10 otázek pro … Veroniku Šemberovou
Mgr. Bc. Veronika Šemberová je advokátkou v advokátní kanceláři Cisek., která se zaměřuje zejména na poskytování odborného poradenství podnikatelům. Ve své praxi se soustředí zejména na právo duševního vlastnictví, ochranu osobních údajů a oblast e-commerce, a to pro B2B i B2C. Dlouhodobě se věnuje také problematice spojené s NFT, marketingem nebo aspekty průmyslového designu.
1. Co máte na své práci nejraději?
Rozmanitost. Potkáváme se s různými klienty a žádní dva klienti nikdy nejsou stejní. I když by se mohlo zdát, že děláme třeba úplně stručnou smlouvu se stejným předmětem pro dva různé klienty, práce pro každého klienta na každé jedné z těchto smluv bude úplně jiná.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
V práci mě něco překvapí velmi často. Tím, že u nás v kanceláři nezřídka pomáháme klientům s velmi složitými problémy v různých oborech, často musíme proniknout poměrně hluboko do toho, co dělají, a podívat se na jejich podnikání z různých úhlů, abychom jim mohli co nejkvalitněji pomoci. Často mě pak překvapí, jak jsou některé obory velmi rozmanité.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Nejvíce mne určitě ovlivnili lidé, se kterými jsem se ve svém profesním životě úzce potkala, tedy mí nejbližší kolegové nebo nadřízení. Častokrát jsem si řekla, že z vlastností některých lidí bych si ráda vzala inspiraci, a naopak některého chování bych se ráda vyvarovala. A nejde nutně jen o kapacity v oboru a ty nejvyšší pozice, i když brát si inspiraci od nich je samozřejmě velmi motivující. Často ale třeba vzpomínám na koncipienta, se kterým jsem na své první praxi pracovala jako studentka a doufám, že se vůči studentům, kteří se mnou pracovali a pracují, dokážu chovat alespoň z části tak chápavě a nápomocně, jako on.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušila?
Neuvědomuji si, že bych se v českém právním řádu setkala se zákonem, o kterém bych si myslela, že by se měl úplně bez náhrady zrušit. Ale myslím, že já i mí kolegové se setkáváme se spoustou zákonů, které by si zasloužily trochu „facelift“. V některých případech by se texty zákonů mohly alespoň přiblížit dnešní digitální době, v některých případech by stačilo prosté zjednodušení složitých textů a lepší návaznost jednotlivých paragrafů. Velmi si vážím autorů různých komentářů k právním předpisům, protože práce na nich je extrémně zodpovědná, rozsáhlá a těžká, a texty právních předpisů tomu někdy moc nepomáhají. O to více mne potěší, když je komentář opravdu praktický a nesoustředí se pouze na teoretické problémy, ale autor se v něm dokáže poprat i s nejčastějšími problémy dnešní doby v konkrétních případech.
5. Knížka, kterou jste četla naposled?
Nikdy nemám rozečtenou jen jednu knížku – střídám je podle nálady, ale také třeba podle toho, jak rozsáhlé jsou, pokud s nimi někam cestuji. Určitě u mě ale nikdy nechybí nějaká z novinek české beletrie. Myslím, že generace mladých českých autorů má velmi kvalitní tvorbu a velký potenciál. Poslední dočtenou knihou je tak Les v domě od Aleny Mornštajnové, ale určitě můžu zmínit i Kateřinu Tučkovou, Jakubu Katalpu, Karin Lednickou nebo Petru Dvořákovou.
6. Ideální dovolená?
Ideální dovolená je pro mě určitě aktivní a nabitá událostmi, ať už spojená s poznáváním nových míst nebo s nějakým sportem, kterým je pro mě v poslední době hlavně silniční cyklistika. I když vlastně nevím, jak by se mi líbilo mít klidnou a čistě odpočinkovou dovolenou, protože zatím jsem si takovou nikdy nenaordinovala.
7. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Lidé kolem mě – moje rodina a moji kolegové. Moje rodina mě vždycky podporovala a podporuje ve všem, co dělám, a toho si moc vážím. Motivuje mě to jít pořád dál a ukázat jim, že na mne mohou být pyšní. U mých kolegů mám štěstí na to, že pracuji s extrémně chytrými, ambiciózními a schopnými lidmi, kteří dělají maximum pro svou práci a také pro svůj vlastní rozvoj. Takové prostředí je vlastně motivující samo o sobě.
8. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Zřejmě bych byla novinářkou. Vždy mě totiž lákalo zjišťování různých skutečností, analýza informací a jejich následné srozumitelné zprostředkovávání ostatním. Žurnalistiku a mediální studia jsem dokonce studovala paralelně s právnickou fakultou, už na začátku studia jsem ale věděla, že právo mě chytlo za srdce mnohem více. Ale to, co jsem chtěla od žurnalistiky, se mi vlastně splnilo i v advokacii. Často je totiž naše práce v mnohém podobná žurnalistice. Velké množství odborných informací totiž chceme předávat klientovi tak, aby se neztratila původní myšlenka a klient věděl všechny potřebné skutečnosti, ale zároveň tak, aby informace dostal srozumitelně, jednoduše a v takové formě, jakou potřebuje a ocení. Myslím, že je snad už pryč ta doba, kdy se kvalita výstupů advokáta hodnotila podle toho, zda jsou dostatečně složité a kolik je tam latinských výrazů. V tomhle mi určitě studium žurnalistiky hodně pomohlo, stejně jako v tom, že mám základní povědomí o marketingu, což se v dnešní době více než hodí.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělala?
Stejně jako mí kolegové, kteří odpovídali na tuto otázku přede mnou, musím říct, že bych v právu chtěla pokračovat, i kdyby peníze nebyly vůbec důležité. Myslím, že kdo nemá pro práci v advokacii vášeň, ten už ji pravděpodobně nedělá. Kdybych ale opravdu měla právničinu úplně vynechat, určitě bych chtěla hodně cestovat.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Nejvíce mě dokáží rozčílit arogantní lidé, kteří vůbec neberou ohled na ostatní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz