Co byste měli vědět o sdělení klíčových informací
V tomto článku se budeme věnovat sdělení klíčových informací podle nařízení PRIIPs[1] („KID[2]“). Společně se podíváme na to, co je to KID, kdo ho musí mít a jaké jsou jeho náležitosti. Zároveň se krátce seznámíme s novelou Prováděcího nařízení k PRIIPs[3], která nabyla účinnosti 1. ledna 2023.
Co je to KID a jaký je jeho účel?
Jedná se o dokument obsahující základní informace o nabízeném produktu s investiční složkou. Jeho účelem je ochrana (nejen) retailových investorů.
Cílem tohoto dokumentu je poskytnout retailovým investorům informace pro pochopení povahy a rizik spojených s investicí do daného produktu s investiční složkou. A to takovým způsobem, který bude přehledný, jednoduchý pro pochopení a bude umožňovat porovnání různých investičních příležitostí.
Kdo a kdy vytváří KID?
Povinnost vypracovat KID má tvůrce produktu s investiční složkou. Podle Článku 4 PRIIPs se jedná o takovou osoba, která vytvoří nebo pozmění:
- strukturovaný retailový investiční produkt, tzn. investiční produkt, který obsahuje riziko spojené s podkladovými finančními aktivy, která retailový investor přímo nezakoupil; nebo
- pojistný produkt s investiční složkou, tzn. pojistný produkt, který nabízí určitou hodnotu odkupného nebo hodnotu v době splatnosti, jež je zcela nebo zčásti vystavena, přímo či nepřímo, tržním výkyvům.
KID musí být vypracován a zveřejněn na internetových stránkách tvůrce produktu s investiční složkou předtím, než se daný produkt začne nabízet retailovým investorům. Pokud následně dojde k jakékoliv změně, je nutné KID aktualizovat a tuto upravenou verzi neprodleně zveřejnit. Tvůrce produktu s investiční složkou má zároveň povinnost provádět pravidelnou kontrolu KID (minimálně jednou za 12 měsíců).
Povinnost poskytnout retailovým investorům KID má také každá osoba, která poskytuje poradenství o produktu s investiční složkou nebo takový produkt prodává.
Jak KID vypadá?
KID je krátký dokument, který nesmí přesáhnout 3 strany o velikosti A4. Vzhledem k zaměření na retailové investory, je kladen důraz především na jeho přehlednost, čitelnost a srozumitelnost.
Zároveň se jedná o vysoce standardizovaný dokument. Prováděcí nařízení k PRIIPs obsahuje přesný výčet informací, které je nutné do KID zahrnout vč. šablony, kterou jsou tvůrci produktu s investiční složkou povinni při přípravě KID použít.
Každý KID obsahuje stejný typ informací, mimo jiné základní charakteristiku produktu a jeho tvůrce, přehledný ukazatel rizik, scénáře budoucí výkonnosti, přehled nákladů spojených s investicí, doporučenou dobu držení a další relevantní informace. Tyto informace jsou uvedeny vždy ve stejném pořadí a v podobné grafické úpravě. To retailovému investorovi usnadňuje orientaci a srovnávání jednotlivých produktů s investiční složkou.
K jakým změnám došlo od 1. ledna 2023?
Na začátku tohoto roku nabyla účinnosti poměrně rozsáhlá novela Prováděcího nařízení k PRIIPs.
První změna, o které si řekneme, je rámcová a dotkne se všech KID. V rámci novely byla upravena základní šablona. Došlo k aktualizaci textů, změně pořadí některých částí a také přidání několika nových požadavků (např. informace o uděleném povolení v jiných členských státech nebo doba trvání zahrnutá v sekci „O jaký produkt se jedná?“).
Dále byly do Prováděcího nařízení k PRIIPs přidány nové Články 14a – 14e, které upravují specifické náležitosti KID pro následující typy produktů s investiční složkou:
- podfondy SKIPCP nebo AIF;
- třídy akcií SKIPCP nebo AIF;
- SKIPCP nebo AIF, které jsou fondem fondů;
- Feeder SKIPCP; a
- strukturované SKIPCP a AIF.
Významnou změnou prošly také Přílohy IV – VII Prováděcího nařízení k PRIIPs, tedy scénáře budoucí výkonnosti a náklady. U obou byl změněn, jak způsob výpočtu, tak metodika prezentace.
Poslední výraznou změnou je přidání nové Přílohy č. VIII, která se zabývá dosavadní výkonností. Tato nová povinnost zveřejňovat informace o dosavadní výkonnosti se však týká pouze produktů Kategorie 2.
Závěr
Na první pohled vypadá KID jako krátký dokument nevalného významu, obzvlášť v porovnání s jinými typy investorských dokumentů, které mohou mít i vyšší desítky stran. Řádně vypracovaný KID je však důležitou součástí ochrany retailových investorů a v konečném důsledku i celého trhu. Proto by jeho vypracování neměl žádný tvůrce produktů s investiční složkou podceňovat.
Veronika Falešníková
e-mail: info@klblegal.cz
[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 ze dne 26. listopadu 2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou („PRIIPs“).
[2] Z anglického Key Information Document.
[3] Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/653 ze dne 8. března 2017, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou stanovením regulačních technických norem týkajících se prezentace, obsahu, kontroly a úpravy sdělení klíčových informací a podmínek pro splnění požadavků na poskytnutí těchto sdělení („Prováděcí nařízení k PRIIPs“).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz