Co se pro účely obchodního práva rozumí pojmem „jednání ve shodě“?
Jednání ve shodě je upraveno v § 66b odst. 1 zák. č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku. Jednáním ve shodě je jednání dvou nebo více osob uskutečněné ve vzájemném srozumění s cílem nabýt nebo postoupit nebo vykonávat hlasovací práva v určité osobě nebo disponovat jimi za účelem prosazování společného vlivu na řízení nebo provozování podniku této osoby anebo volby statutárního orgánu nebo většiny jeho členů anebo většiny členů dozorčího orgánu této osoby nebo jiného ovlivnění chování určité osoby.
Z uvedeného vyplývá, že účelem jednání ve shodě je prosazování společného vlivu ve společnosti. Důležitý je však cíl skutečný, nikoliv pouze deklarovaný navenek. Není přitom nutné, aby osoby jednající ve shodě měly pro tento účel mezi sebou uzavřenu smlouvu o společném výkonu hlasovacích práv či jinou ji svým obsahem obdobnou. Osoby jednající ve shodě musí plnit povinnosti z toho vyplývající společně a nerozdílně.
Není-li prokázán opak, má se za to, že osobami, jež jednají ve shodě, jsou
a) právnická osoba a její statutární orgán nebo jeho člen, osoby v jejich přímé řídící působnosti, člen dozorčího orgánu, likvidátor, správce konkursní podstaty, vyrovnací nebo nucený správce anebo jakýkoliv okruh těchto osob,
b) ovládající osoba a jí ovládané osoby,
c) osoby ovládané stejnou ovládající osobou,
d) osoby tvořící koncern,
e) společnost s ručením omezeným a její společníci nebo pouze její společníci,
f) veřejná obchodní společnost a její společníci nebo pouze její společníci,
g) komanditní společnost a komplementáři nebo pouze její komplementáři,
h) osoby blízké,
i) investiční společnost a jí obhospodařovaný investiční fond či penzijní fond nebo pouze jí obhospodařované fondy.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz