10 otázek pro ... Zdeňka Gruse
Zdeněk Grus je advokát z Ústí nad Labem se samostatnou praxí od roku 2005, který je rovněž insolvenčním správcem jako ohlášený společník GRM Insolvence, v.o.s. V rámci orgánů ČAK se věnuje činnosti regionálního zástupce pro region Severní Čechy společně s kolegy JUDr. Michalem Vejlupkem a Mgr. Michaelou Urbánkovou a je dále členem kárné komise. V současné době dále vyučuje jako vysokoškolský učitel na Fakultě zdravotních studií UJEP.
Pochází z Ústí nad Labem, kde se narodil v roce 1977 a kromě období vysokoškolského studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně v letech 1996–2001 a doby vojenské základní služby ve Vyškově a v Litoměřicích v letech 2001–2002 je plně spojen se severočeským regionem a rodným městem. Je ženatý a má dvě děti.
1. Co máte na své práci nejraději?
Poznávání nových lidí a pocit, že jsem někomu mohl pomoci. Pravděpodobně jsem se narodil s tím, že rád hájím, zastupuji či prezentuji zájmy třetích osob.
2. Největší pracovní úspěch?
Zastoupení jednoho přepravce, kterému byla původně soudem uložena povinnost zaplatit náhradu škody v řádech několika miliónů, ale nakonec po odvolání a dalším řízení byla žaloba na zaplacení zamítnuta, či jiné obdobné civilní případy. S překvapením počítám permanentně a klientům kladu vždy doporučení, že míra (nečekaného) překvapení se snižuje, pokud si věci vyřeší smluvně (smírně) a nečekají, že to za ně vyřeší soud či jiné instituce.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Několik učitelů (prof. Hajn, prof. Fiala a jiní na MUPF v Brně) a můj školitel JUDr. Lubomír Pánik a jeho kolegové z Ústí nad Labem sídlící na adrese Masarykova 43.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Č. 418/2011 Sb. , zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim.
5. Ideální dovolená?
U moře, trochu lenošení, trochu cestování a trochu čtení.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právo není izolovaný obor a kdo chce skutečně v budoucnu obstát, tak si musí držet znalosti i z jiných oborů, třeba z IT, jazykovou vybavenost a další. A ať nejsou fachidioti, právo není všechno, vše ať řeší v širších souvislostech a mají přehled i z jiných oborů či věd.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Byla to praktická všehochuť společenských věd plus něco navíc.
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Pohled na klienty v okamžiku, kdy jsem je zbavil strachu či obav.
9. Kde se vidíte za 10 let?
Neřeším to.
10. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Rehabilitační lékař / fyzioterapeut.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz