10 otázek pro ... Štěpánku Havlíkovou
Mgr. Štěpánka Havlíková, LL.M. působí jako advokátka v mezinárodní advokátní kanceláři Dentons a ve své praxi se zaměřuje na sektor technologií, médií a telekomunikací (TMT). Štěpánka se specializuje zejména na právo duševního vlastnictví, IT právo, softwarové smlouvy, soudní spory zejména v oblasti nekalé soutěže, jakož i na ochranu dat. V těchto oblastech poskytuje poradenství mezinárodním i lokálním klientům. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (Mgr.) a LL.M. program na Universität Regensburg v Německu.
Vedle advokátní praxe se Štěpánka věnuje právu duševního vlastnictví a otázkám web scrapingu a data miningu v rámci doktorského studia na Ústavu práva a technologií na Masarykově Univerzitě (PhD). V rámci LL.M. studia se Štěpánka věnovala právním aspektům technologie na bázi umělé inteligence umožňující automatickou hlasovou analýzu.
1. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Jelikož je mou specializací právo moderních technologií, tak mne můj obor stále něčím překvapuje, což je ostatně i jeden z důvodů, proč jsem si jej vybrala. Technologie se neustále vyvíjejí a s nimi přichází i nová legislativa. Jen v příštích dvou letech nás čeká zhruba dvacet nových právních předpisů z pera EU, takže mne můj obor asi jen tak překvapovat nepřestane.
2. Co máte na své práci nejraději?
Jednoznačně pestrost. Oceňuji, že naše práce vyžaduje vysokou míru kreativity a umí být poměrně náročná (v tom dobrém slova smyslu). Například při vyjednávání nikdy nevíte, jaká vás čeká protistrana a musíte operativně volit správnou strategii. Dále mne baví potřeba porozumět byznysu klienta. Jsem přirozeně zvídavý člověk, takže tato stránka právnické profese je pro mne jako dělaná.
3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušila?
V dnešní době se skutečně nacházíme ve velmi přeregulované době, kdy přichází další a další předpisy a novelizace a jen výjimečně se ruší ty staré. Konkrétně by si zasloužila podstatnou revizi například databázová směrnice, která v kontextu dnešních technologií a přístupu EU ke sdílení dat již není úplně poplatná době. Dále například pojetí autorského práva a výjimek a omezení, nicméně to byl běh na velmi dlouhou trať pro svou komplexitu a harmonizaci napříč EU.
4. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
V pracovních situacích se většinou moc nerozčiluji, neboť dle mého názoru ve většině situací prospívá spíše klidný a konstruktivní přístup a rozčilování málokdy pomáhá. Nicméně mám-li popsat, jací lidé mi skutečně nedělají radost, tak je to nekooperativní a nekonstruktivní protistrana při vyjednávání smlouvy.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměla ráda vůbec?
Nejradši jsem měla soukromoprávní předměty, a to především takové, které od studenta vyžadovaly aktivitu, přemýšlení a kreativitu. Nejvíce mne oslovila výuka v rámci zahraničního studia v Austrálii. Naopak nejméně ráda jsem měla takřka všechny neprávní předměty v prvním ročníku.
6. Největší pracovní úspěch?
Pokaždé, když se pro klienta podaří vyhrát spor, uzavřít kontrakt (ku prospěchu našeho klienta) či například spustit nový produkt.
7. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Snažím se co nejvíce motivace čerpat sama v sobě, neboť to je z mého pohledu dlouhodobě nejvíce udržitelný model.
8. Ideální dovolená?
Co nejvíce pestrá a dobrodružná – ať už se jedná o vysoké hory, poznávání nových kultur nebo třeba výlet na safari.
9. Knížka, kterou jste četla naposled?
Problém tří těles a Temný les od čínské autorky Liou Cch'-sin (a v blízké době se samozřejmě chystám dočíst poslední díl trilogie).
10. Ideální způsob relaxace?
Jezdectví, vytrvalostní sporty jako jsou běh, cyklistika, běžky, výlety do přírody či popovídání s přáteli nad sklenkou dobrého červeného vína
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz