Daňové ráje XII. – Labuan
Nesmírně zajímavá je síť smluv o zamezení dvojího zdanění, kterou uzavřela Malajsie s více než 40 zeměmi, včetně České republiky, Belgie, Rakouska, Dánska, Francie, Japonska, Německa, Nizozemí, Švýcarska, Velké Británie a USA. Tyto smlouvy se vztahují i na Labuan a např. s ČR jsou sazby tyto: srážková daň z dividend 10%, srážková daň z úroků 12%, srážková daň z licenčních poplatků 15%.
Labuan je malý ostrov o rozloze 92 km˛ v jihovýchodní Asii, který je v zásadě integrální součástí Malajsie, jde totiž o tzv. federální teritorium. Snad každý zná tento ostrůvek ze seriálu Sandokan, ale málokdo ví, že dnes jde o jedno z nejvýznamnějších mezinárodních obchodních center jihovýchodní Asie. Leží na severozápadním pobřeží Bornea, nedaleko od Bruneje, v dosahu dalších finančních center jako je Singapur, Hong Kong nebo Bangkok. Počet obyvatel je cca 70 tis., oficiální řeč je malajština, ale angličtina je díky koloniální minulosti také velmi rozšířena.
Malajsie je stabilní konstituční monarchie, která se sestává z 13 států, z nichž 9 je dědičných sultanátů. Tito sultáni ze svého středu volí na 5 let nejvyššího vládce, který má formálně zákonodárnou i výkonnou moc. Fakticky je zákonodárcem dvoukomorový parlament, kdy Dolní sněmovna s 193 poslanci je volena lidem a Senát, jehož 69 senátorů je jmenováno sultány. Vláda je jmenována prvním ministrem z poslanců Dolní sněmovny na obvyklém principu vítězné politické strany. Země je členem britského Commonwealthu, a řady mezinárodních organizací.
Systém práva je založen na britském common law s vlivem práva muslimského. Nejvyšší soud (Supreme Court) je jmenován vládcem na doporučení premiéra a má pravomoci ústavního soudu. Dále zde jsou odvolací soudy, vrchní soud, speciální muslimské soudy pro záležitosti muslimů a nižší soudy (magistrates courts). Je povolena arbitráž. Na Labuanu je speciální zákonodárství pro offshore průmysl.
Ekonomika Malajsie je stabilní s velkým růstem (v r. 2000 byl růst HDP 8,6%), přičemž je výrazně orientována na export. Těží se zde ropa, rozvíjí se turistika a elektronický průmysl, nezanedbatelné je zemědělství (těžba dřeva, rybolov). Nezaměstnanost je velmi malá (2,8% v r. 2000). Měnou je ringgit, jehož kurs se stabilně pohybuje kolem 3,8 MYR za USD. Jediným hospodářským problémem je fluktuace rizikového kapitálu. Na Labuanu není devizová restrikce, přičemž offshore společnosti, až na výjimky, musí obchodovat v zahraničních měnách.
Labuan má řadu moderně vybavených kancelářských prostor a výborné telekomunikační spojení se světem, přičemž zde funguje řada internetových providerů. Dále zde má pobočky více než 50 světových bank. Za offshore průmysl je zodpovědný Labuanský úřad pro offshore finanční služby (Labuan Offshore Financial Services Authority, LOFSA), který byl v r. 1996 založen jako nástupce Labuanského úřadu pro rozvoj. Základní zákony jsou následující:
1. The Offshore Companies Act 1990, novelizován v r. 2000, o offshore společ2. nostech,
3. The Labuan Trust Companies Act 1990, novelizován v r. 1996, o labuanských trustových společ4. nostech,
5. The Offshore Banking Act 1990, novelizován v r. 2000, o offshore bankovnictví,
6. The Offshore Insurance Act 1990, novela v r. 2001, o offshore pojišťovnictví,
7. The Labuan Offshore Business Activity Tax Act 1990, novela v r. 2000, o zdanění offshore obchodní č8. innosti.
9. The Labuan Offshore Trusts Act 1996, o offshore trustech,
10. The Labuan Offshore Limited Partnerships Act 1997, o limited partnerships,
11. The Labuan Offshore Security Industry Act 1997, o offshore bezpeč12. nostním průmyslu.
Nesmírně zajímavá je síť smluv o zamezení dvojího zdanění, kterou uzavřela Malajsie s více než 40 zeměmi, včetně České republiky, Belgie, Rakouska, Dánska, Francie, Japonska, Německa, Nizozemí, Švýcarska, Velké Británie a USA. Tyto smlouvy se vztahují i na Labuan a např. s ČR jsou sazby tyto: srážková daň z dividend 10%, srážková daň z úroků 12%, srážková daň z licenčních poplatků 15%.
Samotné daně na Labuanu se liší podle toho, zda se jedná o offshore společnost obchodní nebo neobchodní. Obchodní společnost si může vybrat mezi paušální daní 20.000 MYR nebo 3% daní ze zisku, přičemž zisk musí být určen labuanským auditorem. Neobchodní společnosti neplatí žádnou daň, přičemž za neobchodní společnost se považuje ta, která pouze drží akcie, cenné papíry, obchodní podíly, vklady či má příjmy z půjček a nemovitostí.
Offshore společnost se zakládá prostřednictvím místního registračního agenta, kterým bývá místní trustová společnost. Žádost se podává LOFSA, a musí obsahovat zakladatelskou smlouvu a stanovy, obojí v angličtině. Proces zápisu trvá 5 dní. Zakladatelská smlouva musí obsahovat jméno společnosti, předmět podnikání, výši základního kapitálu, jméno a adresu zakladatele. Jméno společnosti musí být v latince, přičemž nesmí naznačovat patronát vlády, a dále je třeba zvláštního souhlasu u jmen obsahujících slova jako banka, pojišťovna, univerzita apod. Přídomek označující omezené ručení může být Co., Inc., SA., nebo malajsky LB. Základní kapitál je standardně 10.000 USD, rozdělených na 10.000 podílů po 1 USD, nemusí být plně splacen a není stanovena jeho minimální výše. Vzhledem k tomu, že zápis společnosti je nenárokový, doporučuje se standardní kapitál. Akcie mohou být ve všech obvyklých formách, ale nejsou povoleny akcie na majitele. Společnost může mít pouze jednoho společníka, jednatelem může být i právnická osoba a nerezident, ale tajemníkem musí být manager registračního agenta. Sídlo společnosti je u registračního agenta, valné hromady se mohou konat kdekoliv a to i na dálku. Obchodní rejstřík je veřejnosti nepřístupný.
Náklady na společnost se sestávají z poplatku za ověření jména při zápisu 15 USD, zápisného, které závisí na základním kapitálu 270 až 1.320 USD, ověření zakladatelské smlouvy 15 USD, ročního poplatku vládě 690 USD a dále z výdajů agentovi, tj. 500 až 1.000 USD za založení, a 500 až 1.000 USD ročně za služby. A samozřejmě u obchodních společností daně.
Celkem je na Labuanu přes 3.000 offshore společností, přičemž tento relativně nízký počet souvisí se snahou úřadů o zachování dobré pověsti a s důkladným prověřením zájemců.
Podmínky pro vznik offshore banky jsou velmi přísné, a v praxi je nemožné, aby uspěl žadatel, který není velkou mezinárodní bankou. Zvláštností jsou 2 banky, které dodržují zásady islámu, tj. neberou úroky. Vláda má totiž výrazný zájem stát se předním islámským finančním centrem a činí v této věci patřičné kroky, ve spolupráci s International Islamic Financial Market. Podobně je tomu s pojišťovnami, kdy jsou velmi přísné podmínky pro zápis a v poslední době je snaha vytvořit zde centrum muslimského pojišťovnictví se západními standardy. Celkem je zde asi 60 finančních společností, které vytvořily v r. 2000 celkový zisk 118,8 mil. USD.
Od r. 2001 zde platí zákon proti praní špinavých peněz, který splňuje všechny podmínky FATF. Od r. 2002 zde funguje specializovaná policejní jednotka a FAU. Jediný problém je spatřován v tom, že není možno zjistit skutečného vlastníka offshore společností. Malajsie je členem Interpolu, Offshore Group of Banking Supervisors a Asia/Pacific Group, plní podmínky Basilejského výboru a je signatářem smlouvy OSN z r. 1988 o drogách.
Celkově lze Labuan hodnotit jako stabilní jurisdikci, která má zvláštní půvab, že je přijatelná jak pro západní svět, tak i pro muslimské země. Lze si představit značné výhody jednak daňové, ale i psychologického rázu, které by měla např. česká výrobní firma, která vyváží do muslimských zemí své zboží, ze založení dcery na Labuanu.
Mgr. Zdeněk Kučera
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz