Co přinesla velká novela insolvenčního zákona?
Dne 1. července 2017 vstoupila v účinnost „velká novela“ insolvenčního zákona[1]. Podle Ministerstva spravedlnosti má tato novela předně posílit práva účastníků insolvenčního řízení, dále zvýšit ochranu dlužníků proti šikanózním návrhům a transparentnost insolvenčního řízení. Má za cíl také snížit administrativní zátěž pro insolvenční soudy, které byly v důsledku vysokého nápadu nových návrhů dlouhodobě přetíženy. Novela zákona obsahuje celou řadu významných změn i pro věřitele a podnikající subjekty, z nichž některé mají posílit postavení věřitelů, zatímco jiné s sebou přináší naopak omezení věřitelských práv. Níže nastíníme vybrané změny, které jsou dle našeho posouzení významné.
Žádosti o oddlužení mohou nově zpracovávat a podávat pouze advokáti, notáři, soudní exekutoři[2] a insolvenční správci, případně také akreditované osoby[3]. Podmínka kvalifikovaného sepisovatele návrhu se nevztahuje na fyzické osoby, které složily zkoušku insolvenčního správce nebo dovršily právní či ekonomické vzdělání v magisterském studijním oboru, a ani na právnické osoby, které jsou zastoupeny osobou, která dosáhla uvedeného vzdělání či odborné zkoušky.
Dluh z podnikání již není na překážku oddlužení, jestliže s tím souhlasí věřitel, který je vlastníkem předmětné pohledávky. Má se za to, že věřitel souhlasí, pokud nejpozději spolu s podáním přihlášky své pohledávky výslovně nesdělí insolvenčnímu soudu, že s řešením úpadku oddlužením nesouhlasí. Toto své stanovisko je věřitel povinen odůvodnit.
Nově je zavedena domněnka platební schopnosti[4] podnikatelů, kteří vedou účetnictví. Podle této domněnky se má za to, že podnikatelé vedoucí účetnictví jsou schopni plnit své peněžité závazky, jestliže rozdíl mezi výší jejich splatných peněžitých závazků a výší jejich disponibilních prostředků[5] stanovený ve výkazu stavu likvidity[6] představuje méně než 10% výše jeho splatných peněžitých závazků. Tato domněnka nastane také, pokud výhled vývoje likvidity svědčí o tom, že mezera krytí v období, na které se výhled vývoje likvidity sestavuje, klesne pod 10% výše jeho splatných peněžitých závazků.
Pokud bude taková domněnka u podnikatele naplněna, měl by být insolvenční návrh, který byl na něj podán, zamítnut. Pro komplikovanost institutu ovšem teprve praxe ukáže, jak bude tato domněnka reálně přínosná a aplikovatelná.
Pokud podá insolvenční návrh věřitel, který vede účetnictví, bude nově povinen svou pohledávku za právnickou osobou doložit. Doložení takové pohledávky může být provedeno uznáním dluhu s ověřeným podpisem dlužníka, vykonatelným rozhodnutím, notářským či exekutorským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Případně se může jednat o potvrzení auditora, soudního znalce či daňového poradce, že o dané pohledávce věřitel účtuje.
Povinnost osvědčit skutečného majitele věřitele postoupené pohledávky
Věřitel, který nabyl pohledávku v posledních 6 měsících před zahájením insolvenčního řízení, nebo až po jeho zahájení, je povinen insolvenčnímu soudu doložit informaci o tom, kdo je jejím skutečným majitelem.[7] Zákon ukládá povinnost doložit informaci o skutečném majiteli ve formě čestného prohlášení.
Omezení hlasovacích práv u věřitelů tvořících s dlužníkem koncern
Věřitel, který s dlužníkem tvoří koncern, nebo je osobou dlužníkovi blízkou, nesmí na schůzi věřitelů hlasovat. O reorganizačním plánu dlužníka pak hlasovat může, pokud ovšem návrh předloží někdo jiný než zmíněný věřitel či dlužník.
Předběžné přezkoumání insolvenčního návrhu
Vzbudí-li insolvenční návrh věřitele důvodné pochybnosti o jeho důvodnosti, insolvenční soud rozhodne tak, že insolvenční návrh ani jiné dokumenty obsažené v insolvenčním spise se nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Rozhodnutí o nezveřejnění insolvenčního návrhu má být učiněno neprodleně, nejpozději do konce nejblíže následujícího pracovního dne po podání insolvenčního návrhu.
Rozhodnutí o nezveřejňování návrhu má zvýšit ochranu dlužníků před účelově podávanými a šikanózními návrhy.
JUDr. Adéla Francúzová,
advokátka
e-mail: adela.francuzova@samak.cz
Tel.: +420 211 222 251
Marek Hruška,
právní asistent
e-mail: marek.hruska@samak.cz
Tel.: +420 211 222 247
SAMAK právo & daně
Purkyňova 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 211 222 244
e-mail: info@samak.cz
_____________________________________
[1] Zákon č. 64/2017 Sb. , kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb. , o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
[2] Vyjma soudního exekutora, který vede proti dlužníkovi nebo jeho manželovi exekuční řízení
[3] Právnické osoby, kterým byla Ministerstvem spravedlnosti udělena akreditace pro poskytování služeb v oddlužení
[4] Dle §3 insolvenčního zákona
[5] Prostředky, kterými může podnikatel volně nakládat; upotřebitelné prostředky s vysokou mírou likvidity
[6] V zákoně také jako „mezera krytí“
[7] Dle §177 odst. 2 insolvenčního zákona a zákona č. 253/2008 Sb. , o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz