Délka doby pro uplatnění vad u prodávané použité věci
Vady u prodávaných věcí můžeme obecně uplatňovat po dobu 24 měsíců od jejich zakoupení. Jak se liší práva spotřebitele, pokud si koupí věc použitou?
To znamená, že je nutné rozlišovat, o jakou vadu se bude v konkrétním případě jednat. Správné určení vady totiž bude určovat i práva z vady vyplývající. Jsou myslitelné 2 základní varianty. První je vada, která je způsobena opotřebením prodávané věci (například estetické poškození povrchu věci), když na takové vady se záruka neuplatní. To platí i v případě „pokud byla věc v době jejího převzetí určitým způsobem opotřebovaná a vlivem času opotřebení dosáhne takové intenzity, že se přemění na vadu, nebude možno uplatnit práva z odpovědnosti za vady ve lhůtě 24 měsíců.“[1]
Dále ale mohou existovat vady, které nemají s předchozím užíváním věci žádnou souvislost. Například lze uvést chybnou konstrukci elektronického zařízení, která zapříčiní přehřívání a poškození hardware. Je jasné, že takováto vada není ovlivnitelná předchozím uživatelem a tudíž se uplatní základní záruka 24 měsíců i pro použité zboží. Opačný výklad by byl v neprospěch spotřebitelů, když by se tak prodejce mohl zbavovat svých povinností tím, že by své zboží prodával jako použité. Toto jednání by mohlo naplňovat i definiční znaky nekalé obchodní praktiky nebo agresivní obchodní praktiky zákona č. 634/1992 Sb. , o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.
Základní otázkou při určení délky a existence záruky je tedy povaha vady. Dělícím hlediskem je dle našeho názoru možnost vzniku vady pouhým užíváním věci, když v tomto případě se 24 měsíční záruka neužije. Na všechny ostatní vady pak záruka stanovená § 2165 odst. 1 o. z. platí.
Předpokladem v tomto případě je, že „zakoupil-li kupující použitou věc, byla její cena snížena způsobem, který odpovídá snížení výkonnosti či kvality, tedy předchozímu použití věci. Věc tedy odpovídá smlouvě, na základě které byla prodána.“[2]
Prodejce se může chránit sjednáním kratší doby pro uplatnění práv, když takto zkrácená doba nesmí překročit polovinu zákonné doby 24 měsíců. Jedná se o výjimku upravenou § 2164 o. z. Nicméně nejedná se o základní pravidlo a pokud jej chce prodávající uplatnit, musí si jej nejdříve s kupujícím smluvně sjednat.
Pokud danou problematiku shrneme, lze říci, že na i na prodej použitého spotřebního zboží se uplatní záruka 24 měsíců, ovšem pouze pokud se nejedná o vady vzniklé předchozím užíváním věci. Existuje smluvní možnost zkrácení práva na uplatnění vad, která nesmí být kratší než polovina zákonné lhůty 2 let.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.,
advokát
Mgr. Miroslav Galvas,
advokátní koncipient
DOHNAL PERTOT SLANINA | advokátní kancelář
PRAHA | HRADEC KRÁLOVÉ | OLOMOUC | LETOHRAD
Prvního pluku 347/12a
186 00 Praha 8 - Karlín
Komenského 266/3
500 03 Hradec Králové
Palackého 75/21
779 00 Olomouc
Václavské náměstí 76
561 51 Letohrad
Tel.: +420 587 407 086
e-mail: info@akdps.cz
--------------------------------------------------------------------------------
[1] DOHNAL, Jakub. Prodej a servis vozidel spotřebitelům (nejen ve značkových servisech) po rekodifikaci. Obchodněprávní revue. 2014, (5): 129 a násl.
[2] TICHÝ, Luboš. Kupní smlouva v novém občanském zákoníku: komentář: [§ 2079-2183]. Vyd. 1. V Praze: C.H. Beck, 2014. xxiii,. Beckovy komentáře. s. 419.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz