Autorizovaná obalová společnost
Zákon o obalech (zákon č. 477/2001 Sb. zákon o obalech a změně některých zákonů), který nabyl účinnosti dnem 1.1.2002 přinesl osobám, které uvádí na trh nebo do oběhu obaly nebo balené výrobky (blíže k uvedeným pojmům §2 zákona o obalech) povinnost zajistit zpětný odběr těchto obalů nebo odpadu z těchto obalů.
Zákon o obalech (zákon č. 477/2001 Sb. zákon o obalech a změně některých zákonů), který nabyl účinnosti dnem 1.1.2002 přinesl osobám, které uvádí na trh nebo do oběhu obaly nebo balené výrobky (blíže k uvedeným pojmům §2 zákona o obalech) povinnost zajistit zpětný odběr těchto obalů nebo odpadu z těchto obalů. Dotčené osoby mohou tuto svoji zákonnou povinnost splnit několika, dále v článku uvedenými způsoby. Cílem právní úpravy, jež přinesl do našeho právního řádu zákon o obalech, je dosáhnout stavu, kdy každý ze subjektů obalového řetězce ponese odpovědnost za obal v době následující po jeho využití.Zákon o obalech stanoví vedle dalších povinností osobám, které uvádí na trh nebo do oběhu obaly nebo balené výrobky povinnost zajistit zpětný odběr těchto obalů nebo odpadu z těchto obalů s tím, že autoritativně stanoví tři možné způsoby jak toho mohou dotčené osoby dosáhnout. Uvedený výčet je tedy výčtem konečným a obsahuje jediné tři možné způsoby zajištění zpětného odběru:
a) samostatně organizačně a technicky na vlastní náklady, nebo
b) přenesením těchto povinností na jinou osobu spolu s převedením vlastnického práva k obalu, k němuž se tyto povinnosti vztahují, za účelem jeho dalšího uvedení do oběhu, jestliže tak smlouva o převedení vlastnického práva výslovně stanoví, nebo
c) uzavřením smlouvy o zajištění plnění povinnosti zpětného odběru a využití odpadu z obalů podle tohoto zákona s autorizovanou obalovou společností.
Lze předpokládat, že nejvýhodnějším způsobem bude pro dotčené osoby uzavření smlouvy o zajištění povinnosti zpětného odběru a využití obalů s autorizovanou obalovou společností. Každá osoba zapojená do obalového řetězce musí prokázat případným orgánům kontroly, jakým způsobem zajišťuje splnění povinnosti zpětného odběru. Výhodnost uzavření smlouvy s autorizovanou společností jsou i v dalších dále uvedených případech skutečnosti, které zjednodušují plnění povinností vyplývajících ze zákona o obalech.
Autorizovaná obalová společnost je právnickou osobou se sídlem v České republice založenou jako akciová společnost, které bylo vydáno rozhodnutí o autorizaci (rozhodnutí o autorizaci se vydává na dobu určitou nejdéle na dobu 10 let). Rozhodnutí o autorizaci vydává Ministerstvo životního prostředí na podkladě žádosti akciové společnosti a po projednání s Ministerstvem průmyslu a obchodu a s Ministerstvem zemědělství. Autorizací se pro účely zákona o obalech rozumí oprávnění zajišťovat sdružené plnění povinnosti zpětného odběru a využití odpadu z obalů a k tomuto účelu uzavírat smlouvy o sdruženém plnění. Podrobnější podmínky vydání rozhodnutí o autorizaci stanoví §17 zákona o obalech. V době vzniku tohoto článku obdržela autorizaci na základě zákona o obalech pouze jediná společnost, a to společnost EKO-KOM, a.s. Zákon o obalech však počítá se vznikem více autorizovaných společností, a proto lze v budoucnu očekávat udělení autorizace i dalším akciovým společnostem. Autorizovaná obalová společnost nesmí vyvíjet další činnost, kromě činností souvisejících se zpětným odběrem obalů a poradenské činnosti v oblasti předcházení vzniku odpadu z obalů a značení obalů nebo výzkumné, osvětové nebo propagační činnosti v oblasti zpětného odběru a využití obalů s tím, že výzkumnou, osvětovou nebo propagační činnost smí autorizovaná společnost vyvíjet pouze jako vedlejší činnost.
Zákon o obalech obsahuje v §16 až 29 podrobnou právní úpravu týkající i vnitřních poměrů v autorizované obalové společnosti a v případech, nestanoví-li zákon o obalech jinak, platí ustanovení obchodního zákoníku (autorizovaná společnost např. nesmí vyplácet svůj případná zisk akcionářům). Zákon o obalech dále např. stanoví, že akcionáři autorizované společnosti mohou být pouze osoby zapsané v obchodním rejstříku a dále, že akcionář autorizované společnosti je povinen uzavřít s autorizovanou společností, jejímž je akcionářem, smlouvu o sdruženém plnění.
Jaké jsou tedy výhody sdruženého plnění povinnosti zpětného odběru obalů? Možná je trochu nepřesné mluvit o výhodách, ale jedná se spíše o zjednodušení plnění povinnosti uvedené v úvodu tohoto článku. Autorizovaná obalová společnost má kontraktační povinnost tzn., že je povinna uzavřít smlouvu o sdruženém plnění s každou osobou, která o uzavření smlouvy projeví zájem a nemá vůči autorizované společnosti nesplněné splatné závazky. Smlouvy uzavírané s autorizovanou společností by měly být pro všechny osoby jednotné tak, aby bylo zajištěno, že žádný druh obalu nebude znevýhodněn v hospodářské soutěži.
Pokud osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu obaly nebo balené výrobky uzavře smlouvu o sdruženém plnění nepodléhá již evidenci resp. povinnosti podat návrh na svůj zápis do seznamu osob, které jsou nositeli povinnosti zpětného odběru a využití odpadu z obalů.
Vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 117/ 2002 Sb., o rozsahu a způsobu vedení evidence obalů a ohlašování údajů z této evidence zveřejněná ve Sbírce zákonů dne 9. dubna 2002 stanovuje rozsah a způsob vedení evidence a ohlašování údajů pouze pro povinné osoby zapsané do seznamu osob, které jsou nositeli zpětného odběru a využití odpadu z obalů. Autorizované obalové společnosti a povinné osoby, které s nimi budou mít uzavřenu smlouvu o sdruženém plnění, budou provádět evidenci o obalech a ohlašování údajů podle rozhodnutí o autorizaci.
Závěrem lze uvést, že splnění povinnosti registrace resp. uzavření smlouvy o sdruženém plnění je odloženo ze zákona o obalech k datu 30.6.2002 s tím, že tato odložená účinnost na nevztahuje na povinnost vést evidenci o obalech tzn., že evidence o obalech dle zákona o obalech by měla být vedena od 1.1.2002.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz