Aktuální změna podmínek pro solení silnic
Zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje ve zvláště chráněných územích chemický posyp cest. Z tohoto zákazu jsou každoročně udělovány výjimky pro tisíce kilometrů silnic, včetně dálnic a silnic I. třídy. V roce 2020 ovšem došlo k důležité změně, která se nyní negativně projevuje v praxi.
Otázkou solení silnic se zabýval Městský soud v Praze, který v rozsudcích ze dne 24. 6. 2020, č. j. 11 A 20/2020-55 a ze dne 21. 8. 2020, č. j. 3A 24/2020-53, zrušil stávající výjimky pro solení silnic v CHKO České středohoří. Soud došel k závěru, že sůl a další látky používané při posypu cest mohou negativně ovlivnit vodní ekosystémy, a výjimku pro posyp cest ve zvláště chráněných územích tudíž nelze vydat bez závazného stanoviska vodoprávního úřadu.
Rozsudky obsahují důležitý pokyn i pro solení na všech ostatních komunikacích - zatímco dle dosavadní úpravy nebylo možno vést řízení o výjimce pro zhoršení či znemožnění dosažení dobrého stavu nebo dobrého ekologického potenciálu útvaru povrchové nebo podzemní vody dle § 23a odst. 8 vodního zákona, zákonodárce špatnou transpozici již opravil a vedení výjimkového řízení pro solení silnic v okolí toků je nyní dle vodního zákona nutné všude, kde jsou toky v nejnižším stupni chemického stavu („nedosažení dobrého stavu“ uvedené v hodnocení toku), nebo jejichž stav by se v důsledku solení zhoršil. Před prováděním solení je tudíž nutné ověřit list hodnocení útvaru povrchových vod, do kterých by se mohla sůl z komunikací dostat, a to bez ohledu na to, zda se komunikace nachází ve zvláště chráněném území.
Ministerstvo životního prostředí proti těmto rozsudkům nepodalo kasační stížnost, a správy CHKO a národních parků se jimi řídí. Na neznalost nových pravidel již doplácí organizace provádějící údržbu silnic. Například v Ústí, Lounech, Chomutově a Litoměřicích bylo o výjimku požádáno v srpnu, a kvůli nutnosti vydání závazného stanoviska nabyly výjimky právní moci až v lednu, což omezilo možnost solení v podstatné části zimní sezony.
Aby se předešlo těmto komplikacím i ve zbytku republiky, lze důrazně doporučit podat žádosti pro sezonu 2022/2023 co nejdříve, případně před podáním oslovit vodoprávní úřad k získání závazného stanoviska.
Univerzita Karlova, Právnická fakulta. Tento článek byl podpořen Grantovou agenturou Univerzity Karlovy (projekt č. 442420 Právní ochrana životního prostředí při údržbě komunikací) na PF UK.
Lukáš Blažej
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz