Členská schůze
Jsem členem bytového družstva a zajímalo by mě, kolik družstevníků může namísto představenstva družstva svolat jeho členskou schůzi?
Svolávání a působnost členské schůze družstva (nejen bytového) upravuje ustanovení § 239 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku.
Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva. Svolává ji běžně představenstvo družstva, a to ve lhůtách určených stanovami (např. jednou za půl roku), nejméně však jednou za rok. Obchodní zákoník umožňuje svolat členskou schůzi i z podnětu někoho jiného než je představenstvo družstva. Členskou schůzi tak může kromě představenstva svolat i určitý počet členů družstva (viz následující odstavec), jakož i jeho kontrolní komise. Členská schůze musí být dále svolána v případech, určují-li tak stanovy družstva.
Členská schůze musí být ze zákona svolána, požádá-li o to písemně alespoň jedna třetina všech členů družstva. I v takovém případě svolává členskou schůzi představenstvo družstva, zákon mu však ukládá, aby se konala do 40 dnů od doručení písemné žádosti.
Pokud tak představenstvo přesto neučiní, je oprávněna namísto něj svolat členskou schůzi osoba, kterou k tomu písemně pověří ti, kteří o její svolání představenstvo písemně požádali. Členové představenstva jsou v takovém případě povinni vydat této osobě na její žádost seznam členů.
Závěrem je vhodné uvést, že i pokud svolává členskou schůzi namísto představenstva písemně pověřená osoba, je třeba ji svolat řádně, tedy způsobem uvedeným ve stanovách družstva. V opačném případě hrozí to, že soud na návrh člena družstva prohlásí usnesení přijatá na členské schůzi za neplatná.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz