Byznys a paragrafy, díl 6.: Uznání dluhu

Vítáme vás u šestého dílu naší série Byznys a paragrafy, kterou pro vás připravuje advokátní kancelář LAWYA. Naším cílem je přinášet podnikatelům srozumitelné a praktické informace z oblasti práva, daní a účetnictví. Tentokrát se zaměříme na institut uznání dluhu.
V poslední době se často setkáváme s klienty, kteří nás oslovují s požadavkem na vymáhání pohledávek potvrzených uznáním dluhu. Často se však stává, že přestože byl dluh formálně uznán, u soudu se ukáže, že uznání nesplňuje všechny náležitosti a prokázání nároku je problematické. Vysvětleme si proto, co uznání dluhu skutečně znamená, jaké má právní důsledky a proč se mu vyplatí věnovat pozornost.
Co je uznání dluhu?
Uznání dluhu je právní nástroj, který posiluje postavení věřitele. Zejména prodlužuje promlčecí lhůtu a usnadňuje vymáhání pohledávky. Jedná se o jednostranné právní jednání dlužníka, ke kterému není potřeba souhlasu věřitele. Největším přínosem je přesunutí důkazního břemene – věřitel už nemusí dokazovat existenci dluhu, což výrazně zjednodušuje případné soudní řízení.
Dlužník může uznat pouze svůj vlastní dluh, nikoliv dluh jiné osoby, pokud k tomu nemá zvláštní oprávnění, například plnou moc. U společných dluhů platí, že uznání jedním z dlužníků může mít účinky i vůči ostatním, pokud jde o nedělitelné plnění. U dělitelných závazků se účinky vztahují jen na část, kterou dlužník výslovně uznal.
Je důležité si uvědomit, že uznáním dluhu se nemění podmínky jeho splatnosti. Uznání slouží výhradně k potvrzení existence závazku.
Náležitosti uznání dluhu
Z uznání dluhu musí být zřejmé, kdo jej činí a vůči komu směřuje. Pro jeho platnost je zásadní, aby byly přesně a bez výhrad specifikovány důvod a výše dluhu ke dni uznání. Dluh musí být popsán tak, aby nemohlo dojít k jeho záměně s jinou pohledávkou mezi stejnými subjekty.
Nestačí, že si strany rozumějí – uznání musí být jednoznačně identifikovatelné v samotném dokumentu. Lze přitom odkazovat i na jiné listiny, například fakturu, z níž je zřejmé, o jaký dluh se jedná. Pokud dlužník uznává pouze část dluhu, musí být výslovně uvedeno, v jakém rozsahu.
Výše dluhu musí být určena tak, aby byla nepochybná a jednoznačná.
Promlčecí lhůta
Uznáním dluhu se původní promlčecí lhůta přerušuje a začíná běžet nová desetiletá promlčecí lhůta[1]. Tato nová lhůta se počítá ode dne uznání dluhu, nikoliv od okamžiku, kdy věřitel uznání obdrží[2].
Je možné uznat i pouze část dluhu. Pro tuto část pak začne běžet nová desetiletá lhůta, zatímco na zbytek pohledávky se vztahuje původní promlčecí lhůta.
Způsoby uznání dluhu
Uznání dluhu může být výslovné nebo konkludentní[3].
Výslovné uznání probíhá formou písemného prohlášení nebo začleněním uznání přímo do smlouvy. Písemná forma je pro platnost výslovného uznání nezbytná.
Konkludentní uznání pak může nastat například při placení úroků nebo částečném plnění dluhu. V takovém případě je dluh uznán alespoň v rozsahu, ke kterému se plnění vztahuje.
Je však nutné mít na paměti, že konkludentní uznání nemá účinek, pokud byla pohledávka v době plnění již promlčená. Naopak výslovné uznání je možné i u již promlčeného dluhu, a to bez ohledu na to, zda si byl dlužník vědom jeho promlčení.[4]
Důkazní břemeno
Uznání dluhu výrazně ovlivňuje rozložení důkazního břemene v soudním řízení. Pokud dlužník písemně uzná dluh co do důvodu a výše, vzniká vyvratitelná právní domněnka, že dluh v době uznání skutečně existoval.
Věřitel tak již nemusí prokazovat vznik a existenci pohledávky. Důkazní břemeno se přesouvá na dlužníka, který musí prokázat, že dluh nevznikl, zanikl nebo že byl již splacen.
Příklad uznání dluhu
Společnost A dluží společnosti B částku 60 000 Kč na základě nezaplacené faktury. Uznání dluhu může vypadat následovně:
„Společnost A tímto výslovně a bez výhrad uznává dluh vůči společnosti B ve výši 60 000 Kč, který představuje cenu plnění ze smlouvy o poskytování služeb ze dne 1. 1. 2024 účtované fakturou č. 123 ze dne 1. 1. 2024, splatné dne 1. 2. 2024.
V Praze dne 1. 3. 2025
Jan Novák, jednatel společnosti A“
Doporučení pro podnikatele
- Vždy trvejte na písemné formě uznání dluhu – je podmínkou jeho platnosti.
- Dbáte na přesnou specifikaci dluhu, včetně důvodu a výše.
- V případě nejasností se poraďte s odborníkem – právník vám pomůže správně nastavit uznání i další kroky.
Závěr
Uznání dluhu je silným nástrojem, který může výrazně ovlivnit postavení věřitele i dlužníka. Správně provedené uznání dluhu usnadňuje vymáhání pohledávky a minimalizuje rizika spojená se soudním sporem.
Nezapomeňte především uvést v uznání dluhu okolnosti vzniku pohledávky. Právě tato náležitost bývá nejčastěji opomíjena. Pokud je v dokumentu uvedeno pouze to, že dlužník uznává existenci dluhu, ale není specifikován jeho důvod, nejde o právně relevantní uznání v pravém slova smyslu.
Je sice pravdou, že pravost listiny uznání dluhu by byla považována podepsaným dlužníkem za uznanou[5], avšak v takovém případě se neprodlouží promlčecí lhůta, neobrátí se důkazní břemeno a dokument poslouží maximálně jako podpůrný důkaz.
Buďte v obraze
Sledujte další díly seriálu Byznys a paragrafy, a pokud byste se chtěli ze světa práva dozvědět více, jednou měsíčně vydáváme newsletter s nejdůležitějšími novinkami a praktickými tipy.
Přihlásit se k odběru newsletteru můžete >>> zde.
Děkujeme, že jste s námi, a těšíme se na společnou cestu světem práva a podnikání!
LAWYA, advokátní kancelář s.r.o.
Sídlo:
Tučapy 240
683 01, Tučapy
Kontaktní adresa:
Králova 298/4
616 00, Brno
tel.: +420 543 216 310
e-mail: info@lawya.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz