Autorské honoráře – zdanění a pojistné odvody v r. 2016
Pokud má autor honoráře za příspěvky do 10.000 Kč za měsíc, pak se zásadně nemusí o nic starat. Honoráře nad 10.000 Kč a ostatní autorské příjmy musí zahrnout do daňového přiznání a přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, odvést z nich daň a pojistné.
Honoráře za příspěvky do 10.000 Kč
Příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize (plynoucí ze zdrojů na území České republiky) je samostatným základem daně a podléhá (15-iprocentní) srážkové dani, kterou strhne plátce autorského honoráře a vyplatí autorovi honorář v čisté výši, jestliže úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10.000 Kč. Přitom takových plátců může mít autor v jednom měsíci i více. Autor nemá možnost uplatnit výdaje (náklady) na dosažení příjmu, ani zahrnout tyto příjmy do daňového přiznání (a započíst si sraženou daň na celkovou daňovou povinnost jako tomu bylo za r. 2014). [2] Autorské honoráře od různých plátců do 10.000 Kč měsíčně se nesčítají, každý plátce odvede individuálně zvláštní sazbu daně. Autor vždy obdrží čistý, již zdaněný příjem ve výši 85 % hrubého honoráře. Srážková daň je daní konečnou.
Vzhledemk tomu, že základ daně (honorář do 10.000 Kč), z něhož se sráží zvláštní - srážková daň, odváděná plátcem autorského honoráře, je samostatným základem daně z příjmů fyzických osob, nepovažuje se činnost autora, pokud jeho honoráře nepřesahují hranici 10.000 Kč, za samostatnou výdělečnou činnost (autor není osobou samostatně výdělečně činnou) ve smyslu příslušných ustanovení zákona o důchodovém pojištění a zákona o pojistném na sociální zabezpečení. [3]
Plátce odvede z příjmu autora daň; pojistné (sociální a zdravotní) se neodvádí.[4] Autorovi nevzniká žádná povinnost – příjmy neuvádí ve svém daňovém přiznání, nemůže ovšem uplatnit žádné výdaje, neodvádí pojistné na sociální a zdravotní pojištění a nemusí se přihlásit jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).
Honoráře za příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize v úhrnu nad 10.000 Kč za měsíc od jednoho plátce a také ostatní autorské příjmy v jakékoliv výši (např. za neperiodickou publikaci – knihu, ať už nižší, rovny nebo vyšší než 10.000 Kč) se zdaňují jako příjmy z podnikání a jiné samostatné činnosti. Autor může uplatňovat výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, a to ve skutečné výši, přičemž autor musí vést daňovou evidenci, anebo paušální částkou (40 %).
Pokud je úhrn celkových příjmů autora za kalendářní měsíc od jednoho plátce vyšší než 10.000 Kč, je autor povinen oznámit OSSZ a zdravotní pojišťovně zahájení samostatné výdělečné činnosti. To platí, pokud jde o honoráře za příspěvky, domnívám se, že stejná povinnost platí pro autora i tehdy, pokud má jiný autorský příjem v libovolné výši.
Autor po skončení kalendářního roku podává daňové přiznání a přehled o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu a odvádí daň z příjmu a pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění stejně jako osoba samostatně výdělečně činná. Pokud výše autorských honorářů vyplacených za zdaňovací období (za kalendářní rok) nepřesáhne souhrnně částku 15.000 Kč a poplatník nemá jiné zdanitelné příjmy, nemusí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pokud je autorská činnost vedlejší činností autora, neboť je důchodově pojištěn ze své hlavní činnosti – např. ze zaměstnání nebo je poživatelem starobního či invalidního důchodu atp., tak autor neplatí z honorářů sociální pojištění, pokud je jeho daňový základ menší než rozhodná částka pro vedlejší činnost. Pro rok 2016 je rozhodná částka pro vedlejší činnost (pokud OSVČ byla OSVČ ve všech 12 kalendářních měsících) stanovena na 64.813 Kč. [5] Zdravotní pojištění je třeba odvést vždy.
Z autorských honorářů převyšujících 10.000 Kč za kalendářní měsíc od téhož plátce je nutno odvést daň z příjmu, pojistné na zdravotní pojištění, sociální pojištění. Je nutno podat daňové přiznání a přehled o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Lze uplatňovat výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu – nákladový paušál je 40 %. (Daňové přiznání však není povinen podat ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu, nepřesáhly 15.000 Kč, přičemž osvobozené příjmy a právě příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou, se nepočítají.) Naproti tomu honoráře za příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu a televize do 10.000 Kč jsou zdaňovány u zdroje srážkovou daní ve výši 15 %, náklady na dosažení příjmu uplatňovat nelze. Do daňového přiznání a přehledu o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu se tyto příjmy autorů nezahrnují.
Novinkou od roku 2015 je, že všechny autorské honoráře podléhají dani z přidané hodnoty, včetně honorářů do 10.000 Kč zdaněných srážkovou daní. Tento fakt je důležitý především pro plátce DPH. Autorů, kteří nejsou plátci DPH, se nijak netýká.
Adolf Maulwurf
---------------------------------------------
[1] Stejně jako tomu bylo v r. 2015.
[2] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[3] Přivydělávat si takto jako autor příspěvků pro noviny, časopisy, televizi nebo rozhlas, pobírá-li jen honoráře zdaněné srážkovou daní, může např. i uchazeč o zaměstnání pobírající podporu v nezaměstnanosti.
[4] Osvobození od pojistných odvodů ale neplatí absolutně. Pokud máte v daném měsíci příjem pouze z autorských honorářů za příspěvky do médií do 10.000 Kč, a zároveň za vás neplatí zdravotní pojištění stát, musíte se jako osoba bez zdanitelných příjmů do 8 dnů přihlásit zdravotní pojišťovně a zdravotní pojištění zaplatit. Zdravotní pojištění v takovém případě činí 13,5 % procenta z minimální mzdy (ta od 1. 1.2016 činí 9.900 korun), tedy 1.337 Kč měsíčně. Zdravotní pojištění je třeba zaplatit vždy do osmého dne následujícího kalendářního měsíce, například za červenec 2016 do 8. 8. 2016.
[5] Za rok 2015 činila rozhodná částka pro vedlejší činnost 63.865 Kč.
* Text byl aktualizován - 18.3.2016
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz