Datové schránky
V tomto článku si přiblížíme některé aspekty datových schránek. Datovou schránkou je elektronické uložiště, které je určeno k doručování orgány veřejné moci, provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci a k dodávání dokumentů fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob ve smyslu § 2 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb. , o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o el. úkonech“). Zjednodušeně řečeno se jedná o obdobu emailu, která je ovšem lépe zabezpečena a poskytuje vyšší míru jistoty ohledně uživatele datové schránky.
To ve svém důsledku znamená, že pokud komunikace probíhá prostřednictvím datové schránky, dostává se sféry osoby, které byla schránka zřízena. Ačkoliv lze datovou schránku zpřístupnit i jiné osobě předáním přístupových údajů, nic to nemění na důsledcích užívání datové schránky. Každá datová schránka je tedy jedinečná, označená vlastím identifikátorem. Ten je vytvářen automatizovaně s využitím algoritmů pro generování náhodných čísel dle ust. § 8 odst. 1 a 2 vyhlášky 194/2009 Sb. , o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek.
Mezi výhody datové schránky patří bezesporu nízká finanční nákladnost spojená s jejím užíváním. Zřízení datové schránky není v současné době zpoplatněno. Rovněž velká část komunikace prováděné prostřednictvím datové schránky je zcela zdarma (pokud je jednáno s orgánem veřejné moci). Ale i komunikace mezi soukromými subjekty je ekonomicky výhodná, protože cena datové zprávy je zhruba poloviční oproti ceně doporučené zásilky jako poštovní služby.
Další výhodou je rychlost při doručování, kdy k doručení sice dochází okamžikem, kdy se osoba adresát přihlásí do datové schránky, ale tento okamžik může být i řádů limit, nikoliv hodin či dnů jako u klasické pošty.
Nevýhodou je omezenost maximální velikosti datové zprávy, kterou zasíláme prostřednictvím datové schránky. Ta je totiž v současné době 20 MB. Od doby vzniku datových schránek do 1. ledna 2016 byla její velikost omezena na 10 MB. Je otázkou, jak dlouho bude limit 20 MB dostačující s ohledem na zvyšující se nároky na digitální prostor.
Pro praktické užívání datových schránek je ještě důležité zmínit, že některá podání lze činit výhradně jejich prostřednictvím v situaci, kdy je datová schránka zřízena.[1] Pokud je zřízena, měla by komunikace orgánů veřejné moci vůči uživateli datové schránky probíhat výhradně jejím prostřednictvím. Co se soukromé komunikace týče prostřednictvím datových schránek, je nutno o tuto službu požádat a jak bylo již zmíněno výše, jde o službu zpoplatněnou. S větším množstvím uživatelů datových schránek se však bude postupně rozšiřovat i objem komunikace, která se jimi bude provádět. To povede k rozšíření významu datových schránek. Věc lze tedy uzavřít tak, že datová schránka má jistá negativa, nicméně pozitiva dle názoru autora převažují.
Mgr. Miroslav Galvas,
advokátní koncipient
DOHNAL PERTOT SLANINA, advokátní kancelář, v.o.s.
OLOMOUC | PRAHA | HRADEC KRÁLOVÉ | LETOHRAD
Palackého 75/21
779 00 Olomouc
Prvního pluku 347/12a
186 00 Praha 8
Komenského 266/3
500 03 Hradec Králové
Václavské náměstí 76
561 51 Letohrad
Tel.: +420 587 407 086
e-mail: info@akdps.cz
____________________________________________________
[1] Například přihlášku k registraci daně, oznámení o změně registračních údajů, řádné daňové tvrzení nebo dodatečné daňové tvrzení lze podat jen prostřednictvím datové schránky ve smyslu ust. § 72 odst. 1 a odst. 4 zákona č 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz