DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
ALLEN & OVERY
Advokátní kancelář Allen & Overy zastupovala poradenství společnosti společnost Accolade v souvislosti se získáním úvěrů v objemu 137,5 milionu eur na financování výstavby inovativního distribučního centra pro společnost Amazon v Kojetíně. V rámci střední a východní Evropy se jedná celkově o největší úvěr v historii poskytnutý na jednu nájemní průmyslovou nemovitost. Na transakci se podílel tým Allen & Overy ve složení counsel Petra Myšáková, seniorní advokátka Lucie Sivá a koncipient David Bujgl. Daňové aspekty měli na starosti seniorní daňoví poradci Michal Dušek a Radek Novotný. Jedná se o první plnohodnotně vícepatrovou logistickou budovu v České republice s nejmodernější technologickou výbavou, která nabídne až 190 000 m2 plochy k pronájmu. Projekt připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku. Budova plánuje dosáhnout hodnocení Excellent v rámci prestižní ekologické certifikace BREEAM New Construction dle nejnovějších standardů. V souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelný rozvoj probíhá také její výstavba.
CLIFFORD CHANCE
Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala právní poradenství klubu věřitelů, který se skládal z Komerční banky, České spořitelny a Raiffeisenbank, v souvislosti s financováním ve výši 137,5 milionů Eur. Jedná se o nejvyšší úvěr poskytnutý za účelem financování jedné nájemní průmyslové nemovitosti v regionu střední a východní Evropy. Accolade použije peníze na stavbu a dlouhodobé vlastnictví automatizovaného distribučního centra nacházejícího se v blízkosti Kojetína. Celý projekt byl před schválením úvěru ze strany bank důkladně analyzován z hlediska udržitelnosti financování i ekologických aspektů. Tým Clifford Chance vedl pražský partner Miloš Felgr ve spolupráci s counselem Milanem Rákosníkem. Součástí týmu byli také advokátka Tereza Řehořová, advokát Josef Lysoněk a koncipienti Adam Šimice a Tomáš Kubala.
Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala právní poradenství Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia v souvislosti s refinancováním stávajícího finančního zadlužení skupiny Mattoni 1873, která vyrábí a distribuuje nealkoholické nápoje a snacky, ve výši 260 milionů Eur. UniCredit byla zpočátku jediným upisovatelem a v další fázi se připojily také Česká spořitelna a Československá obchodní banka. Na transakci se podíleli seniorní advokát Dominik Vojta, partner Miloš Felgr a koncipient Tomáš Kubala.
DUNOVSKÁ & PARTNERS
Právní tým kanceláře DUNOVSKÁ & PARTNERS pro oblast Soudní spory & Rozhodčí řízení úspěšně zastupoval významnou českou banku v řízení proti žalobě, kterou byl uplatněn nárok v souvislosti s tzv. islandskými dluhopisy a krachem islandských bank v roce 2008. Žalobce investoval do dluhopisů islandské banky Glitnir jako komitent na základě komisionářské smlouvy a domáhal se s tím související tvrzené škody ve výši cca 1,3 mil. USD. Poradenství zahrnovalo komplexní zastupování klienta v celém řízení zahájeném v roce 2018 včetně analýzy související dokumentace, jakož i příčin islandské krize a její předvídatelnosti. Zamítnutí žaloby bylo potvrzeno odvolacím soudem a věc je tak pravomocná. Tým DUNOVSKÁ & PARTNERS vedl partner David Urbanec ve spolupráci s kolegou Alešem Hradilem.
EVERSHEDS SUTHERLAND
Obchodní tým Eversheds Sutherland ve složení Petra Kratochvílová a Jakub Verlík poskytli právní poradenství dceřiné společnosti TSR Czech Republic s.r.o. v souvislosti s akvizicí nové provozovny v Prostějově, která je již 31. provozovnou v síti výkupních a zpracovatelských středisek kovového odpadu skupiny TSR V České republice.
HAVEL & PARTNERS
Tým odborníků z HAVEL & PARTNERS pomohl společnosti Roche, přednímu nadnárodnímu výrobci specializovaných léčivých přípravků, vyhrát spor o české doménové jméno s názvem jednoho z těchto léčivých přípravků. Na základě rozhodnutí Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR v rámci ADR řízení následně došlo k bezúplatnému převedení doménového jména na společnost Roche. Při registraci nového léčivého přípravku společnost Roche zjistila, že požadované české doménové jméno již registroval někdo jiný. Tato registrace proběhla v den, kdy společnost Roche veřejně oznámila jméno nového léčivého přípravku. Jednalo se tedy o ukázkový případ takzvaného cybersquattingu, což je záměrná registrace doménového jména na úkor jiné obchodní značky. Držitel doménového jména totiž po společnosti Roche požadoval za jeho převedení několik milionů korun. Odborníci na technologické právo – partner Ivan Rámeš, advokát Tomáš Chmelka a koncipient Matěj Kurtin – zajistili pro Roche úspěšné vyřešení celého sporu včetně výzvy k bezúplatnému převodu doménového jména, vedení jednání s držitelem doménového jména a přípravy a vedení ADR řízení, které skončilo bezúplatným převedením doménového jména na společnost Roche.
Specializovaný tým advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS pro oblast veřejného sektoru v čele s partnerkou Adélou Havlovou a counselem Ondrejem Čurillou úspěšně pomohl Správě železnic zavést nový, maximálně zjednodušený a efektivní systém zadávání sektorových veřejných zakázek. Správa železnic nově zavádí systém kvalifikace, který umožní dodavatelům, aby prokázali kvalifikaci nezbytnou pro účast ve výběrových řízeních předem na období tří let. Dodavatelé nebudou muset v řízeních soutěžených prostřednictvím nového systému předkládat potřebné doklady s každou svou nabídkou, a dojde tak k výraznému snížení administrativní zátěže. Tým kanceláře již v roce 2019 pomohl vůbec poprvé v České republice zavést systém tohoto typu společnosti ČEPS. Systém kvalifikace Správy železnic je zaváděn v pilotním provozu pro podlimitní sektorové veřejné zakázky, které nejsou zadávány v řízeních podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Registrace a žádosti o zařazení do tohoto systému běží již od 1. června.
Specializovaný tým kanceláře HAVEL & PARTNERS pod vedením partnera Josefa Hlavičky a vedoucí advokátky Kamily Kulhánkové úspěšně zajišťoval organizaci architektonické soutěže na podobu nové budovy Vltavské filharmonie v Praze. Jejím vítězem se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Unikátní stavba, která vyroste na Bubenském nábřeží v blízkosti stanice metra Vltavská, by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032. Pro HAVEL & PARTNERS jde o další úspěšně uzavřenou architektonickou soutěž s mezinárodní účastí. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí, a k účasti bylo předem vyzváno také 5 renomovaných architektonických ateliérů. Předmětem soutěže, kterou vyhlásily hlavní město Praha a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, bylo zpracování návrhu na soudobé hudební centrum, které bude splňovat světové standardy (akustické, kapacitní, dispoziční, technické, architektonické i urbanistické) a zároveň podtrhovat pověst Prahy jako světové kulturní metropole a symbolu české hudební tradice. Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů – Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a České filharmonie. Vltavská filharmonie bude mít celkem tři sály: hlavní koncertní pro cca 1 800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou cca 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 500 míst. Dokončena by měla být podle avizovaných odhadů do deseti let.
V rámci svých pro bono aktivit organizovala advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS pro Nadaci rodiny Vlčkových architektonický workshop, v němž odborná porota vybírala vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka v Praze. Nadace zde plánuje vybudovat dětský hospic s paliativním centrem. Novou podobu tohoto historického komplexu v pražských Košířích navrhne vítězné studio Petr Hájek Architekti. Odborný tým HAVEL & PARTNERS, který se specializuje na architektonické soutěže, v čele s vedoucí advokátkou Kamilou Kulhánkovou, měl na starosti kompletní organizaci a administraci soutěžního architektonického workshopu, ve kterém se sešlo celkem 48 návrhů. Osmičlenná porota složená ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových a odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči vybírala pětici finalistů, ze kterých na základě rozhodnutí poroty následně vzešel jako vítězný návrh studia Petr Hájek Architekti. V budovách areálu budou po rekonstrukci také kanceláře Nadace rodiny Vlčkových a organizace Zlatá rybka, která už sedm let plní vážně nemocným dětem sny. Vzniknou zde i pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či sál, který bude sloužit také pro vzdělávání expertů pečujících o vážně nemocné děti a jejich nejbližší. Otevření celého zrekonstruovaného areálu usedlosti Cibulka včetně dětského lůžkového hospice je naplánováno na podzim roku 2026.
JŠK
Advokátní kancelář JŠK poskytla právní poradenství skupině SUDOP (SUDOP CIT) při akvizici IT firmy profiq do svého portfolia IT firem Akvizicí další specializované IT firmy do svého portfolia upevňuje SUDOP CIT (SUDOP) svou pozici na českém IT trhu. Cílem SUDOP je vybudovat jednu z největších IT skupin ve střední Evropě. Za sebou má již akvizici několika dalších IT firem, čímž přispívá ke konsolidaci českého a středoevropského IT trhu. Za SUDOP CIT stojí skupina SUDOP, která se původně orientovala pouze na projektovou a inženýrskou činnost v oblasti stavebnictví. Transakční tým JŠK vedl na straně kupujícího partner Tomáš Doležil ve spolupráci se seniorními advokáty Janou Pospíšilovou, Lucii Regecovou, Hanou Císlerovou a koncipienty Klárou Šmídovou, Janem Koprnickým, Markem Pumem a Filipem Kvapilem.
TAYLOR WESSING
Advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika poskytla právní služby společnosti Passerinvest Group a.s. při akvizici budovy ve které sídlí generální ředitelství ŘSD. Passerinvest Group, založená již v roce 1991 Radimem Passerem, je ryze českým investorem a urbanistickým stavitelem, s rozsáhlými zkušenostmi s plánováním, výstavou a provozem velkých urbánních celků, tj. částí města. Těžištěm služeb advokátní kanceláře Taylor Wessing byla právní prověrka kancelářské budovy na Praze 4, v níž v současnosti sídlí generální ředitelství státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic ČR, a účelové společnosti, které tato budova náleží. Tým vedený partnerem Jakubem Adamem, jehož dalšími členy byli Marek Strádal, Radim Doležal a Martin Šerák, poskytl Passerinvest Group a.s. právní podporu také při přípravě transakční dokumentace.
WEINHOLD LEGAL
Weinhold Legal poskytovala komplexní právní poradenství v souvislosti se sloučením dvou významných nezávislých zemědělských družstev, a to českého VIAMILK CZ družstvo a moravského Morava, mlékařské odbytové družstvo, o několika stech členech, převážně dalších právnických osob. Nástupnické družstvo nyní působí pod obchodní firmou MLÉKO.CZ družstvo (www.viamilkcz.cz) a ovládá pětinu českého trhu s mlékem. Nástupnické družstvo má nyní 322 členů (177 z Viamilku a 145 z Moravy). 280 z nich jsou producenti mléka a 42 producenti hovězího a telecího masa. Celková denní výroba mléka tvoří 1,7 milionu litrů.
Jednalo se tak o jednu z největších fúzí nezávislých družstev na trhu v České republice, kterou posuzoval a schvaloval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Tým Weinhold Legal vedli Martin Lukáš a Anna Bartůňková ve spolupráci s Jaroslavem Denemarkem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz