Advokáty Sokola a Nováka vyšetřuje policie (rozšířeno)
Advokáty Tomáše Sokola a Jiřího
Nováka, kteří zastupují Romana Krejčíře obviněného ze
stamilionových podvodů, vyšetřuje Úřad odhalování korupce a
finanční kriminality (ÚOKFK). Novák je podezřelý z toho, že dělal
spojku mezi vězněným Krejčířem a jeho spolupracovníky na svobodě.
O Sokola se ÚOKFK zajímá v souvislosti s velkými obnosy, které
přišly na jeho konto od společností provázaných s Krejčířem,
informuje Právo.
Bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol údajně obdržel na své konto nebo na konto své advokátní kanceláře v Komerční bance zhruba 26 milionů korun v cizí měně. Peníze tam podle Práva prý loni v létě zaslaly společnosti sídlící na britských Panenských ostrovech v lichtenštejnském Vaduzu. Firmy byly provázané s obviněným Romanem Krejčířem, píše list.
"Oba případy...šetří policejní komisaři ÚOKFK. V obou trestních řízeních si policejní komisaři s ohledem na současný stav šetření vyhradili právo neposkytovat další informace," sdělil Právu zástupce ředitele útvaru Milan Šiška. Trestní řízení je fází před zahájením trestního stíhání.
Sokol o žádném šetření policie ve vztahu ke své osobě neví. "Nikdo se mě na nic neptal," řekl Sokol listu. Na jeho osobní konto peníze od žádné fyzické ani právnické osoby podle jeho slov nepřišly. "V Komerční bance má konto také naše advokátní kancelář. Na toto konto přicházejí platby od klientů řádech desítek milionů. Ani v tomto případě nevím, že by tam přišly peníze od společností z Panenských ostrovů a Vaduzu," uvedl pro Právo.
"Trestní řízení ve věci kont jsme zahájili na základě podnětu finančně analytického útvaru ministerstva financí. Již jsem se obrátil na Komerční banku ve věci odtajnění účtů," uvedl pro list Pavel Suchánek ze státního zastupitelství pro Prahu 1, který šetření dozoruje.
Také Nováka se policie zatím na nic nedotazovala. "Vím, o co se jedná. Na sklonku loňského roku v Německu vypověděl Tarek Bešara, že jsem měl z vězení vynášet dopisy pana Krejčíře. Není to pravda," řekl Právu Novák. Bešara je v ČR stíhán za majetkovou trestnou činnost, dluží mnoho milionů i Krejčířovi a uniká před trestem, podotkl Novák. Trestní řízení může mít podle něj za cíl vyřadit oba advokáty z obhajoby Krejčíře.
Česká advokátní komora (ČAK) ve včerejším vyjádření kritizuje, že orgány činné v trestním řízení zprávu o vyšetřování advokátů médiím poskytly. Takový postup považuje komora za nekorektní, protože byly tisku předány neprokázané a neověřené informace, uvedl tajemník ČAK Ladislav Krym. Podle něj jde o snahu ztotožnit obhájce s možným protiprávním jednáním klienta a takovéto metody mohou vést ke zpochybňování advokacie.
Policie se domnívá, že Krejčíř byl napojený na jihlavskou firmu M5, která zřejmě připravila stát na cle a daních o půl miliardy korun. Krejčíř je označován za jednoho z organizátorů podvodu. Obviněn je spolu s dalšími devíti lidmi také z toho, že na sklonku loňského roku vytunelovali společnost Technology Leasing přes úvěr u České spořitelny. Tímto podvodem způsobili škodu odhadovanou na 150 milionů korun.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz