Další novely zákona o daních z příjmů a zákona o správě daní a poplatků podepsány prezidentem
Prezident podepsal koncem února několik zákonů, které obsahují nepřímé novely daňových zákonů. Jedná se o:
* Novelu zákona o platebním styku, která obsahuje mimo jiné novelu zákona o správě daní a poplatků, novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení a novelu zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Novela zákona o správě daní upřesňuje součinnost třetích osob se správcem daně (vztahuje se i na pobočky zahraničních bank, úvěrová a spotřební družstva a jiné osoby, které provádějí převody peněžních prostředků). Dále novela upřesňuje oblast placení daní, kdy nově upravuje možnost platit daně v cizí měně, ať už z účtu v tuzemsku nebo v zahraničí; dále reklamaci v případě nesprávného provedení platby a povinnosti bank a držitelů poštovní licence při převodech plateb. Zákon o sociálním zabezpečení a zákon o zdravotním pojištění umožňují rovněž platit úhrady ze zahraničního účtu, ovšem neumožňují platit v cizí měně. Zákon nabývá účinnosti 1. dubna 2006.
* Zákon v souvislosti se sjednocováním dozoru nad finančním trhem, který obsahuje mimo jiné také změnu zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Jiná terminologie si vyžádala drobné změny rovněž v zákoně o daních z příjmů a v zákoně o účetnictví. Na základě zákona v souvislosti se sjednocováním dozoru nad finančním trhem dojde k integraci bankovního dohledu s dohledem nad družstevními záložnami a v další fázi k integraci dozoru v pojišťovnictví a penzijním připojištění s dozorem nad kapitálovým trhem, prováděným dnešní Komisí pro cenné papíry. Ta změní název na Komisi pro finanční trh. Účinnost zákona je stanovena na 1. dubna 2006.
* Zákon o podnikání na kapitálovém trhu novelizuje 18 dalších předpisů, mimo jiné také Občanský zákoník, Obchodní zákoník, zákon o bankách, zákon o daních z příjmů a zákon o správě daní a poplatků. Novela zákona o správě daní a poplatků zvyšuje limit pro příjem platby daně v hotovosti z 10 000 Kč, zavedených nedávnou novelou, na 500 000 Kč u jednoho dlužníka v průběhu jednoho kalendářního dne u jednoho správce daně. Co se týče novely zákona o daních z příjmů, tento zákon napravuje některé nedostatky poslední novely a doplňuje některá přechodná ustanovení:
- Rozšiřuje výčet výdajů, které nelze uplatnit v rámci položky odčitatelné od základu daně ve formě 100 % výdajů vynaložených při realizaci projektů výzkumu a vývoje, a to o licenční poplatky ve smyslu § 19 odst. 7 zákona.
- Přechodné ustanovení upřesňuje, že pokud poplatník ve zdaňovacím období, které započalo v roce 2005, postupoval v oblasti oceňovacích rozdílů již podle poslední novely (545/2005 Sb.), a tedy neupravoval výsledek hospodaření o oceňovací rozdíly ze změn reálné hodnoty derivátu a části majetku zajištěného derivátem, dále ze změn reálné hodnoty závazku vrátit cenný papír, finančního umístění, technických rezerv a cenného papíru s výjimkou směnek, nemůže postupovat dle znění § 24 odst. 2 písm. zg) zákona o daních z příjmů platného do konce roku 2005 (uplatnění testu z derivátů nesjednaných za účelem zajištění). Možnost uplatnění ztrát z minulých let v oblasti derivátů je však i nadále předmětem diskusí se zástupci ministerstva financí.
- Upřesňuje použití společného základu daně pro manžele (§ 13a), zejména v oblasti placení záloh a převedení přeplatku na dani od jednoho manžela na osobní účet druhého z manželů.
- Doplňuje osvobození příjmů plynoucích z příspěvků výrobců podle zákona o odpadech a provozovatelů kolektivního systému zpětného odběru a zpracování elektroodpadu.
- Napravuje nepřesnost v zákoně týkající se uplatnění úroků z úvěrů použitých na bytové účely u zaměstnavatele, kdy zvyšuje celoroční limit ze 150 000 Kč na 300 000 Kč.
- Přechodné ustanovení stanovuje, že ustanovení týkající se osvobození úroků z hypotečních zástavních listů, které po poslední novele obsahuje přísnější podmínky, se poprvé použije za zdaňovací období, které započalo v roce 2006.
Zákon nabude v účinnost dnem vyhlášení.
Zdroj: KPMG ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz