10 otázek pro ... Vladimíra Janoška
JUDr. Vladimír Janošek je advokátem zaměřeným na korporační a trestní právo. Spolupracuje s ARROWS advokátní kancelář, s.r.o. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Hrdý Jihomoravák, občan obce Kobylí.
1. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Zpětně vzato Karel Kryl a poslech jeho textů v dětství. Byl to člověk s vysoce vyvinutým citem pro spravedlnost, právo a svobodu, což je nastavení, které je archetypu advokáta vlastní. Srovnej např. tyto jeho verše:
„Můj kantor míval smělé přání vtlouct mi do hlavy
to, že všech mezí rozorání dobro připraví,
můj táta razil jiné teze větou jedinou:
že rozoráš-li všechny meze, ptáci zahynou.
Dneska už se smí, co se nesmělo
dneska už se smí, to nám scházelo.“
Mrzí mě, že nás opustil příliš brzy a neměl jsem tak možnost se s ním osobně setkat a poděkovat mu za vše, co pro naši zem vykonal. Tak tak činím alespoň tímto prostřednictvím, děkuji Karle, bratříčku.
Dále to byla určitě bodrá moravská výchova ze strany strýce Přemysla a dědy Vladimíra, kterým patří velký dík rovněž! Položili hodnotové základy, na kterých jsem mohl v profesním životě stavět.
2. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Investigativním novinářem.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Sbírku básní Torso naděje od Františka Halase. Za zmínku stojí úryvek z legendární básně Praze:
„Malověrní Čas kostižerný
jí jenom krásu dal
a z polí stenných křik iluminoval
kamenné texty portálů a zdí
Tak bude vždy
Malověrní
Tak bude vždy…“
4. Co máte na své práci nejraději?
Blízkost žitému světu, který zahrnuje směs iracionality a racionality, která se projevuje i v právu, pomoc druhým, práci s jazykem, invenci, abstrakci a mnohotvárnost.
5. Ideální dovolená
Objevování zapadlých koutů a popíjení kávy ve starobylých kavárnách s přemítáním nad otázkou „Kam to všechno spěje?“
6. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejoblíbenějším předmětem bylo obchodní právo a to patrně proto, že jsem se mu věnoval při studiu jako praktikant v advokátní kanceláři orientované na tuto oblast. Dále mě bavilo i trestní právo. Naopak mě vůbec neoslovily předměty jako státověda, právní dějiny a mezinárodní právo veřejné.
7. Největší pracovní úspěch?
Za úspěch považuji již tu okolnost, že se mi dostalo dějinné příležitosti vykonávat svobodné a nezávislé povolání advokáta ve svobodných poměrech a tím se podílet na výkonu spravedlnosti v České republice. I cesta může být cíl...
8. Ideální způsob relaxace?
Ora et labora.
9. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Byla to spíše náhoda, v rodině totiž žádného právníka nemáme. Po gymnáziu jsem šel na ekonomickou fakultu v Brně, ačkoliv už tehdy mi máma říkala, ať si podám přihlášku i na práva a jak to tak bývá, tak jsem ji neposlechl. Až v průběhu studia ekonomky jsem si vlastně uvědomil, že mě baví více předměty související s právní tématikou a dál jsem již pokračoval tímto směrem. Spoustu času jsem trávil také na filozofické fakultě; ač jsem ji nikdy formálně nestudoval, navštěvoval jsem řadu přednášek.
Z gymnaziálních let mám pak vzpomínku, kdy jsem byl na brigádě na žních s tátou v místním zemědělském družstvu a volné chvilky jsem vyplňoval četbou filozofických spisků. Seděl jsem v montérkách na kopě obilí, v rukou dřímal knihu „Kritika čistého rozumu“ od Kanta, když přišel vedoucí rostlinné výroby a pravil: „Doktor z teba bude!“
Takže když to shrnu, máma a ředitel jedné divize JéZéDé měli pravdu. Viděli, co já nevěděl, věděli, co já neviděl.
10. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Law is a good servant but a bad master,
if you are resistant, you will become an eligible law taster.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz