Daňové ráje XIII. - Libérie
Nerezidentní společnosti neplatí žádné daně, pouze roční poplatek 150 USD rejstříku a tedy se ani nepředkládá daňové přiznání a vedení účetnictví je dobrovolné. Poplatek státu za zápis je 950 USD. Registračnímu agentu se dále platí za vybavení zápisu cca 1.500 USD a dále ročně cca 300 USD za sídlo. Libérie má podepsány smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Německem a Švédskem, a speciální smlouvy o zamezení dvojího zdanění příjmů z letecké a lodní dopravy s USA a Novým Zélandem. Tyto smlouvy se nevztahují na nerezidentní společnosti, ale jsou přínosné pro rezidentní rejdařské společnosti. V zemi je 16 bank, ale pouze malý počet je otevřen veřejnosti.
Libérie je malá africká země, která je celosvětově proslulá svým lodním rejstříkem, který je po Panamě druhý největší na světě. Země se rozkládá na západním pobřeží Afriky, mezi Pobřežím slonoviny a Sierra Leone. Asi 3,2 milionu obyvatel černošského původu hovoří 20 jazyky, ale oficiální je angličtina. Libérie má velmi zajímavé dějiny. Stát zde vznikl v r. 1847, díky úsilí abolicionistů z USA, kteří zde zakoupili půdu pro bývalé otroky a tak založili první republiku v Africe. V r. 1980 došlo k vojenskému puči seržanta Doe a koncem 80. let se země ocitla ve víru občanské války, která skončila až po vojenské intervenci okolních zemí a po svobodných volbách v r. 1997. Přesto se země dosud nevzpamatovala z občanské války a potýká se s celou řadou problémů, jako jsou uprchlíci a problémy s infrastrukturou. Zejména pak je otázkou návrat obchodníků a kvalifikovaných sil, kteří odešli i se svým bohatstvím. V zemi je např. problém sehnat osoby schopné obsluhovat počítače a elektřina jde jen několik hodin denně. Dále stát tíží obrovský mezinárodní dluh. Tyto problémy se však netýkají lodního rejstříku, který je veden v zahraničí.Oficiální měnou je liberijský dolar LRD, jehož kurs se pohybuje kolem 40 LRD za 1 USD, užíván je běžně USD. V zemi se nachází ložiska železné rudy (3/5 exportu) a diamantů (pověstné „krvavé diamanty„), dále se pěstuje káva, kakao a kaučukovníky. Doprava je zcela rozvrácená, koleje byly dány do šrotu a silnice jsou zničené. Ovšem pod liberijskou vlajkou pluje 1.478 lodí s výtlakem přes 1.000 registrovaných tun, celkem má tato flotila 49.456.361 BRT (r. 2000). Mimo jiné jde o 310 tankerů, 245 kontajnerových lodí a 24 osobních, přičemž původ majitelů je také různorodý, jde o společnosti z Německa, Japonska, Ruska, Slovinska ale i z Barmy a Cartierova ostrova.
Hlavou státu i vlády je prezident, volený přímo občany. Ten jmenuje se souhlasem Senátu vládu. Parlament je dvoukomorový, sestávající se z 26 členného senátu a z Poslanecké sněmovny s 64 poslanci. Systém práva je založen jednak na angloamerickém common law pro moderní záležitosti, a dále na kmenovém nepsaném právu. Obchodní zákoník je odvozen od práva Delaware, společenstevní právo upravuje Liberian Associations Law z r. 1976, s významnými změnami v r. 1989 (partnership) a v r. 2001 (nadace, registrované trusty).
Pro offshore účely jsou používány nerezidentní společnosti. Tyto společnosti se registrují prostřednictvím společnosti Liberian International Ship & Corporate Registry, která má výhradní právo zapisovat společnosti a lodě do liberijských rejstříků. Společnosti jsou zapsány poté, co je přijata zakladatelská smlouva v angličtině a je odsouhlaseno jméno společnosti, do dne po podání je zápis potvrzen emailem či faxem, několik dní trvá doručení dokumentů z Curychu nebo New Yorku. Obchodní firma nesmí být shodná či podobná s již zapsanou a nesmí obsahovat slova bank, chartered a insurance, přičemž může být latinkou v libovolném jazyce, ale je vyžadován překlad do angličtiny. Přídomek musí vyjadřovat, že jde o právnickou osobu s omezeným ručením a může být Limited, Corporation, Incorporated, Aktiengesellschaft, Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Société Anonyme, Sociedad Anónima nebo příslušné zkratky. Společnosti nesmí podnikat v Libérii a nesmí vlastnit liberijské nemovitosti či podnikat jako banka a nebo pojišťovna. Sídlo může býtkdekoliv, ale společnost musí mát v Libérii registračního agenta. Standardní základní kapitál je 50.000 USD, rozdělený na 500 akcií, nad tuto částku a počet akcií podléhá zv láštnímu jednorázovému poplatku, přičemž minimální výše je 0, resp. jeden podíl bez nominální hodnoty. Nominál akcií může být v libovolné měně nebo bez nominálu a není nutno splatit zapsaný základní kapitál. Akcie mohou být všech obvyklých druhů, včetně listinných na majitele, proto také úřady nepožadují odkrytí skutečného vlastníka. Počet jednatelů závisí na počtu akcionářů, jestliže jsou akcionáři 3 a více, stačí 3 jednatelé, je-li jich méně, musí být jeden jednatel za každého akcionáře. Jednatelem může být jak právnická, tak fyzická osoba a nemusí být rezidentem Libérie. Musí být jmenován sekretář, který může nerezident. Jedna osoba může vykonávat jak funkci jednatele, tak i sekretáře a pokladníka. Minimální počet akcionářů je jeden a nejméně 75% musí být vlastněno nerezidenty. Obchodní rejstřík je neveřejný, uvedení jednatelů je dobrovolné, akcionáři se neregistrují, jediné co se povinně ukládá je zakladatelská smlouva a adresa registračního agenta. Valné hromady se mohou konat kdekoliv na světě.
Nerezidentní společnosti neplatí žádné daně, pouze roční poplatek 150 USD rejstříku a tedy se ani nepředkládá daňové přiznání a vedení účetnictví je dobrovolné. Poplatek státu za zápis je 950 USD. Registračnímu agentu se dále platí za vybavení zápisu cca 1.500 USD a dále ročně cca 300 USD za sídlo. Libérie má podepsány smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Německem a Švédskem, a speciální smlouvy o zamezení dvojího zdanění příjmů z letecké a lodní dopravy s USA a Novým Zélandem. Tyto smlouvy se nevztahují na nerezidentní společnosti, ale jsou přínosné pro rezidentní rejdařské společnosti. V zemi je 16 bank, ale pouze malý počet je otevřen veřejnosti.
Od r. 1948, bez přerušení, je otevřen lodní rejstřík, který spravuje Liberian International Ship & Corporate Registry, s pobočkami v Curychu, New Yorku a dalších 6 městech. Vlastníkem lodi musí být liberijský rezident, společnost nebo trust. Příjmy liberijské rezidentní rejdařské společnosti nejsou zdaňovány, pokud pocházejí ze zdrojů mimo liberijské území. Před zápisem musí být loď prohlédnuta a zařazena jednou ze společnosti, sdružených v asociaci IACS. Jejími členy jsou American Bureau of Shipping, Lloyds Register of Shipping, Bureau Veritas, Nippon Kaiji Kyokai, China Classification Society, Det Norske Veritas, Registo Italiano Navale, Germanischer Lloyd, Korean Register of Shipping a Russian Maritime Register of Shipping, přidruženými členy jsou Hrvatski Registrar Brodova a Indian Register of Shipping. Plavidlo musí být v době registrace mladší 20 let, ale je možno s ohledem na dobrý stav a zařazení udělit výjimku. Potřební dokumentace k zápisu je následující: žádost o zápis, potvrzení o vlastnictví, potvrzení o zařazení IACS, důkaz o neexistenci zástavy na lodi, a v případě lodi starší 15 let záznamy ze speciálních prohlídek. V případě, že žádost splňuje všechny náležitosti, je během dne vydáno prozatímní osvědčení o registraci, platné jeden rok, během něhož je možno zažádat o trvalé osvědčení.
Libérie byla velmi dlouho na tzv. černém seznamu FATF jako nespolupracující země se škodlivým daňovým režimem. Země má značné problémy s praním špinavých peněz, vzhledem k rozsáhlým nalezištím diamantů. OSN vyslovila embargo na obchod s liberijskými drahokamy, ale místní těžaři pracují dál. Jediným důsledkem embarga je 40% pokles ceny na místních trzích… Typicky západní obchodník přijede do země s velkou hotovostí, nakoupí surové diamanty, propašuje je ven a prodá např. v Amsterodamu. Za tyto peníze si místní warlordi nakoupí zbraně a nakupující propere peníze z drog. Transparency International dokonce tvrdí, že liberijský prezident Taylor tímto způsobem podporuje povstalce v sousední Sierra Leone. V r. 2000 se země stala zakládajícím členem Intergovernmental Group of Action against Money Laundering, regionální obdoby FATF, která ovšem příliš nefunguje. V r. 2001 byla přijata nová legislativa, zaměřená proti praní špinavých peněz, která mj. nařizuje, že více než 7.000 USD může být přes hranice převezeno v bezhotovostní formě a dovoz více než 10.000 USD podléhá ohlášení centrální bance. Země není signatářem smlouvy OSN z r. 1988 o drogách, ale je členem Interpolu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz