10 otázek pro ... Vladimíra Hackla
Mgr. Vladimír Hackl, vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. V roce 2003 byl jmenován státním zástupcem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10. Od roku 2008 vykonává funkci u Městského státního zastupitelství v Praze; postupně jako vedoucí oddělení pro dohled a přezkumné řízení a od roku 2016 jako náměstek městského státního zástupce v Praze. I nadále se věnuje výkonu dohledu a další agendě týkající se postupů státního zastupitelství ve druhém stupni.
1. Co máte na své práci nejraději?
Nalézání spravedlivých řešení v případech skutkových a právních nejasností, nejlépe v rámci konzultací s kolegy.
2. Největší pracovní úspěch?
Za největší pracovní úspěch považuji publikaci judikatury ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek, pokud na počátku toho kterého judikátu stojí můj právní názor.
3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Ani ne. Mou ambicí by byly zejména dílčí úpravy některých právních předpisů, se kterými pracuji nejčastěji. Některé reglementované postupy prostě nevykazují žádný materiální potenciál.
4. Knížka, kterou jste četl naposled?
Václav Erben – Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad. Vynikající studie řady charakterů. Znovu jsem se vrátil k Solaris od Stanisława Lema. Neuvěřitelná kniha. Nemohu opomenout ani Milana Machovce a jeho Svatého Augustina. Většinou čtu více knih najednou.
5. Ideální dovolená?
Relax s rodinou někde u vody s knížkou po ruce, prokládaný houbařením. A nějaká kultura nebo poznávání k tomu – koncert, výstava, muzeum...
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Jděte do toho, poznáte lidi i sebe a budete tvrdě pracovat.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Byl a stále jsem idealista (smích).
8. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Nevím, ale vždycky mě fascinovala představa strojvedoucího na nějaké zapadlé trati (smích).
9. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Myslím si, že dokáži rychle rozpoznat podstatu problému a přistupovat k ní bez emocí, alespoň zpočátku (smích). Když se identifikuji s lidmi, resp. s jejich názory/postoji, mohou se pak spolehnout na mou podporu. O svých slabých stránkách se bavím nerad, ale znám je, důvěrně (smích).
10. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Mám štěstí, že se pohybuji mezi kolegy, se kterými řeším jen spory názorové, což také pokládám za přirozenou součást práce právníka. A co mě tyto „konflikty“ naučily? Že nemusím mít vždy pravdu. Takové poznání vás dokáže významně posunout (smích).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz