Co přinesou další změny v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu?
Ministerstvo financí předložilo v březnu vládě návrh zákona, který novelizuje zákon o podnikání na kapitálovém trhu a dalších třináct zákonů včetně občanského zákoníku. Hlavním důvodem vypracování novely je transpozice několika směrnic Evropských společenství v oblasti služeb na finančním trhu, a to především směrnice o prospektu cenného papíru, směrnice proti zneužívání kapitálového trhu a směrnice o nabízení finančních služeb na dálku.
Kromě transpozice práva EU obsahuje návrh zákona také změny zákona o podnikání na kapitálovém trhu, jejichž potřeba se projevila v prvních měsících jeho účinnosti a v neposlední řadě také v rámci procesu směřujícímu k vytvoření centrálního depozitáře cenných papírů, jehož vznik zákon předpokládá. Jelikož se jedná o poměrně rozsáhlou a zásadní novelu, věnujeme se v tomto příspěvku pouze jejím vybraným částem.
Základní změnou, kterou přináší směrnice o prospektu a tedy i navrhovaná novela, je zavedení tzv. jednotného pasu pro emitenty. Tento princip znamená, že pokud je prospekt schválen v jednom členském státě, je platný i v dalších, což by mělo přinést úsporu nákladů pro emitenty a zjednodušit nabízení cenných papírů ve více členských státech EU. Pouze orgány domovského členského státu budou oprávněny ke schválení prospektu, příslušné orgány hostitelského státu budou povinny na základě oznámení prospekt schválený v domovském státě uznat. Směrnice rozšiřuje i okruh případů, ve kterých není nutné při nabízení cenných papírů schvalovat a uveřejňovat prospekt, ruší dosavadní rozdělení na prospekt a užší prospekt, mění úpravu jazyků používaných při přeshraničních nabídkách cenných papírů, nově upravuje vnitřní členění vyhotovovaných prospektů a zavádí větší variabilitu prospektů pro různé případy nabídek a druhů cenných papírů. Řadu otázek, jako konkrétnější úpravu náležitostí prospektu, upřesnění definic, požadavky na publikování dodatečných informací aj. obsahuje prováděcí předpis ke směrnici, který byl v tomto případě přijat ve formě nařízení Komise (ES) č. 809/2004 z 29. dubna 2004.
Prospekt bude obsahovat údaje o emitentovi, o cenném papíru a shrnutí prospektu. Shrnutí prospektu nemusí prospekt obsahovat, jestliže jmenovitá hodnota cenného papíru nebo cena za 1 kus se rovná alespoň částce odpovídající 50 000 eur. Nově se upravuje možnost uvádět v prospektu údaje formou odkazu na jeden či více dokumentů dříve nebo současně uveřejněných a schválených Komisí pro cenné papíry. Osoba vyhotovující prospekt musí odkazovat pouze na nejaktuálnější dokumenty. Prospekt musí také obsahovat seznam odkazů a všechny odkazy musí být uvedeny v souladu s uvedeným Nařízením Evropské komise. Nově má být dána i možnost v případech některých dluhových cenných papírů vydávaných průběžně nebo opakovaně vyhotovit prospekt jako základní prospekt, který je společný pro více emisí a nemusí obsahovat konečné podmínky jednotlivých emisí, který bude doplňován o aktualizovaný dodatek prospektu.
V novele je obsažena celá řada dalších změn a zpřesnění zákona. Celkově by mělo jít o zlepšení právní úpravy podnikání na kapitálovém trhu. Ministerstvo se snažilo do procesu přípravy novely zahrnout i veřejnost a návrh byl umístěn také na internetové stránky Ministerstva financí ČR k veřejné diskusi. Při vyhodnocení veřejné diskuse se ministerstvo odvolávalo na nutnost respektovat omezení daná směrnicemi EU. Tak zdůvodnilo i nemožnost sjednocení pravidel pro investiční a pojišťovací zprostředkovatele, ale dále uvedlo, že analyzuje situaci na kapitálových trzích v ČR i jiných zemích a hodnotí možnosti, které stanoví v této oblasti evropské právo.
Ačkoli je tato novela teprve na počátku legislativního procesu, je pravděpodobně, že jejím přijetím nebudou proces změn v daném zákoně ukončen.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz