Cestovní náhrady: Vyhlášková cena motorové nafty konečně klesá, když od 1. 7. 2023 již zohledňuje reálné nižší ceny ve 2. čtvrtletí r. 2023
Od 1. července 2023 se mění vyhlášková cena motorové nafty pro účely stanovení náhrady, k jejímuž vyplacení je dle zákoníku práce povinován zaměstnavatel zaměstnanci, který provedl nákup pohonné hmoty pro jízdu "dieslem" na pracovní cestu. Je to druhá změna vyhlášky č. 467/2022 Sb. stanovící výši cestovních náhrad pro rok 2023. Znovu se týká statisticky zjištěných zprůměrovaných cen pohonných hmot. (Výše stravného se nemění.)
Ministerstvo práce a sociálních věcí upravuje (zvyšuje nebo snižuje) v mimořádném termínu (vedle i jiných druhů cestovních náhrad) průměrnou cenu pohonných hmot. - A to jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu některá z těchto cen od jejího předchozího vyhlášení zvýší nebo sníží alespoň o 20 %. K tomu s účinností od 1. července 2023 dochází ohledně motorové nafty. Cena se tak snižuje na úroveň reálných cen, za které je prodávána motorová nafta na čerpacích stanicích. (Jinak se vyhlášková cena pohonných hmot vyhlašuje v běžném termínu, kterým je 1. leden, tedy vždy k začátku nového kalendářního roku.)
Proč jednak vyhláškové ceny a jednak reálné ceny z čerpacích nebo nabíjecích stanic?
Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu určí zaměstnavatel násobkem ceny pohonné hmoty a množství spotřebované pohonné hmoty. Cena benzínu, nafty, popř. elektřiny při použití elektromobilu, může vyjít ze skutečné nákupní ceny, nebo z průměrné ceny předepsané vyhláškou. Cenu pohonné hmoty totiž prokazuje zaměstnavateli zaměstnanec dokladem o nákupu na čerpací stanici, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Musí tedy jít o účtenku za nákup pohonných hmot relativně krátce předcházející pracovní cestě nebo z doby pracovní cesty. (Prokazuje-li zaměstnanec cenu pohonné hmoty více doklady o jejím nákupu, ze kterých je patrná souvislost s pracovní cestou, protože něco natankoval dopředu před cestou, něco třeba až při cestě, popř. tankoval na pracovní cestě dvakrát či vícekrát, vypočítá se cena pohonné hmoty pro určení výše náhrady aritmetickým průměrem zaměstnancem prokázaných cen.)
Kdy nastupuje vyhlášková cena?
Jestliže zaměstnanec hodnověrným způsobem cenu pohonné hmoty zaměstnavateli nákupním dokladem neprokáže, použije zaměstnavatel pro určení výše náhrady průměrnou cenu příslušné pohonné hmoty stanovenou vyhláškou. - Snad nemusíme rozebírat, že během zřejmě celého 2. kalendářního čtvrtletí roku 2023 byl takový postup pro zaměstnance výhodnější...
Cena nafty na benzínkách klesla už v dubnu, vyhlášková cena se mění až od července
Podle údajů Českého statistického úřadu za měsíc duben 2023 došlo ke snížení průměrné ceny 1 litru motorové nafty na 34,40 Kč. Pokles ceny oproti dosavadní částce obsažené od 1. ledna 2023 ve vyhlášce č. 467/2022 Sb. , a to 44,10 Kč, tak činí 22 %. Z tohoto důvodu se mění zmíněná vyhláška novelou příslušné vyhlášky, a to vyhláškou č. 191/2023 Sb. Vyhlášková cena nafty se tak snižuje z 44,10 Kč na 34,10 Kč.
Letos se vyhláškové ceny zatím měnily dvakrát, jednou se cena zvýšila, jednou snížila
Vyhláškové průměrné ceny pohonných hmot v r. 2023 činí, a to od 1. ledna:
a) 41,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,
b) 45,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,
c) 44,10 Kč za 1 litr motorové nafty, ale od 1. července 2023 poklesla cena jen na 34,40 Kč za litr,
d) 6,00 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny, ovšem od 1. dubna 2023 je to 8,20 Kč za kilowatthodinu. (O první změně vyhláškové ceny pohonné hmoty, a to o zvýšení ceny elektřiny jsme informovali zde: Cestovní náhrady v průběhu roku 2023: Jako první | epravo.cz.)
Průměrná cena pro LPG (zkapalněný ropný plyn) popř. CNG (stlačený zemní plyn) není MPSV vyhlašována, zaměstnanec tedy zásadně musí předložit nákupní doklad.
Adolf Maulwurf
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz