DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
ALLEN & OVERY
Veřejná nabídka na odkup akcií společnosti Fagron Česká republika. Advokátní kancelář Allen & Overy oznámila, že poskytovala poradenství společnosti FAGRON B.V. při veřejné nabídce adresované menšinovým akcionářům společnosti FAGRON a.s. (jejíž je FAGRON B.V. většinovým akcionářem). Tým A&O vedl partner Prokop Verner, se kterým úzce spolupracovali advokát Martin Vykopal a koncipientka Denisa Jonášová.
Advokátní kancelář Allen & Overy oznámila, že zastupovala Kommunalkredit Austria AG a Komerční banku, a.s., při financování akvizice společnosti MVV Energie CZ a.s. (nově ENETIQA a.s., předního výrobce a dodavatele tepelné energie v České republice) fondem Cube Infrastructure Fund III. Transakce zahrnovala komplexní mechanismus transformace akvizičního dluhu v dluh provozní na úrovni cílových společností a vyžadovala poradenství podle anglického, českého a lucemburského práva. Transakci vedl bratislavský bankovní tým A&O pro anglické právo ve složení counsel Attila K. Csongrady a seniorní advokát Peter Redo, který úzce spolupracoval s právníky pražské bankovní praxe, jehož členy byli counsel Petra Myšáková, seniorní advokát Pavel Příhoda a advokátka Barbara Midová.
Advokátka Lucie Černá byla zodpovědná za poradenství v oblasti due diligence. Aspekty lucemburského práva měli na starosti partner Frank Mausen a counsel Pierre-Henry Maroteaux.
AEGIS LAW
Advokátní kancelář Aegis Law úspěšně zastupovala obec ve Středočeském kraji v jednání s významným lokálním developerem ohledně výstavby rozsáhlé obytné čtvrti na území obce, která by podstatným způsobem zvýšila počet jejích obyvatel. Naše kancelář v průběhu téměř půlročního vyjednávání zastupovala klienta ve všech aspektech jednání, od podmínek napojení na ČOV, vodovody a kanalizace a místní komunikace, po podmínky výstavby jednotlivých objektů a související infrastruktury ze strany developera. Tým naší kanceláře vedl partner Vojtěch Faltus, vedoucí našeho regulatorního týmu, ve spolupráci s kolegy Bárou Strakovou, Františkem Sedláčkem a Hanou Treutlerovou.
BŘÍZA & TRUBAČ
Advokátní kancelář Bříza & Trubač poskytla právní poradenství společnosti BizzTreat s.r.o., českému dodavateli technologických řešení z oblasti datové analytiky, při jejím akvírování projektovou a inženýrskou skupinou SUDOP. Právní asistence, na které se podíleli zejména partner kanceláře Patrik Koželuha a advokát Jakub Kučera, spočívala především v přípravě komplexní transakční dokumentace a korporačním poradenství včetně posouzení daňových aspektů.
DUNOVSKÁ & PARTNERS
Právní tým kanceláře DUNOVSKÁ & PARTNERS pro oblast Fúze & Akvizice poskytl klientovi Aricoma Group a.s. komplexní právní poradenství v souvislosti s nákupem částí závodu dceřiné společnosti klienta od společnosti Sabris CZ s.r.o. Sabris CZ je inovativní IT firma, která je dlouholetým certifikovaným partnerem SAP a poskytuje služby systémového integrátora a služby dlouhodobého charakteru prostřednictvím vícejazyčného support centra a centra sdílených služeb. Poradenství zahrnovalo komplexní zastupování klienta v celém nákupním procesu, který probíhal postupně ve více fázích, včetně provedení due diligence a přípravy a realizace převodních smluv. Tým DUNOVSKÁ & PARTNERS vedli Aleš Hradil a David Urbanec a ve spolupráci s kolegyní Markétou Koláříkovou.
EVERSHEDS SUTHERLAND
Eversheds Sutherland poskytovala poradenství společnosti MVV Energie AG při prodeji české skupiny MVV Energie CZ investiční společnosti Cube Infrastructure Managers. Společnost MVV Energie AG, přední německá energetická společnost, dokončila prodej veškerých svých aktivit v České republice, energetické skupiny MVV Energie CZ, která u nás patří k předním výrobcům a dodavatelům tepla. Skupina se také zabývá výrobou elektřiny, energetickým využitím odpadu, energetickým poradenstvím a vodohospodářstvím. Kupujícím je Cube Infrastructure Managers, nezávislá lucemburská investiční společnost zaměřená na infrastrukturní projekty v oblastech, jako jsou optická vlákna, centrální vytápění nebo dobíjecí stanice pro elektromobily. Našeho klienta, MVV Energie AG, při transakci úspěšně zastupoval tým pod vedením Petry Konečné (counsel) a Marka Bomby (partner), s podporou Ondřeje Beneše (counsel), Bernharda Hagera (partner), Maroše Kandríka (associate), Jakuba Verlíka (senior associate) a dalších kolegů z naší pražské kanceláře.
JŠK
Advokátní kancelář JŠK poskytla právní poradenství TESCAN ORSAY HOLDING a.s. při prodeji většinového podílu globálnímu private equity fondu Carlyle. TESCAN umožňuje výzkum a analýzu v nanorozměrech v geovědách, materiálových vědách, vědách o živé přírodě a polovodičovém průmyslu. Společnost má 30letou historii vývoje inovativních řešení v oblasti elektronové mikroskopie, mikro-počítačové tomografie a souvisejícího softwaru pro zákazníky z oblasti výzkumu a průmyslu po celém světě. Například TENSOR společnosti TESCAN je první 4D skenovací transmisní elektronový mikroskop (4D-STEM), který byl od základu postaven pro zcela novou úroveň výkonu a uživatelského komfortu. Díky tomu si společnost TESCAN vydobyla vedoucí postavení v oblasti mikro- a nanotechnologií. Společnost TESCAN sídlí v Brně a zaměstnává více než 750 lidí na 14 pracovištích po celém světě. Carlyle je globální investiční společnost s hlubokými odbornými znalostmi v oboru, která využívá soukromý kapitál ve třech obchodních segmentech: Globální soukromý kapitál, globální úvěry a globální investiční řešení. Cílem společnosti Carlyle, která k 30. září 2022 spravovala aktiva v hodnotě 369 miliard dolarů, je moudře investovat a vytvářet hodnoty ve prospěch svých investorů, portfoliových společností a komunit, v nichž žijeme a investujeme. Společnost Carlyle zaměstnává více než 2 100 lidí ve 29 kancelářích na pěti kontinentech. Transakční tým JŠK vedl na straně prodávajících partner Tomáš Doležil. Na celém procesu transakce se dále podíleli advokáti Klára Šmídová, Patrik Müller, Lucia Regecová a koncipienti Marek Pume a Jan Koprnický. Podporu JŠK a klientům v souvislosti s anglickými aspekty transakce poskytla advokátní kancelář Freeths.
JŠK poskytovala právní poradenství svému dlouholetému klientovi při akvizici většinového podílu ve společnosti VM Footwear, která je významným prodejcem osobních ochranných a pracovních pomůcek. Společnost Bunzl plc byla založena v roce 1940 a na londýnské burze cenných papírů se objevila v roce 1957, ale její počátky sahají až do roku 1854, kdy si Moritz Bunzl otevřel malý obchod s galanterií v Bratislavě. Společnost se v průběhu let výrazně změnila a rozrostla díky své úspěšné akviziční strategii, kdy od roku 2004 oznámila téměř 200 akvizic a stala se uznávanou mezinárodní distribuční a servisní skupinou kótovanou na burze FTSE 100. Společnost Bunzl poskytuje včasné a kompletní specializované distribuční služby na jednom místě ve více než 30 zemích a dodává širokou škálu nepotravinářských výrobků z mezinárodních a odpovědných zdrojů do různých tržních odvětví. Jejím cílem je poskytovat základní obchodní řešení po celém světě a vytvářet dlouhodobě udržitelnou hodnotu ve prospěch všech zúčastněných stran. Společnost VM Footwear s.r.o. byla založena v roce 2003 jediným majitelem s čistě českým kapitálem. Od svého vzniku se společnost zabývá vývojem, dovozem a distribucí osobních ochranných a pracovních pomůcek. V roce 2008 rozšířila svou působnost na Slovensko vybudováním prodejní sítě, od roku 2016 úspěšně exportuje do CEE regionu a v posledních letech i do západních zemí EU. „Jsme rádi, že můžeme Vítězslava a celý tým VM Footwear přivítat v rodině Bunzl, a těšíme se na spolupráci při dalším rozvoji firmy v budoucnu. Jménem týmu Bunzl bych rád poděkoval Tomášovi, Heleně a Patrikovi za jejich práci na této transakci," uvedl Nicolas Ingram, generální ředitel společnosti Bunzl Central and Eastern Europe. Transakční tým byl na straně kupujícího veden partnerem Tomášem Doležilem ve spolupráci s advokáty Helenou Hailichovou a Patrikem Müllerem.
"Těší nás, že jsme mohli klientovi pomoci s další českou transakcí, která dokazuje angažovanost společnosti Bunzl na českém trhu." řekl Tomáš Doležil.
PRK PARTNERS
PRK Partners ve spolupráci s mezinárodní advokátní kanceláří Hogan Lovells, jako hlavním právním poradcem, poskytovala poradenství vlastníkovi polsko-české skupiny RGW Express Hartmutu Luetzovi při prodeji 100 % akcií této společnosti francouzské skupině BBL Group. Společnost RGW Express Group, kterou v roce 1983 založil Hartmut Luetz, působí jako IATA Cargo Agent a licencovaný celní makléř v postavení oprávněného hospodářského subjektu (AEO) a poskytuje komplexní dopravní řešení v oblasti silniční, letecké a námořní přepravy. Skupina BBL Groupe, založená v roce 1997, je korporátní síť společností se specifickým know-how v oblasti smluvních logistických služeb, námořní dopravy, nákladní dopravy, přepravy sběrných zásilek a celního odbavení. Firma Hogan Lovells poskytovala společnosti RGW Express poradenství ohledně všech právních aspektů transakce. Za PRK Partners na transakci spolupracovali partner Radan Kubr a seniorní advokát Jan Vařecha.
Po více než roce složitých vyjednávání ve kterých advokátní kancelář PRK Partners zastupovala Státní úřad radiační ochrany (SÚRO) se podařilo nalézt oboustranně přijatelný kompromis a uzavřít dohodu o spolupráci s vlastníkem pozemku sousedícího s areálem klienta, na kterém bude v nejbližších měsících zahájena stavba rezidenčního projektu. Vyjednávání byla komplikována zejména v důsledku nestandardního a velmi specifického oboru činnosti klienta, jakož i jeho nároky na klidné pracovní prostředí bez vibrací a otřesů. Kromě řešení obvyklých záležitostí v souvislosti s rozsáhlou výstavbou tak bylo nezbytné hledat kompromis i ve vztahu ke zcela specifickým záležitostem, což se díky konstruktivnímu přístupu a invenci PRK Partners na konci roku 2022 podařilo. Součástí dohody jsou též ujednání o úpravách výzkumného areálu klienta.
WEINHOLD LEGAL
WEINHOLD LEGAL úspěšně zastupovali klienta před Mezinárodním rozhodčím soudem Hospodářské komory Rakouska ve Vídni. Zkušený advokát a specialista na rozhodčí řízení Zbyšek Kordač s podporou dalších členů advokátní kanceláře Weinhold Legal (Martin Lukáš a Daniel Kinkor) úspěšně zastupoval klienta v rozhodčím řízení vedeném před Mezinárodním rozhodčím soudem Hospodářské komory Rakouska ve Vídni (VIAC) proti společnosti RCS &RDS S.A., která patří do významné rumunské skupiny podnikající v několika státech v oblasti telekomunikací. V listopadu 2022 rozhodčí senát svým nálezem přiznal našemu klientovi nároky převyšující 155 milionů Kč, které vznikly v souvislosti s významnou mezinárodní M&A transakcí v oblasti telekomunikací.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz