10 otázek pro ... Víta Kučeru
Vít Kučera je přední český advokát se specializací na obchodní právo, zejména na oblast soudních sporů a fúzí a akvizic. Díky jeho bohatým zkušenostem s vedením týmů, strategickým vyjednáváním či miliardovými fúzemi a transakcemi poptávají služby jím založené advokátní kanceláře endors i ti nejnáročnější klienti z řad nadnárodních korporací i fyzických osob.
První profesní zkušenosti získal Vít už během studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy jako právní asistent v AK JUDr. Josef Svoboda. Stejnou pozici pak zastával i v renomované kanceláři CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ s.r.o., kde později pokračoval jako koncipient a následně i jako vedoucí právního týmu. V rámci své práce se věnoval především oblasti obchodních sporů a transakcí. Po téměř šesti letech se přesunul do advokátní kanceláře Svoboda, kde si kromě obchodního práva rozšířil praktické znalosti též v oblasti práva trestního a rodinného.
V roce 2016 založil vlastní advokátní kancelář k.law, která se zaměřuje na poskytování komplexních služeb korporátním i privátním klientům. Mezi klíčové specializace týmu zhruba 20 odborníků patří soudní a rozhodčí řízení, fúze a akvizice, nemovitosti včetně developerských projektů či dluhopisové emise. V roce 2021 se k.law v rámci soutěže Právnická firma roku stala doporučovanou kanceláří v oblasti kapitálových trhů. V březnu 2022 se kancelář přejmenovala na endors. Nový název a logo vychází z anglického výrazu pro podporu – endorsement – a symbolizují dynamický rozvoj kanceláře a energii, empatii a erudici, kterou klientům přináší. Zároveň lépe vyjadřují hodnoty, na kterých advokátní kancelář Víta Kučery staví – víceúrovňové právní poradenství a dokonalé pochopení oborů a trhů, v nichž jednotliví klienti působí.
Na poli sportovního práva má Vít Kučera mnohaleté zkušenosti jak z pozice právního zástupce klientů, tak z pozice rozhodce a člena legislativní rady Fotbalové asociace České republiky. V uplynulém roce jeho kancelář pracovala pro sedm z TOP 25 nejlépe placených českých sportovců dle žebříčku magazínu Forbes. Sám Kučera je také aktivním sportovcem. V minulosti hrál na vysoké úrovni fotbal, nyní dává přednost hokeji, běhu a vyzkoušel také triatlon.
Kromě sportu se Vít Kučera ve volném čase věnuje také akademické činnosti. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy přednáší na téma sportovní právo a vede i cizojazyčné lekce pro studenty programu Erasmus a LL.M.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost, práci s lidmi a možnost pomoci. Pomocí zde přitom nemám na mysli jen v rozhovorech s oblibou zmiňované pro bono aktivity. Naopak tím myslím hlavně příležitost vidět přímou zpětnou vazbu v podobě spokojenosti našich klientů, kteří oceňují naše služby. A to tím spíše v situaci, kdy za naše poradenství zaplatili.
2. Největší pracovní úspěch?
Věřím, že ten teprve přijde a pokusím se tomu nadále věřit i po každém dalším úspěchu, který se objeví. Za velký dosavadní úspěch ale pokládám to, že jsem v poměrně mladém věku na jedné ze svých profesních křižovatek odolal lákání velkých advokátních kanceláří na zajímavé pozice, rozhodl se jít těžší cestou a založil vlastní kancelář. Z té se nám během několika let podařilo vybudovat dnes již středně velkou firmu se stabilní klientskou základnou a výbornou reputací. Překonat tohle bude těžké, ale výzvy a příležitosti tu určitě jsou a budou.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Každou chvíli, skoro bych řekl každý den. Spíše než s právem to ale souvisí s tím, že v našem oboru velmi intenzivně pracujeme s lidmi. Ať už jde o klienty, protistrany nebo třeba soudce a úředníky. Taková intenzivní interakce pravidelně přináší řadu překvapení příjemných i nepříjemných.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Kandidátů na zrušení je spousta a na změny ještě víc. Co by se ale určitě hodilo, je všeobecný „úklid“ právního řádu České republiky tak, aby zásada, že neznalost práva neomlouvá, mohla znovu nabýt trochu reálné kontury a nebyla jen nesplnitelným principem nezbytným pro zachování funkčnosti právního státu. Takže stručně řečeno, snažil bych se zákony pročistit a zjednodušit. Věřím, že by to vedlo ke zvýšení důvěry v právo a k lepší předvídatelnosti pro odborníky i pro laiky.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Proč spíme od Matthewa Walkera. Autor v ní, velmi zjednodušeně vzato, píše o tom, jak je spánek důležitý a proč bychom ho měli tělu dopřát dostatek. Mně osobně se to ne vždy daří, takže jsem chtěl blíže porozumět, proč bych na tom měl zapracovat. To se povedlo a teď uvidíme, jak to přenesu do praxe. Ale popravdě řečeno, mám neustále rozečteno více knih různých žánrů, a když mám čas, sáhnu po té, na kterou mám zrovna náladu. Což trochu snižuje množství knih dočtených.
6. Ideální dovolená?
V Itálii, střídavě u moře a ve vnitrozemí. Italská dolce vita je příjemně nakažlivá, lidé srdeční a z hlediska prostředí tu najdete vše – krásné moře a přírodu, neuvěřitelně živá města i historií pulzující místa.
7. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Motivuje mě mé okolí jako celek. Ať už jde o kolegy, klienty nebo přátele, snažím se obklopovat lidmi, kteří jsou v něčem – a někdy ve všem – dál než já. To mě motivuje k tomu, abych na sobě a na tom, co každý den dělám, neustále pracoval. Ale samozřejmě se to nesmí přehánět. Člověk musí umět žít a užít si svůj život, ne se jen měřit s ostatními. Hlavní pro mě tedy nakonec je, zda jsem se někam posunul oproti svému včerejšímu já.
8. Ideální způsob relaxace?
Pro mě určitě sport. Hodně času prosedím, advokátní profese je navíc náročná na přemýšlení a psychiku, takže dostatek pohybu ve správné intenzitě je až spásný. Sport je pro mě neodmyslitelnou součástí pracovní i nepracovní části týdne.
9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Troufnu si tvrdit, že s rozhodováním problém nemám. Koneckonců, hodně se věnuji sporům a akvizicím a v obou případech je potřeba dělat rozhodnutí bezprostředně a na místě. Trochu jinak to ale mám v situacích, kdy okamžité rozhodnutí není potřeba, mám na něj čas a nejsem pod tlakem. To pak raději konečnou volbu přiměřeně odkládám a čekám, zda nebudu mít více informací, nebo se nezmění situace. A to platí v profesním i v osobním životě.
10. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Konflikty řešíme prakticky denně, je to součást naší práce a řada klientů si nás právě za tímto účelem najímá. Jeden konkrétní neumím vybrat, ale všechny konflikty mají něco společného, což je vlastně ono ponaučení – je potřeba řešit je s chladnou hlavou a odstupem, daný problém odosobnit a nepodléhat emocím. To je pochopitelně mnohem složitější u vlastních konfliktů, kde je osobní angažovanost a míra emocí vyšší. Ať už se mi to v jednotlivých případech daří více či méně, vždy se nakonec ukáže, že zmíněné pravidlo platí v podstatě bez výjimky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz