AIFMD - nový evropský režim pro speciální fondy a fondy kvalifikovaných investorů
Na počátku července byla v Úředním věstníku Evropské unie uveřejněna nová směrnice o správcích alternativních investičních fondů ("AIFMD" příp. "Směrnice")[1]. Tato Směrnice je reakcí EU na finanční krizi a požadavek na vytvoření harmonizovaného režimu pro private placement a fondy kolektivního investování, které doposud nepodléhaly harmonizovaným podmínkám. Na AIFMD naváže několik prováděcích opatření, které specifikují otázky, u kterých směrnice zůstává na obecné úrovni. Vydání prováděcích opatření se předpokládá v polovině roku 2012.
Směrnice má extrateritoriální dopady i na fondy domicilované mimo EU, které jsou nabízeny investorům z EU. Zde AIFMD mj. předpokládá uzavření dohod o spolupráci mezi regulátory fondového byznysu a daňovými úřady z EU a off-shore center.
Výjimky z režimu AIFMD jsou poměrně omezené - za určitých podmínek mohou být vyloučeny např. fondy pro jednoho nebo několik málo investorů, rodinné trusty nebo vnitroskupinové fondy a jejich správci, nebo fondy, které jsou založeny výhradně z iniciativy investora a nejsou nabízeny dalším investorům. Přechodná ustanovení umožňují výjimku z povinného licencování správcům fondů uzavřeného typu, které po červenci 2013 nebudou provádět další investice.
Pro správce obhospodařující relativně menší objem aktiv (do 100 mil. EUR, pokud využívají finanční páku, nebo 500 mil. EUR, pokud investují bez finanční páky), zavádí AIFMD mírnější regulaci. Do toho limitu se však započítávají aktiva v alternativních fondech v rámci celé skupiny, do které správce patří.
Pro alternativní fondy, které investují do majoritních nebo kontrolních podílů na obchodních společnostech stanoví AIFMD řadu povinností. Ve vztahu k cílovým společnostem se jedná mj. o poskytování informací o obchodních záměrech cílové společnosti, jejím zaměstnancům a ostatním akcionářům či společníkům či limitace možnosti výplaty dividend. Výjimka z těchto povinností se uplatní ve vztahu k malým a středním podnikům, které mají méně než 250 zaměstnanců či obrat menší než 50 mil. EUR ročně. Pokud však portfoliové společnosti tvoří tzv. propojené podniky, které v souhrnu překročí uvedné limity, výjimka se neaplikuje.
Směrnice stanovuje také limity na využívání úvěrů a půjček (finanční páky) ze strany fondů. Nicméně provozní úvěry či půjčky přijaté portfoliovými společnostmi by neměly být zahrnuty do těchto limitů.
Nová regulace předpokládá povinné licencování správců alternativních fondů. Správci budou muset splňovat podmínky pro činnost analogické jako stávající investičních společností. Každy fond bude muset mít vlastního depozitáře, u kterého bude uložen jeho majtetek resp. depozitář bude obligatorně kontrolovat nakládání s ním. Správce bude povinen zajistit nezávislé oceňování majetku fondu nejméně jednou ročně, zavést systém řízení rizik (finančních operačních atp.) a systém vnitřní kontroly (vnitřní audit a compliance). Přestože je velká část alternativních fondů určena výhradně profesionálním investorům bude pro nabízení investic do fondů platit režim informování investorů v rozsahu obdobném jako u retailových standardních fondů.
Směrnice poskytuje poměrně dlouhé přechodné období nicméně změny, které přináší, je potřebné brát v potaz při zakládání a správě fondových a trustových struktur v tuzemsku, EU či v off-shorových jurisdikcích již dnes.
Promítnutí Směrnice do právního řádu přinese významnou změnu v regulaci fondového byznysu v České republice. V rámci přípravy transpozice AIFMD připravilo Ministerstvo financí rozsáhlý konzultační materiál shrnující základní aspekty dopadu nové úpravy a vymezující sporné či nejisté otázky její implementace do českého právního řádu. Návazně se předpokládá, že v první polovině příštího roku by mělo Ministerstvo financí připravit návrh zásadní noveliza předpisů pro kolektivní investování v České republice. Předpokládáná účinnost nové právní úpravy lze očekávat v polovině roku 2013.
V případě zájmu o další informace nás neváhejte kontaktovat.
Zdeněk Husták,
of counsel
BBH, advokátní kancelář, v. o. s.
Klimentská 1207/10
110 00 Praha 1
Tel.: +420 234 091 355
Fax: +420 234 091 366
e-mail: legal@bbh.cz
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU ze dne 8. června 2011 o správcích alternativních investičních fondů a o změně směrnic 2003/41/ES a 2009/65/ES a nařízení (ES) č. 1060/2009 a (EU) č. 1095/2010.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz