Bezplatné technické normy - Nejásejme předčasně
V následujícím textu patrně mnoha čtenářům – zejména neprávníkům, pokazím radost. Žel je úkolem nás právních publicistů a pedagogů uvádět věci na pravou míru a vyvracet různé právní mýty.
Možná jste to také slyšeli – Nejvyšší správní soud (NSS) řekl, že technické normy musí být poskytovány zdarma. Je to pravda, ale jen zčásti.
V projednávané věci stěžovatel (jinak též zastupitel za Pirátskou stranu) podle zákona o svobodném přístupu k informacím žádal po Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚTNMSZ) poskytnutí úplného znění technických norem ve stavebnictví, jež mají být podle stavebního zákona bezplatně a veřejně přístupné. ÚTNMSZ jeho žádost odmítl s tím, že rozšiřování a rozmnožování českých technických norem se musí platit, holenkové.
Rozhodnutí úřadu potvrdilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, následnou žalobu Městský soud v Praze zamítl.
NSS se postavil na stranu práva na informace a přisvědčil argumentaci stěžovatele a rozsudek městského soudu zrušil. Zákon o technických požadavcích na výrobky sice dává ÚTNMSZ oprávnění vybírat za poskytnutí technických norem úplatu, nevylučuje však možnost žádat o jejich poskytnutí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Navíc dle stavebního zákona musí být technické normy, které jsou podle tohoto zákona nebo jeho prováděcích vyhlášek závazné, zpřístupněny bezplatně a veřejně.
Jinak řečeno, tisíce živnostníků či občanů, kteří staví a opravují domy anebo byty, si už nebudou muset technické normy ve stavebnictví kupovat. Zákon výslovně vyžaduje bezplatnou dostupnost a nyní to tedy autoritativně stvrdil i NSS . Normy placené z veřejných peněz musí být také veřejně bezplatně dostupné!
A teď přijde, ta v úvodu avizovaná špatná zpráva na úseku práva na informace.
Pozor, u ostatních technických norem, pro které právní předpis výslovně nestanoví bezplatný režim, možno i nadále při jejich poskytování podle zákona o svobodném přístupu informacím požadovat finanční úhradu!
Takže ne všechny technické normy v ČR musí být bezplatně poskytovány, „pouze“ ty ze stavebnictví.
Ale jak říká můj takřka osmdesátiletý soused – inženýr – no, aspoň něco pane doktore.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
pedagog na PF MU v Brně
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz