Daňové ráje X - Kaptivní pojišťovny
Jaké výhody tedy přináší založení kaptivní pojišťovny? Nejprve snížení ceny pojištění tím, že nemusíte v ceně pojištění platit náklady na stovky až tisíce zaměstnanců, provoz poboček atd. Dále je možno spočítat konkrétní rizika podniku a daného obchodu. Dochází k stabilizaci cenového cyklu, jelikož cena komerčního pojištění závisí na poměrech v pojišťovnictví, zatímco u kaptivních pojišťoven cena závisí na poměrech vlastníka.
Jaké výhody tedy přináší založení kaptivní pojišťovny? Nejprve snížení ceny pojištění tím, že nemusíte v ceně pojištění platit náklady na stovky až tisíce zaměstnanců, provoz poboček atd. Dále je možno spočítat konkrétní rizika podniku a daného obchodu. Dochází k stabilizaci cenového cyklu, jelikož cena komerčního pojištění závisí na poměrech v pojišťovnictví, zatímco u kaptivních pojišťoven cena závisí na poměrech vlastníka. Příkladem může být situace po povodních, kdy došlo u komerčních pojišťoven k zdražení pojistného, zatímco pojišťovna vlastněná stavební firmou by mohla cenu snížit. Závislá pojišťovna může vstoupit na světový zajišťovací trh, kde jsou obecně nižší ceny. A v neposlední řadě závislá pojišťovna může pojistit i záležitosti, které komerční pojišťovny nepojišťují.
Jsou zde i čtyři nevýhody, a to jednak nezbytnost základního kapitálu v řádově statisíců dolarů, dále určité administrativní náklady spojené s udržováním personálu v cizině, dále možnost ztrát a následného hrazení mateřskou společností a nakonec je nutno upozornit, že z daňových důvodů musí kaptivní společnost jednat s matkou jako s nespřízněným subjektem („at arm’s length„).
Jaké jsou druhy kaptivních pojišťoven? Za prvé se jedná o čistou kaptivní pojišťovnu („single parent„), která je vlastněna jedním vlastníkem a pojišťuje pouze jeho rizika. Dále „multiple parent„, která je vlastněna skupinou společností, podnikajících ve stejném oboru a „heterogeneous captive„, vlastněná skupinou společností o přibližně stejné velikosti, ale podnikajících v rozličných oborech. Pro posledně uvedené dva druhy je charakteristické společné sdílení zisků i ztrát a podstatou je jednak rozložení konstantních nákladů a jednak diverzifikace rizika. „Segregated cell captive„ umožňuje oddělit majetek a rizika spoluvlastníků, v závislosti na místní legislativě. Posledním druhem je „rent-a-captive„, což je v podstatě smluvní program mezi pojišťovnou a pojištěncem, bez nutnosti vlastnických vztahů.
Jak je rozšířené kaptivní pojišťovnictví? Na celém světě je přes 4.400 závislých pojišťoven, a z toho asi 1.500 na Bermudách a asi 500 ve Vermontu (USA). V r. 1999 bylo v bermudských pojišťovnách asi 117 miliard USD majetku a svou pojišťovnu tam mělo přes polovinu společností uvedených v seznamu „Forbes 500„, ve Vermontu mělo svou pojišťovnu 120 společností z tohoto seznamu.
Je velmi zajímavé, že závislé pojišťovnictví vzkvétá nejenom v typických offshore zemích, jako jsou Bermudy, Bahamy, Kajmanské ostrovy či Jersey, ale i v řadě států USA a v Kanadě, přičemž i v onshore státech je možno nalézt zajímavé daňové výhody.
Pro srovnání lze uvést požadavky na založení pojišťovny na Bermudách a ve Vermontu. Na Bermudách je požadován základní kapitál pro „single parent„ ve výši 120.000 USD až 250.000 USD, roční poplatek je mezi 800 až 2.500 USD a poplatky spojené se založení jsou kolem 10.000 USD. Jsou vyžadovány pravidelné ověřené výroční zprávy a 75% majetku musí být v likvidních aktivech. Minimální daň je 3.460 USD ročně. Ve Vermontu je požadován základní kapitál 250.000 USD pro čistou kaptivní pojišťovnu, není omezeno, kam investovat majetek, roční poplatky jsou 3.700 USD a daň je minimálně 5.000 USD, přičemž je počítána nikoliv ze zisku, ale z výše pojistného jako 0,4% z prvních 20 mil. USD.
V Evropské unii upravují kaptivní pojišťovnictví zejména tyto direktivy:
- 88/357/EEC, kterou byl národní systém udělování licencí vyzdvižen do sféry společ- enstevního práva,
- 92/49/EEC, která upravuje spolupráci národních regulátorů.
V ČR je problematika upravena zák. č. 363/1999 Sb. , ve znění novel, přičemž rozbor by byl již nad rámec tohoto článku. Pro bližší informace o kaptivním pojišťovnictví doporučuji server www.captive.com.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz