Co je to ESG a co pro Vás znamená?
V poslední době se začíná v obchodních kruzích stále častěji vyskytovat zkratka ESG. Rozhodli jsme se proto, sepsat tento krátký článek, který by pomohl ke správnému pochopení co to ESG je, a co pro obchodní vztahy znamená.
Zkratka ESG (z anglického „Environmental, Social, and Governance“) odkazuje na nové požadavky v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti. ESG je de facto hodnocení kolektivní odpovědnosti firmy v oblasti sociálních a environmentálních faktorů. Lze jej považovat za určitou formu sociálního kreditního skóre podniku. Tyto tři široké kategorie se používají k definování "společensky odpovědných investorů", tj. investorů, kteří považují za důležité zahrnout své hodnoty a obavy (jako je ochrana životního prostředí, správa a řízení nebo komunitní zájmy).
Praktické dopady pro společnosti
Finanční instituce, investoři, obchodní partneři a další zainteresované subjekty a veřejnost právem považují ESG za potenciální riziko pro firmy, které tyto standardy nemají dostatečně formulovány, anebo je dokonce nedodržují. Právní, finanční i reputační rizika a negativní dopady spojené s nedodržováním těchto standardů v řadě případů totiž mohou zkomplikovat situace nejen samotné společnosti, která je dostatečně nedodržuje, ale též ostatním společnostem, se kterými jsou v obchodním styku.
V současné době jsme se začali potýkat s konkrétními požadavky z oblasti ESG, a to zatím zejména v oblasti veřejných zakázek, kdy zejména naši klienti se sídlem na západ od České republiky začali čím dál častěji vyžadovat určitou formu ESG certifikace, či důkazu o společenské odpovědnosti poskytovatelů služeb.
Hodnotící kritéria ESG
Jaké jsou tedy oblasti ESG? ESG se dělí do tří základních částí, na které navazují další podsekce.
- E – Environment. Hodnotící kritéria cílená na ekologická témata, zahrnující například jaké zdroje jsou čerpány – využívání surovin, emise, míra inovací. Dopad společnosti na životní prostředí
- S – Social. Kritérium zaměřující se na hodnocení míry společenské odpovědnosti dané společnosti. Mezi tato kritéria patří například hodnocení pracovních podmínek, jak se společnost staví k dodržování lidských práv, dopad produkce firmy na společnost.
- G – Governance. Kritérium cílící na způsob řízení společnosti, kladoucí důraz na vnitřní kontroly a postupy (obvykle stanoveno různými normami, např. ISO a jejich uváděním do praxe), odpovědnosti dodavatelů a řízení společnosti jako takové.
Co jsou tedy hlavní faktory, které bývají při hodnocení ESG faktoru společnosti hodnoceny? Dle našich zkušeností se jedná zejména, nikoliv však výhradně o následující oblasti:
|
|
ESG na evropském trhu
I když jsou tyto oblasti ve střední Evropě nové, reprezentují novou globální realitu, kterou mohou firmy využít pro nové obchodní příležitosti, přičemž čím dříve začnou společnosti aplikovat zásady ESG, tím větší náskok budou mít před svou konkurencí. Co více, nelze vyloučit odpovědnost, že v budoucnosti dojde k omezení možností společností s nízkým ESG ratingem nabývat půjčky, dotace, pobídky, ale i omezení účasti na veřejných zakázkách či de facto k určitě ostrakizaci takových podniků. Typickým příkladem omezení přístupu může být nová Směrnice o klimatických a environmentálních rizicích Evropské centrální banky.[1]
Již nyní lze pozorovat první legislativní počiny z oblasti ESG na evropské úrovni, a to konkrétně Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2088 ze dne 27. listopadu 2019 o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (dále jen „Nařízení“), kterým stanovuje harmonizovaná pravidla pro účastníky finančního trhu a finanční poradce, jež se týkají transparentnosti, pokud jde o začleňování rizik týkajících se udržitelnosti a zohledňování nepříznivých dopadů na udržitelnost do jejich postupů a o poskytování informací souvisejících s udržitelností ve vztahu k finančním produktům.
Toto Nařízení od účastníků finančního trhu a finančních poradců, kteří poskytují investiční nebo pojišťovací poradenství v oblasti pojistných produktů s investiční složkou, bez ohledu na to, jak jsou dané finanční produkty koncipovány a jaké jsou jejich cílové trhy, vyžaduje, aby zveřejňovali písemnou formou informace o svých politikách začleňování rizik týkajících se udržitelnosti a zajišťovali transparentnost tohoto začleňování.
Dle tohoto Nařízení může zohledňování faktorů udržitelnosti v rámci procesů investičního rozhodování a investičního poradenství přinést výhody i mimo finanční trhy. Tento postup může zvýšit odolnost reálné ekonomiky a stabilitu finančního systému. Může tak mít v konečném důsledku vliv na poměr rizika a výnosů u finančních produktů. Je proto zásadní, aby účastníci finančního trhu a finanční poradci poskytovali nezbytné informace, které koncovým investorům umožní činit informovaná investiční rozhodnutí.
fungování advokátních kanceláří v oblasti esg
Příkladem fungování ESG v advokacii může být praxe tzv. practice group PRK Partners, kdy zde se uplatňuje mezioborový přístup, který pomáhá klientům porozumět tomuto novému fenoménu, a tím snížit rizika spojená s nedostatečnou reflexí požadavků ESG a prozkoumat nové příležitosti, které ESG nabízí. Právní poradenství PRK Partners poskytované v této oblasti však zohledňuje poznatky z ostatních relevantních oblastí, a bere ohled na klienta a jeho specifika. Stručně řečeno, PRK Partners pomáhá klientům vytýčit si cestu nejmenšího odporu, jak se dostat do souladu s ESG tak, jak vyžadují orgány státní správy, akcionáři, klienti, obchodní partneři či financující subjekty, investoři a finanční instituce.
V současné době PRK Partners ESG practice group poskytuje právní poradenství v následujících oblastech:
- Revize základních dokumentů společnosti a skupiny, jednacích a podpisových řádů a jejich strukturování tak, aby byly ve shodě s předpisy ESG v oblastech korporátních, pracovních, finančních
- Asistence při identifikaci a posouzení strategických rizik
- Hledání příležitostí spojených s EU Green Deal (veřejná podpora, zdroje financování)
- Poradenství při vytváření firemní kultury vyhovující ESG
- Školení v oblastech souvisejících s ESG
- Zpracování ESG podkladů při finančních prověrkách a při transakcích M&A
- Výpočet uhlíkové stopy
- Projekty obnovitelné energie
- Řízení dodavatelského řetězce a strategie cirkulační ekonomie
- Otázky ESG související s financemi
- Dodržování předpisů v oblasti životního prostředí
- Udržitelné financování
Závěrem je nutno poznamenat, že neexistují určitá univerzální měřítka cíle pro všechny bez rozdílu ani jednotný návod na to, jaké konkrétní informace by firmy měly zveřejňovat a jak by jejich reporting měl do detailu vypadat. Pro investory a ratingové agentury je proto momentálně velmi těžké porovnávat, jak je na tom jedna společnost oproti druhé. Toto by však v žádném případě nemělo mít za následek rezignaci společností na ESG principy, spíše naopak provést co nejlepší compliance projekt. Přece jen vždy platilo, že nejinovativnější společnosti bývají nejpřitažlivějšími pro investory, obchodní partnery, ale i zaměstnance jako takové.
Mgr. Jaroslav Seborský
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz