DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
AEGIS LAW
Advokátní kancelář Aegis Law uspěla před Vrchním soudem v Praze ve sporu v rámci řízení o zpřístupnění dokumentů dle zákona č. 262/2017 Sb. , o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže („ZNŠHS“). Hodnota samotného sporu je v řádech stovek milionů Kč. V rámci řízení samotného je dle ZNŠHS po subjektu s dominantním postavením na trhu požadováno zpřístupnění dokumentace prokazující zneužití jeho dominantního postavení. Předmětem dílčího sporu pak byla otázka povinnosti skládat jistotu ve výši 100.000,- Kč, jejíž složení je předpokladem řízení o návrhu na zpřístupnění dokumentace, i pro subjekty osvobozené od soudních poplatků. Dle prvostupňového soudu, ale i komentářové literatury, se osvobození od soudních poplatků na tuto povinnost nevztahuje. Vrchní soud v Praze se však ztotožnil s názorem prezentovaným týmem Aegis Law, tj. že subjekty osvobozené od soudního poplatku jsou osvobozené i od povinnosti ke složení jistoty dle ZNŠHS. Tímto rozhodnutím se tak otevírá cesta celé řadě subjektů, pro které by právě složení jistoty představovalo nepřekonatelnou překážku, pro aktivní vymáhání náhrady škody po subjektech s monopolním či dominantním postavením na trhu. Klientovi poskytuje v této kauze služby tým Aegis Law složený z partnerů kanceláře Jana Krampery a Vojtěcha Faltuse a dále Lukáše Vacka, advokátního koncipienta.
ALLEN &OVERY
Advokátní kancelář Allen & Overy dnes oznámila, že ve spolupráci se společnostmi Clearstream a Euroclear vedla poradenský projekt, jehož výsledkem je zavedení zcela nových, českými emitenty eurobondů dosud nikdy nepoužitých postupů, které budou sloužit k identifikaci držitelů eurobondů a k ověření jejich postavení pro účely aplikace srážkové daně. Tyto certifikační postupy mají českým emitentům umožnit efektivní plnění a správu jejich povinností, které jim vznikají v souvislosti s emisemi eurobondů po zavedení nových pravidel pro uplatňování srážkové daně od počátku roku 2022. Ve své podstatě se jedná o nová komplexní vícestranná ujednání o řetězovém poskytování daňově relevantních informací, která českým emitentům umožní opětovně vstoupit na klíčový eurobondový trh s tím, že jim současně bude umožněno řádné plnění jejich povinností, které jim – jako plátcům daně – vyplývají z daňových předpisů. Toto řešení by tak z pohledu emitentů mělo eliminovat finanční riziko ve formě potenciálních daňových doměrků a ochránit je před nebezpečím poškození jejich pověsti. Postupy by zároveň měly zajistit výrazné snížení nákladů na financování, jelikož emitenti již nebudou nuceni nést negativní důsledky jejich povinnosti navyšovat platby (tzv. gross up) investorům v situaci, kdy se ve vztahu k předmětným platbám uplatní srážka daně. Allen & Overy připravila první návrh a sehrála klíčovou roli při dalším dotváření a konečné finalizaci certifikačních postupů, což především zahrnovalo několikaměsíční spolupráci se společnostmi Clearstream a Euroclear. Výsledkem bylo schválení těchto postupů ze strany Mezinárodní asociace poskytovatelů služeb na kapitálových trzích (ICMSA). A&O přitom vůbec jako první zároveň začlenila tyto certifikační postupy do právní dokumentace, a to včetně emisních podmínek a smluv mezi emitentem a dalšími poskytovateli služeb na kapitálových trzích. Tým A&O vedl partner Petr Vybíral, se kterým úzce spolupracovali seniorní daňový poradce Michal Dušek a právník Jan Mourek.
EVERSHEDS SUTHERLAND
Advokátní kancelář Eversheds Sutherland poskytovala komplexní právní poradenství investiční skupině Joyrace při akvizici 100% podílu ve společnosti VIKTOR trade, která je výrobcem specializovaných laků pro obalový průmysl. Poskytnuté služby zahrnovaly právní prověrku, přípravu a vyjednání transakční dokumentace, vypořádání transakce a právní poradenství v souvislosti se strukturovaným akvizičním financováním, které poskytla Raiffeisenbank a.s. Tým Eversheds Sutherland pod vedením counsela Michala Hrabovského sestával z counselů Petry Konečné, Petry Kratochvílové a Ondřeje Beneše, senior advokátů Kataríny Jendželovské a Michala Růžičky, advokáta Ondřeje Šudomy a koncipienta Maroše Kandríka.
GLATZOVÁ & CO.
Advokátní kancelář Glatzová & Co. poskytla komplexní právní poradenství investiční skupině Pale Fire Capital při koupi podílu ve společnosti Acond, která patří mezi největší české výrobce tepelných čerpadel. Tato investice pomůže Acondu vybudovat nový závod, s nímž má firma znásobit svou výrobní kapacitu a expandovat do zahraničí. Právní tým naší kanceláře tvořili partner Jiří Sixta a advokáti Jindřich Pastrňák a Gabriela Prášková.
HARTMANM, JELÍNEK, FRÁŃA A PARTNEŘI
Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o. poskytla klientovi, významné investiční skupině, komplexní právní služby ve věci akvizice developerského projektu v Mladé Boleslavi. Právní poradenství poskytl tým JUDr. Pavla Fráni, partnera, pod vedením Mgr. Martina Koudele, partnera a Mgr. Tomáše Vaňka, senior advokáta.
JŠK
Advokátní kancelář JŠK poskytla právní poradenství společnosti Credit Value Investments (CVI) při dvou významných financováních v České republice.
CVI je nezávislým správcem aktiv, který se zaměřuje na investice do malých a středních společností a realitních projektů v Polsku a dalších zemích střední a východní Evropy. Od svého založení v roce 2012 hrála CVI významnou roli v rozvoji trhu se soukromými dluhy v regionu CEE. V létě 2022 za přispění právního poradenství JŠK realizovala CVI dvě významné investice v České republice. Zatímco detaily té první zůstávají důvěrné, druhou dokončenou transakcí se stalo financování formou dluhopisů skupiny Saunia, jež je s více než deseti pobočkami jedničkou na trhu mezi saunovými světy v ČR. Saunia použila prostředky k úhradě jiných závazků a dalšímu rozvoji.Tým JŠK pod vedením partnera Tomáše Doležila a za spolupráce Daniela Pospíšila a Jana Koprnického dokázal v rychlém sledu realizovat dva projekty CVI za sebou: "Těší nás, že jsme mohli být u toho. Opět jsme si ověřili, že i nástrahy v podobě mimořádné geopolitické situace nebo velkého časového presu dokážeme velmi dobře překonat,” doplnil Tomáš Doležil. Slovenskou podporu poskytli kolegové z advokátní kanceláře Majerník & Miháliková, členové sítě PONTES.
JŠK poskytovala právní poradenství společnosti Abris Capital Partners a její nově založené holdingové společnosti Alsendo (dříve apaczka) při akvizici většinového podílu Zaslat.cz, lídra mezi českými internetovými přepravními službami. Zaslat s.r.o. je přední zprostředkovatelská platforma pro balíkové zásilky v České republice, která působí na trhu od roku 2014. Společnost má silné zastoupení také na slovenském trhu a svá řešení pilotně zavádí v jižní Africe. Zaslat měsíčně odbaví přibližně 50 tisíc zásilek s primárním zaměřením na individuální zákazníky a malé firmy. Kromě toho úspěšně spustila nabídku softwaru zaměřenou na velké klienty z oblasti elektronického obchodování. Transakční tým byl na straně kupujícího veden partnerem Tomášem Doležilem ve spolupráci s advokáty Helenou Hailichovou, Klárou Šmídovou a Hanou Císlerovou, dále se na transakci podíleli koncipienti Jan Koprnický a Marek Pume. Prodávající byl zastupován poradenskou skupinou SAMAK.
PRK PARTNERS
PRK Partners poskytovali poradenství vedoucím spolumanažerům - České spořitelně, Komerční bance a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, při přípravě a umístění emise dluhopisů EPH Financing CZ, a.s. zajištěných finanční zárukou společnosti Energetický a průmyslový holding, a.s. Dluhopisy jsou vydávány až do objemu 2,5 mld. Kč a byly přijaty k obchodování na Burze cenných papírů Praha a veřejně nabízeny v České republice a na Slovensku. Tým PRK vedl zkušený seniorní advokát Jan Ditrych. EPH je přední středoevropská energetická skupina, která vlastní a provozuje aktiva v České republice, Slovenské republice, Německu, Itálii, Irsku, Velké Británii, Francii a Švýcarsku.
PwC LEGAL
Advokáti PwC Legal zastupovali belgickou skupinu VDV Packaging při akvizici českých papíren Unipap. Role PwC Legal spočívala v tom, že tým pod vedením advokáta Daniela Pikala připravil právní due diligence a transakční dokumentaci včetně share purchase agreement. Zároveň šlo o ukázku spolupráce napříč celou českou PwC, kdy kromě advokátů z PwC Legal se na transakci podíleli i experti z daňového a transakčního týmu, kteří měli na starosti finanční a daňovou due diligence. Finančním poradcem klienta byla rakouská společnost Sazun.
Vedoucí advokát Vendelín Balog ve spolupráci s Martinou Sedláčkovou pomáhali klientovi – majitelům automotive dodavatelské firmy Forez – s prodejem firmy investorovi BR Group. Konkrétně advokátní kancelář PwC Legal pro klienta zajistila právní due diligence na straně prodávajícího a poskytla úplnou právní podporu při přípravě a vyjednávání transakční dokumentace s kupujícím. Opět se na dealu podíleli i kolegové z daňového poradenství a prodejní mandát realizoval M&A tým PwC Czech Republic.
ROWAN LEGAL
Advokátní kancelář ROWAN LEGAL významně přispěla k uzavření důležitého obchodu v oblasti fúzí a akvizic (M&A) v České republice. Poskytla právní a daňové poradenství investičnímu fondu CEIP, který koupil 70% podíl ve společnosti AMiT. Na transakci se podílel zkušený tým ROWAN LEGAL ve složení Jan Frey, Michaela Jiříková, Gabriela Luňáková, Václava Vojtková a Vladimír Hejduk (daňový poradce / partner ROWAN LEGAL). Společnost AMiT je předním českým vývojářem a výrobcem řídicích systémů a elektroniky pro průmyslovou automatizaci. Je českou jedničkou v oblasti průmyslové automatizace pro drážní systémy a energetiku, nosnou oblastí je výroba elektroniky pro vlaky a tramvaje. Investiční společnost CEIP (Central Europe Industry Partners) se zaměřuje na akvizice a aktivní správu průmyslových výrobních, servisních a technologických firem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz