Cenné papíry v blockchainu jsou tu: Co přineslo nařízení DLT Pilot?
Dne 23. března 2023 vstoupilo v účinnost nařízení EU č. 2022/858, o pilotním režimu pro tržní infrastruktury založené na technologii sdíleného registru – zkráceně nazývané „DLT Pilot“. Co nařízení přináší, kdo z něj může těžit a jak ho interpretovat v Česku?
Co je DLT Pilot?
Nařízení o pilotním režimu je vedle MiCA dalším právním předpisem v oblasti krypta a blockchainu. Zatímco MiCA je nástroje regulativním a restriktivním, DLT Pilot si klade za cíl propojit svět „tradičních financí“ a výhody blockchainové evidence.
Hlavním cílem nařízení je vyzkoušet, zda mohou v EU fungovat trhy s investičními nástroji dle MiFID II., pokud tyto investiční nástroje budou evidovány v DLT (zkratka z angl. distributed ledger technology).
Dále je zapotřebí v praxi zjistit, jestli je možné změnit dosavadní koncept trhu a vypořádání:
- zda vedle centrálního depozitáře mohou existovat i další depozitáři;
- že vypořádání nemusí trvat několik dní – zda trading a settlement mohou časově splynout a mohou být proto provedeny u jedné entity; či
- že obchodování na burze nemusí probíhat jen přes prostředníky (účastníky trhu) – zda by sami investoři měli a mohli mít možnost provádět nákupy a prodeje.
Jelikož v EU panuje opatrnost ve vztahu ke kryptu, nařízení má pouze formu pilotního režimu. Jedná se tedy o zkušební provoz na přibližně 6 let, v rámci kterého se nejen zkouší fungování blockchainu v regulovaném světě, ale také hledají cesty budoucí regulace.
Kdo a jak může poskytovat služby podle DLT Pilot?
Provozovat trading a settlement DLT investičních nástrojů budou moci:
- obchodníci s cennými papíry po získání speciální licence; a
- centrální depozitáři po získání speciální licence.
DLT Pilot je opravdu zkušební, modulární režim. Dává proto prostor jednotlivým regulátorům, aby udělovali povolení s přihlédnutím k národním specifikům dle svého nejlepšího přesvědčení. Regulátoři – v podmínkách ČR tedy Česká národní banka – budou oprávněni udělit žadateli výjimku z některých ustanovení stávajících předpisů, např. že členem trhu nemusí být prostředník, nýbrž rovnou investor.
Jaké investiční nástroje mohou získat podobu DLT?
Status investičních nástrojů podle DLT Pilot mohou získat pouze některé nástroje:
- akcie;
- dluhopisy a jiné formy sekuritizovaného dluhu; a
- podílové jednotky subjektů kolektivního investování (např. podílové listy, investiční akcie),
přičemž u každé kategorie těchto nástrojů jsou ještě stanovena kapitálová omezení. Dále je omezena velikost jednotlivých trhů.
Jak se DLT Pilot uplatní v Česku?
Ačkoli evropské nařízení je již plně účinné, členské státy mají reálnou možnost upravit národní právní řády až do září 2023. V České republice byl návrh zákona projednán 8. března 2023 vládou a navržen k předložení Poslanecké sněmovně.
Navrhovaná novela lakonicky stanoví, že „Investičním nástrojem je i nástroj vydaný s využitím technologie distribuovaného registru.“ Bude zajímavé sledovat praktickou interpretaci tohoto ustanovení. Vyvstávají zásadní otázky – například zda může být DLT investiční nástroj zároveň cenným papírem (včetně daňového režimu cenných papírů) či jestli může vzniknout i jiný DLT investiční nástroj mimo nařízení DLT Pilot.
V oblasti blockchainu tedy nemusíme čekat na MiCA – řadu právních institutů prověří již účinné nařízení DLT Pilot.
Mgr. Veronika Civínová,
Vedoucí advokát // Kapitálový trh
e-mail: info@klblegal.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz