Chystané novinky ve fondech kvalifikovaných investorů
Fondy kvalifikovaných investorů existující v českém právním řádu od roku 2006 představují zajímavou příležitost pro optimalizaci investic, především díky snížené sazbě daně z příjmu takového fondu (aktuálně ve výši 5%). Tyto fondy mohou být zřizovány ve formě investičních fondů (tj. regulovaných akciových společností) nebo podílových fondů (tj. účelových sdružení majetku bez právní subjektivity).
Dnešní právní úprava fondů kvalifikovaných investorů však trpí řadou dětských nemocí, které jsou brzdou jejich většího rozšíření pro podnikatelské aktivity. Český zákon o kolektivním investování totiž nyní příliš nerozlišuje v požadavcích na tyto fondy určené pro skutečně kvalifikované investory schopné a ochotné na sebe brát podnikatelské riziko, a na fondy určené laické veřejnosti. Zákon se tak nyní ke všem fondům chová velmi ochranitelsky, což je právě pro kvalifikované investory zcela zbytečné a je spíše překážkou dalšího rozvoje fondů.
Od roku 2006 vzniklo v České republice pouze 18 těchto fondů, především za účelem optimalizace developerských aktivit.
Mezi nejpalčivější problémy současné úpravy patří zejména omezení doby trvání fondů na 10 let, nemožnost nepeněžitých vkladů do fondů, zbytečně přísné kvalifikační požadavky na vedoucí osoby v obhospodařovaných investičních fondech a vysoké požadavky na kontrolu depozitáře.
V současné době projednává Poslanecká sněmovna PČR novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu (tisk č. 705, nyní ve 3. čtení), jejíž součástí je i novela zákona o kolektivním investování. Ta by měla řadu uvedených problémů vyřešit. Očekáváme, že novela by mohla být účinná od léta 2009.
Níže uvádíme nejvýznamnější prvky nové právní úpravy:
Možnost nepeněžitých vkladů
Pro fondy kvalifikovaných investorů novela připouští nepeněžité vklady. To je významné zejména u probíhajících nemovitostních projektů nebo u fondů se specifickými aktivy v majetku (umění, pozemky apod.). Současné omezení tak již nebude třeba „obcházet“ například formou prodeje majetku fondu a následné kapitalizace pohledávky (což je podle ČNB v souladu se zákonem).
Uzavřené fondy kvalifikovaných investorů na dobu neurčitou
Současná úprava omezuje dobu trvání uzavřených fondů na 10 let. Poté se fond musí buď zlikvidovat nebo zfúzovat s jiným mladším fondem. Tato úprava chránící drobné investory (dává možnost exitu z uzavřeného fondu) nemá pro investory kvalifikované smysl a přináší zbytečné náklady. Proto novela zavádí pro fondy kvalifikovaných investorů výjimku.
Zmírnění požadavků na kontrolu depozitáře
Pokud je to sjednáno v depozitářské smlouvě a podrobnosti uvedeny ve statutu fondu, nebude depozitář dále muset kontrolovat hodnotu akcií / podílových listů, sám provádět pokyny fondu, kontrolovat, zda je majetek fondu pořizován a zcizován v souladu se zákonem a jak je oceňován. To by mělo přinést značné uvolnění administrativy a snížení nákladů fondů.
Jednodušší zakládání obhospodařovaných fondů a personální úlevy
Bude-li majetek fondu obhospodařován investiční společností, pak novela přenáší některé odpovědnosti na investiční společnost, z čehož plyne řada zjednodušení:
- Fond může založit sama investiční společnost. Investice do fondů by tak měly být pružnější, když investiční společnost může fondy založit a licencovat „do zásoby“ (až na dobu 1 roku) a investorům je pak pouze prodat. Úprava by měla podstatně zrychlit proces investice.
- ČNB nebude povolovat změnu kvalifikované účasti v obhospodařovaném fondu. Při prodeji či získání podílu v investičním fondu tak nebudou akcionáři muset splňovat podmínky zákona o kolektivním investování a získání podílu nebude povolovat ČNB na základě zkoumání, zda je akcionář vhodný z hlediska zdravého a obezřetného vedení fondu.
- ČNB nebude schvalovat vedoucí osoby obhospodařovaného investičního fondu. Podmínkou je, že vedoucí osoba má znalosti, zkušenosti a důvěryhodnost potřebné pro vedení investičního fondu a s výkonem funkce vyslovila souhlas obhospodařující investiční společnost. Jde opět o odstranění nadbytečného požadavku pro fondy, jejichž aktivní správu vykonává sama investiční společnost.
Správa vlastního majetku investiční společnosti
Předmětem činnosti investiční společnosti dnes může být pouze kolektivní investování. Nově by investiční společnost měla mít možnost kromě kolektivního investování vykonávat i jiné činnosti související se správou jejího vlastního majetku. Podmínkou je registrace u ČNB, která může rozsah takových činnosti omezit nebo stanovit podmínky.
Podle textu novely a důvodové zprávy se však zdá, že by mělo jít pouze o činnosti při správě majetku patřícího samotné investiční společnosti, a nikoliv již o činnosti při správě majetku v obhospodařovaných fondech, což by bylo užitečné právě pro fondy kvalifikovaných investorů zaměřené na alternativní investice (např. investice do aktiv, k jejichž využívání je třeba zvláštní licence).
Mgr. Jan Topinka,
advokát
HAVEL & HOLÁSEK s.r.o.,
advokátní kancelář
Týn 1049/3
110 00 Praha 1
Česká republika
Tel.: +420 224 895 950
Fax: +420 224 895 980
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz