Crowdfunding - nová unijní regulace
Evropský parlament 5. října schválil nové nařízení o crowdfundingu. [1] Nové regulaci budou podléhat on-line crowdfundingové platformy pro financování podnikatelských projektů do 5 mil. EUR.
Právní předpisy tuzemské ani evropské doposud neobsahují specifickou úpravu crowdfundingu. V červenci schválila Rada EU verzi nařízení, kterou nyní schválil též Evropský parlament. Vydání nařízení v Úředním věstníku EU se očekává během podzimu, účinnost by tak měla nastat koncem příštího roku.
Nařízení je koncipováno jako výjimka z režimu poskytování investičních služeb (MiFID 2) a z regulace veřejné nabídky cenných papírů (nařízení o prospektu). Nařízení dopadne na veřejné nabízení převoditelných cenných papírů a dluhového financování podnikatelských projektů (různé formy úvěrů či půjček) prostřednictvím on-line platforem. Regulaci bude podléhat financování do 5 mil. EUR za 12 kalendářních měsíců na jeden projekt. Financování větších projektů prostřednictvím crowdfundingu cenných papírů bude regulováno podle MiFID 2 a nařízení o prospektu, zatím co dluhové financování podnikatelských projektů ve větším rozsahu specifické regulaci podléhat nebude. Platformy zprostředkovávající či poskytující spotřebitelské úvěry i nadále podléhají předpisům o spotřebitelském úvěru, byť lze očekávat podobný přístup regulátorů též k takovým platformám.
Nařízení ukládá vlastníkům projektů (tj. firma či její majitel poptávající financování) povinnost informovat potenciální investory zevrubně o projektech, plnit AML požadavky a další předpoklady.
K provozování crowdfundingové platformy bude nezbytné povolení orgánu dohledu, které umožní nabízet crowdfunding i v celé EU. Povinnosti provozovatele vůči investorům jsou obdobné jako v případě investičních služeb, jedná se zejm. o poskytování informací o nabízených projektech a jejich vlastnících, nabízených cenných papírech či úvěrech, posouzení přiměřenosti dané investice jednotlivého investora či pravidla vyřizování stížností investorů.
Provozovatel crowdfundingové platformy podléhá pravidlům proti střetu zájmů a nemůže se podílet na financování nabízených projektů. Nařízení též stanoví specifické požadavky na provoz crowdfundingových platforem zejm. governance, vnitřní kontrolu, řízení rizik, opatření na ochranu prostředků investorů a také na poskytování platebních služeb souvisejících s crowdfundingem.
Mgr. Ing. et Ing. Zdeněk Husták, PhD.,
partner, Regulation & Compliance
Mgr. Adam Nečas,
senior právník
Mgr. Martin Šupák,
právník
BBH, advokátní kancelář, s. r. o.
Klimentská 1207/10
110 00 Praha 1
Tel.: +420 234 091 355
Fax: +420 234 091 366
e-mail: legal@bbh.cz
[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz