Advokáti mohou provádět konverze i po 1. lednu 2023
V posledních týdnech rezonovalo advokátní obcí v souvislosti s konverzemi dokumentů na žádost téma povinnosti prokázání odborné způsobilosti k provádění této činnosti, a to formou odborné zkoušky. Tato povinnost vzešla z ustanovení § 30 zákona č. 300/2008 Sb. , o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, v.z.p.p., podle něhož fyzická osoba provádějící konverzi na žádost musí úspěšně složit odbornou zkoušku.
Pro úplnost je na místě dodat, že ustanovení vyžadující úspěšné složení odborné zkoušky fyzickou osobou jako předpokladu pro provádění konverzí na žádost je v zákoně o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů obsaženo od 1. ledna 2022, a to na základě zákona č. 261/2021 Sb. , kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci. Podle přechodného ustanovení k zákonu 261/2021 Sb. bylo osobám, které od 1. ledna 2022 dále neměly složenou odbornou zkoušku, avšak Ministerstvem vnitra jim byla udělena autorizace k výkonu působnosti kontaktního místa veřejné správy, umožněno provádět autorizovanou konverzi dokumentů na žádost do 31. prosince 2022. Zmíněné přechodné ustanovení se týkalo ve značné míře advokátů, kteří konverze na žádost prováděli na základě autorizace Ministerstva vnitra, aniž by předtím složili odbornou zkoušku.
Pro úplnost je zapotřebí uvést, že požadavek na složení odborné zkoušky se nevztahuje na osoby, které splňují požadavek úspěšného složení zkoušky dle zákona č. 21/2006 Sb. , o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování), v.z.p.p.
Ač to po delší dobu vypadalo, že advokáti bez odborné zkoušky nebudou oprávněni po 31. prosinci 2022 provádět konverze na žádost, je tomu díky iniciativě České advokátní komory naopak.
Možné řešení nastalé situace zprvu vyplynulo od ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu České republiky, který jednomyslně doporučil novelu zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi, podle níž by bylo jednoznačně stanoveno, že na advokáty se povinnost složit odbornou zkoušku nevztahuje, a tito mohou provádět konverze dokumentů na žádost i nadále. Vzhledem k tomu, že tato novela měla být v Senátu Parlamentu České republiky schvalována až 14. prosince 2022, panovala reálná obava, že i přes případné přijetí zmíněné novely nebude legislativní proces zdárně ukončen k 31. prosinci 2022. Ke všemu pak Senát Parlamentu České republiky zmíněnou novelu v části týkající se toho, že se na advokáty nebude vztahovat povinnost složit odbornou zkoušku k provádění konverzí na žádost, neschválil.
Souběžně zástupci České advokátní komory vstoupili do jednání s Ministerstvem vnitra, z čehož 14. prosince 2022 vzešlo Memorandum k provádění autorizované konverze dokumentů advokáty. V tomto Memorandu je obsaženo interpretační stanovisko k zákonu o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, a k zákonu č. 85/1996 Sb. , o advokacii, v.z.p.p., týkající se právě oblasti provádění autorizované konverze dokumentů advokáty.
Z uvedeného Memoranda vyplynulo, že na advokáty se nevztahuje požadavek na absolvování odborné zkoušky podle ustanovení § 30 zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, jelikož advokáti provádějí konverzi dokumentů na žádost za podmínek stanovených zákonem o advokacii. Podle ustanovení § 25c zákona o advokacii je advokátům umožněno provádět konverzi dokumentů na žádost postupem podle zvláštního právního předpisu, kterým je právě zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Podmínky pro výkon advokacie, pod což tedy spadá i provádění konverzí na žádost v souvislosti s poskytováním právních služeb, jsou stanoveny v zákoně o advokacii. Absolvování odborné zkoušky podle ustanovení § 30 zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů se vztahuje na jiné fyzické osoby provádějící konverzi na žádost (tj. třeba na zaměstnance kontaktních míst veřejné správy).
Dále též v rámci uvedeného Memoranda vzešlo, že Česká advokátní komora se zaměří na to, aby v rámci advokátní zkoušky byla zaměřena pozornost i na zkoušení z provádění autorizovaných konverzí na žádost se zaměřením na jejich praktické provádění, a aby tuto problematiku zařadila ve spolupráci s Ministerstvem vnitra do systému vzdělávání advokátů a advokátních koncipientů. Konečně v rámci uvedeného Memoranda byl ujednán závazek vzájemné spolupráce České advokátní komory a Ministerstva vnitra při přípravě novelizace příslušných právních předpisů za účelem stanovení podmínek pro umožnění provádění konverze na žádost rovněž pověřenými zaměstnanci advokáta. Příslušné změnové návrhy se obě strany zavázaly předložit ke vzájemnému posouzení do 1. července 2023.
Pro úplnost je dále zapotřebí uvést, že možná pochybení ze strany advokátů týkající se provádění konverzí budou posuzována a vyřizována Kontrolní radou České advokátní komory.
Výše uvedenou aktivitu České advokátní komory a Ministerstva vnitra je zapotřebí hodnotit pozitivně, jelikož tím bylo zamezeno možné dílčí paralýze při vykonávání právních služeb po 31. prosinci 2022 pro část advokátů či advokátních kanceláří.
Mgr. Adam Preissler,
advokát
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz