektů, včetně M&A, vytváření společných podniků a řešení sporů mezi společníky, a dále též na oblast nemovitostí.
Stanislav se též dlouhodobě věnuje problematice rodinných firem, jejich vedení i vlastnictví/správy, problematice nástupnictví, tj. mezigeneračnímu transferu kapitálu, strukturování a zakládání nadačních a svěřenských fondů, včetně poradenství v oblasti obdobných struktur správy majetku v zahraničí, dědickému a krizovému plánování, a problematice tzv. family business governance, včetně vytváření rodinných ústav a vedení rodinných rad. Stanislav též působí jako svěřenský správce.
Stanislav na dané téma pravidelně publikuje, přednáší a pořádá setkání podnikatelů. Stanislav je absolventem speciálního vzdělávacího programu organizace Family Firm Institute a držitelem Certificate in Family Business Advising a Advanced Certificate in Family Business Advising. Stanislav je vedoucím spoluautorem knihy Aktuální otázky nástupnictví při rodinném podnikání vydané nakladatelstvím Wolters Kluwer.
Stanislav absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a dále postgraduálně studoval na univerzitě v Regensburgu ve Spolkové republice Německo (LL.M.).
1. Co máte na své práci nejraději?
Advokacii a právní poradenství mám rád, přičemž vedle toho se v poslední době věnuji též problematice nástupnictví a předávání bohatství na další generace. Na advokacii a poradenství mně asi baví nejvíce možnost vymýšlet a řešit náročnější situace, kdy vidím, jak klientům pomáháme řešit pro ně důležité otázky. Samozřejmě vedle toho jsem vděčný za možnost pracovat s úžasnými kolegy jak v naší kanceláři Valouch Servus, tak ve Wardens. I díky nim se do práce mohu těšit. A samozřejmě mně baví možnost potkávat zajímavé a inspirativní klienty.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
S vývojem v judikatuře a změnami v právních předpisech, ač možná někdy hůře pochopitelnými, se všichni z nás musí naučit fungovat, a proto asi příliš nepřekvapí. Vždy mám však radost z toho, že při transakčním projektu, kdy pro klienty kupujeme či prodáváme firmu, narazím na výborné kolegy, kdy je vidět, že společným cílem je realizovat obchod ke spokojenosti klientů.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Na stole mám rozečtenou knihu od Václava Smila s názvem Jak svět doopravdy funguje, úžasný „komplexní“ pohled na moderní svět, navíc od českého vědce, který je světově uznávaný. Navíc je velmi čtivá a přiměřeně rozsáhlá:-).
4. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Nadšením pro obor, bystrým uvažováním a pracovitostí.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Jestliže Vás oblast práva láká, jděte rozhodně do toho. Ač se někomu může právo zdát být nudnou profesí, opak je pravdou. Naše profese může být akční, dynamická, plná napětí a zvratů. Kdo však chce, může si vybrat oblast klidnější, často i bez nutnosti příliš komunikovat. Můžete lidem pomáhat v náročných situacích. Můžete jim být oporou. Bez ohledu na vývoj moderních technologií, resp. často i díky nim, dává naše profese řadu možností. Jestliže však zjistíte, že vás právo nebaví, je to pro vás nuda, změňte kariéru. Bohužel jsem potkal řadu právníků, které jejich práce evidentně nebavila a dělali ji asi jen pro peníze, či nic jiného neuměli, a to je vždy vidět.
Kupodivu pořádně nevím, bavila mně vždy historie a detektivky. Matematika mi nešla, tak jsem moc na výběr neměl, a vyšlo to. Na studium na PF UK, včetně bydlení na kolejích, vzpomínám rád. Navíc jsem měl velké štěstí na skvělé spolužáky, kdy z řadou z nich kamarádíme dodnes.
7. Ideální způsob relaxace?
Dle nálady. Někdy při sportu, ať už je to tenis, kolo či lyže. Při výletu do přírody. Někdy s fajn knihou či filmem. Samozřejmě si dokážu ale užít i čas s rodinou či kamarády. Dokážu si užít i čas s dětmi, a rozhodně s nimi často přijdu na jiné myšlenky (ač se pak leckdy těším zpět na klid kanceláře).
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Asi nedokážu říci, že by to byl jeden konkrétní zážitek. V posledních letech mám však vždy velkou radost, když vidím, jak se nám v rámci našich projektů nástupnictví a rodinných ústav daří pomáhat klientským rodinám při řešení otázek jejich budoucího fungování při správě majetku. Vidíme radost rodičů, že se jim podařilo (někdy alespoň částečně) vyřešit pro ně velmi citlivou věc. Samozřejmě mám v paměti i situaci, kdy v rámci klientské rodiny byly vztahy velmi rozklížené, nadávky a osočování byly poměrně běžným jevem, a jediným řeším tak bylo rozdělení majetku, což se naštěstí po určitém úsilí též podařilo realizovat bez nutnosti dlouhého soudního sporu.
9. Kde se vidíte za 10 let?
Toto beru pracovně a tedy doufám, že stále budu zdráv a schopen se věnovat advokacii. Doufám též, že s kolegou Tomášem Valouchem, kolegy ve Wardens, a dalšími našimi skvělými kolegy (a řadou nových kolegů:-)) budeme společně pracovat na zajímavých případech pro naše milé klienty. A jelikož za 10 let mi potáhne na 60. rok, budu samozřejmě již postupně předávat svoji praxi a své klienty mladším kolegům.
10. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Stále bych se věnoval advokacii a poradenství, baví mě a věřím, že v tom dokážu být ostatním užitečný. Věnoval bych ale rozhodně více času dětem a své rodině. Ostatně tento hendikep vidím u řady svých kolegů, na prvním místě je klient a práce, vše ostatní počká.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz